Haberler

Salmonella nedir? Salmonella nereden bulaşır?

Güncelleme:

Salmonella, gıda kaynaklı enfeksiyonlara neden olan bir bakteri türüdür. Bu bakteri, özellikle kontamine yiyecekler ve su aracılığıyla insanlara bulaşır. Salmonella enfeksiyonu, salmonelloz olarak bilinir ve mide-bağırsak sisteminde çeşitli rahatsızlıklara yol açar. Salmonella hastalığı belirtileri neler ve nasıl tedavi edilir?

Salmonella, bağırsak yolunu etkileyen yaygın bir bakteriyel hastalıktır. Bu bakteriler tipik olarak hayvan ve insan bağırsaklarında yaşar ve dışkı yoluyla atılır. İnsanlara en sık kontamine su veya yiyecekler yoluyla bulaşır. Salmonella enfeksiyonu (Salmonelloz), genellikle ateş, kusma ve ishal belirtileriyle seyreder. Belirtiler arasında ateş, ishal, iştah kaybı, baş ağrısı, karın ağrısı, titreme, mide bulantısı, kusma ve dışkıda kan veya mukus bulunabilir.

SALMONELLA NEDİR?

Salmonella enfeksiyonu, Salmonella bakterisinin neden olduğu bir tür gıda zehirlenmesidir. Bu enfeksiyon, kontamine gıdaların tüketilmesi veya enfekte hayvanlar veya insanlarla temas yoluyla bulaşabilir. Salmonella enfeksiyonu, "salmonelloz" olarak da bilinir ve genellikle mide-bağırsak sistemi ile ilgili rahatsızlıklara yol açar.

Salmonella nedir? Salmonella nereden bulaşır?

SALMONELLA ENFEKSİYONUNUN BELİRTİLERİ NELER?

Salmonella enfeksiyonunun belirtileri genellikle bakteriye maruz kaldıktan 6 saat ile 6 gün arasında ortaya çıkar ve şunları içerebilir:

  • Karın krampları ve ağrı
  • İshal (bazen kanlı olabilir)
  • Ateş
  • Mide bulantısı ve kusma
  • Baş ağrısı
  • Titreme ve kas ağrıları

Bu belirtiler genellikle 4 ila 7 gün sürer. Çoğu insan tedavi olmadan iyileşir, ancak bazı durumlarda hastalık daha ciddi hale gelebilir ve tıbbi müdahale gerektirebilir.

Salmonella nedir? Salmonella nereden bulaşır?

SALMONELLA ENFEKSİYONUNUN NEDENLERİ NELER?

Salmonella bakterileri, genellikle şu yollarla bulaşır:

Kontamine gıdalar: Özellikle çiğ veya az pişmiş et, tavuk, yumurta ve pastörize edilmemiş süt ürünleri.

Kontamine su: İçme veya kullanma suyu yoluyla.

Enfekte kişilerle temas: Kişiden kişiye temas yoluyla bulaşabilir, özellikle hijyen kurallarına uyulmazsa.

Enfekte hayvanlar: Evcil hayvanlar veya çiftlik hayvanlarıyla temas yoluyla.

Salmonella nedir? Salmonella nereden bulaşır?

SALMONELLA NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Salmonella enfeksiyonunun tedavisi genellikle semptomatik destek ve sıvı takviyesi ile yapılır. İşte Salmonella enfeksiyonunun tedavi yöntemleri:

  • İshal ve kusma nedeniyle vücut sıvı kaybedebilirsiniz. Bol su içmek ve elektrolit içeren içecekler (örneğin, tuzlu su veya spor içecekleri) almak önemlidir.
  • İshal ve kusma döneminde dinlenmek ve hafif yiyecekler tüketmek önemlidir. Pirinç lapası, muz, yoğurt gibi sindirimi kolay gıdalar tercih edilebilir.
  • Bazı durumlarda doktorlar Salmonella enfeksiyonunu tedavi etmek için antibiyotikler reçete edebilir. Ancak, bu kararı doktorunuz vermelidir.
  • Enfeksiyonun yayılmasını önlemek için ellerinizi sık sık yıkayın ve kontamine yiyeceklerden kaçının.

