Haberler

Kurban Bayramı'nda oruç tutulur mu? Bayram günü oruç tutulur mu? Kurban Bayramı orucu caiz mi?

Güncelleme:

Bayram günlerinde oruç tutulur mu? Kurban Bayramı'nın yaklaşmasıyla birlikte, 16-19 Haziran 2024 tarihleri arasında idrak edilecek olan bayramla ilgili sorular da gündemde. Peki, Kurban Bayramı'nda oruç tutmakla ilgili bir ayet var mı? Bayram günlerinde oruç tutmak haram mı?

Kurban Bayramı orucu caiz mi? Diyanet İşleri Başkanlığı, "Bayramda oruç tutulur mu?" sorusuna açıklık getirdi. İslam alemi için önemli bir merak konusu olan bayram günlerinde oruç tutmanın hükmü hakkında detaylı bilgiler paylaşıldı. Kurban Bayramı'nda oruç tutulur mu? Bayram günü oruç tutulur mu? Detaylar haberimizdedir…

KURBAN BAYRAMI'NDA ORUÇ TUTULUR MU?

Bayram günlerinde oruç tutmak, İslam'da yasaklanan davranışlardan biridir. Ramazan Bayramı'nın ilk günü ve Kurban Bayramı'nın dört günü boyunca oruç tutmak tahrîmen mekruhtur (Mevsılî, el-İhtiyâr, 1/125-126; İbn Âbidîn, Reddü'l-muhtâr, 2/375). Bu yasaklama, bayramların sevinç, yeme ve içme günleri olması sebebiyle getirilmiştir. Ramazan Bayramı, bir ay boyunca Allah için tutulan oruçların ardından bir "genel iftar ziyafeti" olarak kabul edilir ve bu nedenle "fıtır bayramı (iftar bayramı)" olarak adlandırılır. Ramazan Bayramı'nın ilk günü, bir aylık orucun iftarı anlamına gelir ve bu günde oruç tutmak, Allah'ın sembolik ziyafetine katılmamak anlamına gelir. Kurban Bayramı günleri de Allah için kurban kesilen ve ziyafet verilen günlerdir. Hz. Peygamber (s.a.s.), teşrik günlerinin yeme, içme ve Allah'ı anma günleri olduğunu belirtmiştir (Müslim, Sıyâm, 144).

Kurban Bayramı'nda oruç tutulur mu? Bayram günü oruç tutulur mu? Kurban Bayramı orucu caiz mi?

BAYRAM GÜNÜ ORUÇ TUTULUR MU?

Bayram günleri, oruç tutmanın yasak olduğu günlerin başında gelir. Bayram günlerinde oruç tutulmaz.

Haberler.com / Sena Demiröz - Gündem

Kurban Bayramı Kurban Bayramı Kurban Dini Gündem Yaşam Haberler

Peş peşe tetiğe bastı! Sokak köpeğinin saldırdığı vatandaşı polis memuru güçlükle kurtardı

Peş peşe tetiğe bastı! Sokak köpeğinin saldırdığı vatandaşı polis memuru güçlükle kurtardı

İstanbul'da perdeleri açarak cinsel içerikli film izleyen çift mahalleyi ayağa kaldırdı

İstanbul'da perdeleri açarak cinsel içerikli film izleyen çift mahalleyi ayağa kaldırdı

4 cinayet, onlarca suç! İlk duruşmada örgüt lideri dahil tüm tutuklular tahliye edildi

4 cinayet, onlarca suç! İlk duruşmada örgüt lideri dahil tüm tutuklular tahliye edildi

Bakmadan Geçme

Moody's kredi notları anlamları! A1, A2 ve B1, B2 ne demek? Kredi notları ne anlama geliyor? 1 Ağustos hangi burç? Ağustos'un 1'inde doğanlar hangi burç oluyor? 1 Ağustos burcu! 20 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 20 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 20 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 20 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Fatih, Zeytinburnu, Şişli elektrik kesintisi! 20 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 20 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 20 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 20 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Türkiye İspanya maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Türkiye İspanya U19 maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Türkiye İspanya maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Türkiye İspanya U19 maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Az önce deprem nerede oldu? SON DAKİKA! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? 19 Temmuz son depremler AFAD ve Kandilli listesi Efsane Milan kadrosu! Efsane Milan kadrosunda kimler var, hangi yıl, neden efsane oldular? Marmara'da deprem mi oldu? Marmara'da son dakika deprem oldu! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? Son depremler AFAD ve Kandilli listesi
İlk defa iki kademe birden artış! Moody's, Türkiye'nin kredi notunu 'B3'ten 'B1'e yükseltti

İlk defa iki kademe birden artış! Moody's, Türkiye'nin kredi notunu "B3"ten "B1"e yükseltti

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title