Haberler

Türkmenistan Dostluk Yardımlaşma ve İşbirliği Derneği açıldı

Güncelleme:

Türkmenistan Dostluk Yardımlaşma ve İşbirliği Derneği açıldı Türkmenistan Dostluk Yardımlaşma ve İşbirliği Derneği'nin açılış gecesi gerçekleşti.

Türkmenistan Dostluk Yardımlaşma ve İşbirliği Derneği açıldı

İSTANBUL - Türkmenistan Dostluk Yardımlaşma ve İşbirliği Derneği'nin açılış gecesi gerçekleşti. Dernekte, Türkiye ile Türkmenistan arasındaki ekonomik, sosyal, kültürel değerlerin yükseltilmesi hedefleniyor.

Türkmenistan Dostluk Yardımlaşma ve İşbirliği Derneği'nin açılış gecesi İstanbul'da bir otelin convention salonunda yapılan törenle gerçekleşti. Törene; dernek başkanı Yesugay Aksakal, AK Parti Elazığ Milletvekili Tolga Ağar, futbolcu Arda Turan, Bağcılar Belediye Başkan Yardımcısı Kenan Gültürk, Demirören Haber Ajansı Genel Müdürü Celal Korkut, Özbekistan ile Türkmenistan'ın İstanbul Konsolosları, birçok sivil toplum kuruluşu ve dernek yöneticileri ile 8 şehirden çok sayıda Türkmenistanlı öğrenci katıldı. Törende açılış konuşması yapan dernek başkanı Aksakal, Türkiye ile Türkmenistan arasındaki ekonomik, sosyal ve kültürel değerlerinin yükseltilmesi gerektiğini söyledi.

"Ekonomik, sosyal, kültürel değerlerinin yükselmesini amaçlıyoruz"

Derneğin kurulma amacından bahseden Aksakal, "Türkiye ile Türkmenistan arasında ekonomik, sosyal, kültürel değerlerinin yükselmesini amaçlıyoruz. Türkmenistan'ın tanıtımıyla ilgili bir eksiklik gördük. Bu sebepten dolayı bugün ki derneğimizi kurduk. Türkiye'de Türkmen asıllı birçok vatandaşımız bulunuyor. Türkmenistan'ı ağırlıklı olarak sosyal medya üzerinden doğru tanıtmak istiyoruz. Türkmenistanlılar Türkiye'ye çok iyi entegre oldu. Fiziki birtakım projelerimiz de bulunuyor. Türkmenistan aslında yükselen bir değer" dedi.

Aksakal, "Türkmenistan 90'lı yıllardan günümüze kadar, takip ettiği daimi tarafsızlık siyasetiyle her zaman barışın tarafında olmuş, dış yardım almadan, ekonomisini kendi ayakları üzerinde tutmayı başarmış, ülkenin yeni baştan imarı ve kalkınmasında milyarlarca dolarlık projeleri pek çok Türk firmasına emanet etmiştir. Ortak tarihi kökleri, kültürel, ekonomik ve sosyal bağları olan iki ülke olarak Türkiye ve Türkmenistan arasındaki, dostluk, yardımlaşma ve işbirliğinin geliştirilmesi; iki ülkenin bölgelerinde ve dünyada ekonomik ve siyasi gelişmelere yön verebilen, küresel rekabet gücüne sahip dünyanın başlıca yatırım, finans, araştırma, geliştirme, bilim ve kültür merkezlerinden biri haline gelme hedeflerine katkıda bulunabilmek amacıyla 26 ağustos 2021 tarihinde 'Türkmenistan Dostluk, Yardımlaşma ve işbirliği Derneği'ni kurduk" ifadelerini kullandı.