Lütfen doktorunuza danışmadan herhangi bir tedavi yöntemini uygulamayın. Eğer Salmonella enfeksiyonu belirtileri gösteriyorsanız, bir sağlık profesyonunu ziyaret etmeniz önemlidir.

Salmonella nedir? Salmonella nereden bulaşır?

Kaynak: Haberler.com / Gündem

Bulaşıcı Hastalıklar Bakteri Gündem Sağlık Yaşam Haberler

Özel, rahatsızlandığını öğrenince Bahçeli'ye cevap vermekten vazgeçti: Konuşmada MHP ile ilgili kısmı atladık

Özel, rahatsızlandığını öğrenince Bahçeli'ye cevap vermekten vazgeçti: Konuşmada MHP ile ilgili kısmı atladık

Tasarruf tedbirleri varken Bakan Şimşek neden lüks araca biniyor? Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan açıklama var

Tasarruf tedbirleri varken Bakan Şimşek neden lüks araca biniyor? Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan açıklama var

15 kişinin can verdiği Diyarbakır-Mardin arasındaki yangının çıkış nedeni elektrik tellerindeki kıvılcımlar

15 kişinin can verdiği Diyarbakır-Mardin arasındaki yangının çıkış nedeni elektrik tellerindeki kıvılcımlar

Bakmadan Geçme

Avanak Abdi filmi oyuncuları kim, konusu ne, sonu nasıl bitiyor? Avanak Abdi filmi ne zaman, nerede çekildi? Dokunmayın Şabanıma filmi oyuncuları kim, konusu ne, sonu nasıl bitiyor? Dokunmayın Şabanıma filmi ne zaman, nerede çekildi? BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? 25-26 Haziran 2024 Bursa su kesintisi listesi! Babası filmi oyuncuları kim, konusu ne, sonu nasıl bitiyor? Babası filmi ne zaman, nerede çekildi? #128250 #129300 KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? 25-26 Haziran 2024 Konya su kesintisi listesi! İnstagram çöktü mü? İnstagram neden açılmıyor? 25 Haziran Salı İnstagram'da sorun mu var, neden yüklenmiyor? İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? 25-26 Haziran 2024 İzmir su kesintisi listesi! ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? 25-26 Haziran 2024 Antalya su kesintisi listesi! İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? 25-26 Haziran Mayıs 2024 İstanbul su kesintisi listesi! ASKİ Ankara su kesintisi: Ankara'da sular ne zaman gelecek? 25-26 Haziran 2024 Ankara su kesintisi listesi! İNGİLTERE- SLOVENYA MAÇI #9917 İngiltere- Slovenya maçı ne zaman, saat kaçta? İngiltere- Slovenya maçı canlı izle! 25 HAZİRAN TV YAYIN AKIŞI: Bu akşam hangi diziler ve programlar var? Kanal D, Star TV, Show TV, TRT 1 TV8, NOW TV, ATV 26 Haziran Çarşamba 2024 Günlük Burç Yorumları! AŞK, EVLİLİK, SAĞLIK, KARİYER burç yorumları! 26 Haziran burç yorumları nedir? CANLI maç izle! (EURO 2024 MAÇLARI) Canlı şifresiz donmadan HD maç izle! 25 Haziran EURO 2024 günün maçları nereden izlenir? TRT Spor yayın akışı 25 Haziran! TRT Spor canlı izle! TRT Spor canlı izleme linki!
MHP'li kaynaklar 'Ciddi bir sorun yok' diyor ama Bahçeli'nin görüntüsü sevenlerini korkuttu

MHP'li kaynaklar "Ciddi bir sorun yok" diyor ama Bahçeli'nin görüntüsü sevenlerini korkuttu

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title