Haberler

Harmankaya Kanyonu'nda ''çevre'' eylemi

Bilecik'te, Yenipazar ile İnhisar ilçeleri arasında bulunan Harmankaya Kanyonu'nun mermer ocaklarının tahribatına uğradığını ve kanalizasyon atıklarıyla kirletildiğini öne süren bir grup, eyl...

Bilecik'te, Yenipazar ile İnhisar ilçeleri arasında bulunan Harmankaya Kanyonu'nun mermer ocaklarının tahribatına uğradığını ve kanalizasyon atıklarıyla kirletildiğini öne süren bir grup, eylem yaptı.

Yenipazar ilçe merkezinde toplanan Harmanköy ve Çevresi, Kültür ve Turizm Derneği, Kartal Dağcılık ve Spor Kulübü üyeleri ile köylü vatandaşlar, ellerinde "Dayan Harmankaya", "Harmankaya milli park olsun" yazılı dövizlerle yürüdü.

Daha sonra kanyonun girişinde eylemlerine devam eden grup adına açıklama yapan Harmanköy ve Çevresi, Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Sezgin Sarıkaya, geçen yıl tabiat parkı ilan edilen Harmankaya Kanyonu'nun, çevrede faaliyet gösteren mermer ocaklarının tahribatına uğramasına ve kanalizasyon atıklarıyla kirletilmesine tepki olarak, bir araya geldiklerini söyledi.

Buradaki doğal güzellikleri korumak için mücadele edeceklerini ifade eden Sarıkaya, "Kanyonumuz, 26 Aralık 2012 tarihinde 'tabiat parkı' ilan edildi. İstanbul, Ankara, Bursa ve Eskişehir'den çeşitli gruplarla, dağcılık kulüplerinden arkadaşlarla buraya gelip gidiyoruz. Bizim sıkıntımız, kanyona atık suların, lağım sularının karıştırıldığı iddia edildi. Bizim amacımız, kanyonumuzda ne kayamıza, ne suyumuza kimsenin dokunmasını istemiyoruz" diye konuştu.

Kanyona akan sudan numune alan Sarıkaya, kanalizasyon ve atık suların kanyona karışıp karışmadığına ilişkin tahlil yaptıracaklarını kaydetti.

Kartal Dağcılık ve Spor Kulübü üyesi Kazım Çoban da 1,5 yıl önce kulüp üyesi arkadaşlarının keşfettiği Harmankaya Kanyonuna çok sayıda tırmanış ve kanyon faaliyeti düzenlediklerini, ancak kanyon civarında bulunan taş ocaklarının ve kanalizasyon atıklarının doğal ortamı kirlettiğini gözlemlediklerini aktardı.

Çoban, kanyonun ''milli park'' ilan edilerek, sit alanı olmasını sağlamak ve tahribatları önlemek amacıyla eylemlerini sürdüreceklerini ifade etti.

Grup daha sonra, dağ tırmanışı faaliyetinde bulundu.

-eylem

Kaynak: AA / Güncel

Harmankaya Yenipazar İnhisar Bilecik Politika Güncel Haberler

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title