Türkmenistan'ın tarihinden de bahseden Aksakal, "Günümüzde Türkmenistan Türkleri için kullanılan 'Türkmen' kelimesini, bildiğimiz kadarıyla ilk defa, 11. yüzyılda Kaşgarlı Mahmut kullanmıştır. Başlangıçta bu kelime, daha ziyade Müslümanlığı kabullenmiş Oğuzları ifade etmek için kullanılmıştır. Diğer bazı Türk grupları gibi, uzun yıllar göçebe bir hayat süren Türkmenler; Oğuz grubuna mensup Türk boylarındandır" diye konuştu.

Türkmenistan Halk Oyunları, Türkmenistan'ın bağımsızlığının 30. yılı için hazırlanan sinevizyon gösterimi ve Selim Bölükbaşı konserinin ardından program sona erdi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Genel

Türkmenistan İstanbul Türkiye Genel Yerel Haberler

Polis eve baskın düzenledi! Uyuşturucu verdiği kızı evinde zorla tutan Hasan Can Kaya gözaltında

Polis eve baskın düzenledi! Uyuşturucu verdiği kızı evinde zorla tutan Hasan Can Kaya gözaltında

Orta Doğu'da yeni savaşa 24 saat kaldı! Hizbullah'tan İsrail'e son uyarı

Orta Doğu'da yeni savaşa 24 saat kaldı! Hizbullah'tan İsrail'e son uyarı

Aziz Yıldırım'dan Ali Koç'a tarihe geçecek teklif: Maliyetini karşılayacağım

Aziz Yıldırım'dan Ali Koç'a tarihe geçecek teklif: Maliyetini karşılayacağım

Bakmadan Geçme

Arefe günü kuyumcular açık mı? Arefe günü kuyumcular saat kaça kadar açık? Kurban Bayramı'nda kuyumcular çalışıyor mu? Hizbullah'tan İsrail'e son uyarı! Hizbullah İsrail'i neden uyardı? Hizbullah İsrail'e saldırdı mı? Yarın kargolar açık mı? Yarın kargolar saat kaça kadar açık, kaçta kapanıyor? Arefe günü kargolar açık mı? Edin Dzeko Fenerbahçe'de kalacak mı? Dzeko gidiyor mu? Açıklama geldi! Yaz tatilinde çocuklarla neler yapılabilir? Çocuklarla tatilde ne yapılır? Ebeveynlere ve çocuklara aktivite önerileri! 2024 ORTAÖĞRETİM KPSS BAŞVURULARI NE ZAMAN? KPSS ortaöğretim (lise) başvuruları hangi tarihte başlıyor? Anderson Talisca Fenerbahçe'ye mi geliyor? Fenerbahçe Talisca ile anlaştı mı? Gram altın kaç TL? 14 Haziran Dolar, Euro, Sterlin ne kadar? Bugün yarım gün tatil mi? Bugün resmi tatil var mı, yarım gün tatil var mı? HAFTA SONU HAVA DURUMU 15-16 Haziran #127783 Hafta sonu yağmur yağacak mı, hava nasıl olacak? İstanbul Cuma namazı saat kaçta? İstanbul Cuma selası ne zaman okunacak? 14 Haziran Cuma İstanbul cuma namaz saati! Ölüdeniz Plajı nerede, nasıl gidilir? Fethiye'deki en iyi plajlar hangileri? Fethiye'de en güzel nerede denize girilir? Rasim Ozan Kütahyalı, Nagehan Alçı'yı dövdü mü? Nagihan Alçı ne anlattı, olay ne? İSTANBUL'DA BAYRAMDA HAVA NASIL OLACAK? #9925 Kurban Bayramı'nda İstanbul kaç derece, yağmur yağacak mı? Kurban eti kimlere dağıtılmaz? Kurban eti kimlere verilmeli? Diyanet'e göre kurban eti nasıl paylaştırılmalı?
Mezuniyette 'Uygunsuz' kıyafet krizi! Bakan Tekin, okul müdürüne değil haberi yapan gazetecilere sitem etti

Mezuniyette "Uygunsuz" kıyafet krizi! Bakan Tekin, okul müdürüne değil haberi yapan gazetecilere sitem etti

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title