Hayırsever İşadamından Bandırma'ya Meslek Yüksek Okulu Binası

Hayırsever İşadamından Bandırma'ya Meslek Yüksek Okulu Binası

Balıkesir'in Bandırma İlçesi'nde Hayırsever İşadamı Alper Ergün Tarafından Yaptırılacak Olan Bandırma Meslek Yüksek Okulu'nun Yeni Binasının Yapım Protokolü Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof.dr. Şerif Saylan'ın da Katılımıyla İmzalandı.

Hayırsever İşadamından Bandırma'ya Meslek Yüksek Okulu Binası

Balıkesir'in Bandırma İlçesi'nde hayırsever işadamı Alper Ergün tarafından yaptırılacak olan Bandırma Meslek Yüksek Okulu'nun yeni binasının yapım protokolü Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Şerif Saylan'ın da katılımıyla imzalandı.

Bandırma İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Eski Dekanlık Binası'nda düzenlenen imza törenine okul binasını yaptıracak olan hayırsever işadamı Alper Ergün, Rektör Şerif Saylan, Kaymakam Salih Keser, Balıkesir Milletvekili Sedat Pekel, Bandırma Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof.Dr. Ergün Deniz'in yanısıra çok sayıda öğretim üyesi katıldı. Törende konuşan Bandırma Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof.Dr. Ergün Deniz, halen 5 bölümde 950 öğrencisi ile eğitim-öğretime devam eden okullarının toplam bina alanının sadece 550 metrekare olduğunu belirterek, "Önümüzdeki akademik yolda yeni açılan Muhasebe ve Gemi İnşaatı programlarına da 30'ar öğrencinin gelmesiyle öğrenci sayımız 1000'e ulaşacak. Eğitim ve sosyal alanlarının yetersizliği, öğrenci ve personelimizin sadece eğitim-öğretim ve sosyal gelişimi için değil, sağlığı için de tehdit oluşturmaktadır. Bu sıkıntılarımızı gören Sayın Alper Ergün, Ocak ayında görev başladığım dönemde böyle hayırlı bir işi yapmak istediğini söyledi. Rektörlüğünde uygun görmesiyle farklı alternatifler üzerinde çalışılarak binanın kampüs alanında yapılan İİBF binasının yanında kurulması kararlaştırıldı. Fiziki koşullarımızın iyileşmesiyle Bandırma'ya yönelik sosyal sorumluluk görevlerimiz de daha iyi şekilde yerine getirilecek olup, yöreye özellikle hayvancılık, gıda sanayi ve denizcilik alanlarındaki katkılarımız artacaktır" dedi.

Yüksekokul binasını yaptıracak olan işadamı Alper Ergün, üniversite bünyesinde kurulacak olan Gemi İnşa Meslek Yüksekokulu binasıyla, sürekli gelişen gemi yapımı sektöründe ihtiyaç duyulacak işgücü eğitimini karşılamada büyük yararlar sağlayacağına dikkat çekerek, "Son beş yılda ülkemiz gemi inşa sektörünün ilerlemesinde büyük mesafeler sağladı. Ülkemizde 2002 yılında 37 adet tersane varken, bugün bu rakam 59'a çıktı. 60 adet yeni tersane için proje ve yatırım çalışmaları başlatıldı. Sektörün hızlı gelişimi bu süreçten bölgemizin yararlanması için gerekli adımların atılması konusunda bizlere ışık tuttu. 2004 yılından bu yana Tatlısu'da bulunan tersanemiz yaşanan bazı olumsuzluklara rağmen, gelişmelerden payını almak adına çalışmalarını emin adımlarla sürdürmekte, ülke ve yöre ekonomisine katkı sağlamayı görev bilmektedir. Tersanemizde başta Cezayir'e yapmakta olduğumz 6 adet balıkçı gemisi, iç piyasa için imal ettiğimiz 4 adet değişik ebatlardaki gemiler, yine iki adet duba adıyla bilinen özel amaçlı deniz taşıtının yurtdışına imalatları son aşamaya gelmiş durumdadır. Bunlardan daha önemlisi 57 metre boyunda Türkiye'nin en büyük megayatı tersanemizde inşa edilmesidir. Tüm bunlara ilave olarak bölgemizde 4 adet yeni tersane kurulması için çalışmalar yapıldığını bilmek, imzaladığımız protokolün ileri de başta bölgemiz sektörünün ihtiyaç duyacağı işgücü eğitimini karşılayarak büyük yararlar sağlayacaktır" şeklinde konuştu.

Törende konuşmaların ardından hazırlanan yapım protokolü, işadamı Alper Ergün ile Rektör Şerif Saylan tarafından imzalandı.

(MEY)

18.06.2007 21:10 TSİ

Kaynak: İHA