Haleplibahçe Mozaikleri İçin Kapalı Alan Yapılacak

Haleplibahçe Mozaikleri İçin Kapalı Alan Yapılacak

Şanlıurfa Haleplibahçe'deki Mozaiklerini Dün Etkili Olan Yağmurdan Korunmak İçin Kazı Çalışmalarını Sürdüren Arkeologlar ve Personel Seferber Olurken, Mozaikler İçin Kapalı Alan Yapılacağı Belirtildi.

Haleplibahçe Mozaikleri İçin Kapalı Alan Yapılacak

Şanlıurfa Haleplibahçe'deki mozaiklerini dün etkili olan yağmurdan korunmak için kazı çalışmalarını sürdüren arkeologlar ve personel seferber olurken, mozaikler için kapalı alan yapılacağı belirtildi.

Şanlıurfa Müze Müdürlüğü Arkeolog Nedim Dervişoğlu, milattan sonra 3. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen Haleplibahçe mozaiklerinde 'Savaşçı Amazon Kraliçeleri'nin resimlerinin dünyadaki ilk örneklerine rastlandığını söyledi. Haleplibahçe mozaiklerini, mozaik tekniği, sanatı ve 4 milimetre kare ile 1 milimetre kare ebadında Fırat Nehri'nin orijinal taşlarından yapılması ve benzeri özelliklerinden dolayı, dünyanın en kıymetli mozaiklerinden biri olarak tanımladığını ifade eden Nedim Dervişoğlu, "Bu tarihi

korumak için elimizden geleni yapıyoruz. Dün akşam saatlerinde Şanlıurfa'da başlayan yağmurdan dolayı mozaiklerin etkilenmemesi için Arkeolog Nurten Aydemir, müze personeli Hasan Karabulut ile birlikte nöbet tuttuk. Mozaiklerin bulunduğu kazı alanına su girmemesi için set oluşturduk, üstünü kapattık. Mozaikler böylece zarar görmedi" dedi.

Haleplibahçe kazı alanında kapalı alan yapılacağını belirten Dervişoğlu, "Şanlıurfa Valiliği'nin girişimleri sonucu kazı alanının olduğu bölgenin üstü kapatılacak. Çatı sistemi yapılacak ve kış ayında yağmurdan korunacak. Belediye kazı alanının yakınında bir mazgal yapıldı. Yukarı mahallerden gelecek sular engellendi. Yeni yapılacak olan kapalı alanı ile birlikte kazı alanının diğer kenarlarına da setler yapılacak. Yağmur mozaiklerin üstüne yağarsa zarar görmez. Ama sonuçta mozaiklerin altı nemlenecek ve

zamanla tahribatlar meydana gelecek. Kazı alanının yapıldığı yerlerin üstü kapatıldığı zaman kış ayında da kazı çalışmaları devam edecektir" diye konuştu.

Şanlıurfa Müze Müdürlüğü Arkeolog Nedim Dervişoğlu Mozaikler hakkında ise şunları söyledi:

"Mozaiği çevreleyen bordürün köşelerinde ise Urfa halkının 'Edessa Güzeli' diye adlandırdığı, genç kız maskına yer verilmiştir. Ayrıca mozaiğin genelinde doğadaki tüm renklerin kullanılması, aynı rengin farklı tonları kullanılarak verilen gölgelendirmeler, kısacası renklerin zenginliği, taşların küçüklüğü, üst seviyedeki sanatın mozaiklere resmedilmesi görenleri büyülemektedir. Ana sahnede dört amazon kraliçesi Hippolyte (Hipolite), Antiope, Melanippe (Melanipe) ve Pentehesileia (Pentesilya) savaşçı

amazon kadınlarına özgü giysileriyle, tek göğüslü olarak at üstündeki av sahneleri tasvir edilip Grekçe isimlerine yer verilmiştir. Bu sahneler bugüne kadar rölyeflere resmedilmişti. Apollon ve Artemis Tapınağı, İzmir, Efes, Sinop, Samsun İli'ne bağlı Terme Çayı yanında kurulan Themiscyria gibi yerleşimler Amazon Kraliçeleri tarafından kurulmuştur.Yunan mitolojisinin en önemli unsuru olan Savaşçı Amazon Kraliçeleri Şanlıurfa'nın var olan kültürel mirasına katkı sağlayacaktır."

(FÖ-ST-ÖZ-Y)

Kaynak: İHA