Haberler

Yılın Basın Fotoğrafları 2023 Ödül Töreni Ankara'da Düzenlendi

Güncelleme:

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği tarafından düzenlenen 'Yılın Basın Fotoğrafları 2023 Ödül Töreni' Ankara'da gerçekleşti. Törende birçok foto muhabiri ödüle layık görüldü. Cumhurbaşkanı Erdoğan da bir mesaj göndererek foto muhabirlerini kutladı.

TÜRKİYE Foto Muhabirleri Derneği tarafından Yılın Basın Fotoğrafları 2023 Ödül Töreni Ankara'da düzenlendi. Çeşitli kategorilerde yapılan değerlendirmelerde Hürriyet Gazetesi'nden Selahattin Sönmez ve Murat Şakave ile Milliyet Gazetesinden Uğur Yıldırım ve Tuncel Ömer Kuşçu da fotoğraflarıyla ödüle layık görüldü.

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği (TFMD) tarafından düzenlenen 'Yılın Basın Fotoğrafları 2023 Ödül Töreni' başarılı foto muhabirler, siyasi partilerin temsilcileri ve davetlilerin katılımı ile gerçekleşti. Ankara'da bir otelde düzenlenen ödül törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir mesaj gönderdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan mesajında, "Foto muhabirliği var olan gerçekliği en yalın ve saf haliyle yansıtması sebebiyle haberciliğin en önemli alanıdır. Yaşanan tecrübeler bize bir fotoğraf karesinin ustalık eseri edebi bir metinden saatler süren bir kitaptan daha etkileyici olduğunu göstermiştir. Fotoğraf, bu vasıflarıyla aynı zamanda bir sanat eseridir. Fotoğraf tekniğinin gelişmesinden beri gazetecilerin çektiği fotoğraflar çoğu yerde tarihi bir belge vazifesi görmektedir. 28 yıl önce Srebrenitsa'da Boşnaklara yapılan soykırımı dünyaya aktaran yegane araç fotoğraflardı. Minik bedeni kıyıya vuran Aylan bebeğin fotoğrafı, Suriyeli göçmenlerin yeni bir hayata uzanırken ödedikleri ağır bedelleri milyonların hafızasına kazıdı. Yine 6 Şubat asrın felaketinden yansıyan fotoğraflar deprem gerçeğini ve yaşattığı acıları en iyi anlatan belgelerdir. Her bir fotoğraf karesinin arkasında büyük bir emek, fedakarlık ve usta bir sanatçının dokunuşu vardır. Gerçekleri maskelemeden kaydeden tüm foto muhabirlerini kutluyorum. Görev yaparken hayatını kaybedenlere rahmet diliyorum. Bu duygularla, ödül alan foto muhabirlerini tekrar tebrik ediyor, başarılar diliyorum" dedi.

'GELECEK YIL MUHTEMELEN ÖDÜLLERE ASRIN FELAKETİ DAMGA VURACAK'

Törende konuşan Türkiye Foto Muhabirleri Derneği Başkanı Rıza Özel, yarışmanın 38 yıllık geçmişiyle Türkiye'nin en eski ve en köklü fotoğraf yarışması olduğunu belirterek, "Bizler burada 2022 yılına damga vuran fotoğrafları ödüllendirdik. 2022 yılına damga vuran olaylar neydi?  Ukrayna Savaşı'ydı ve Ukrayna Savaşı'ndan birçok kare burada ödül aldı. Gelecek yıl muhtemelen ödüllere asrın felaketi damga vuracak. Oraya haber yapmak için gittik ama birbirimize sarılıp ağladığımız oldu. Birçok acıya tanık olduk ve bu acıları da biz fotoğraf makinelerimizle belgelemeye çalıştık" diye konuştu.

Törende 'Yaşam Boyu Onur Ödülü'ne layık görülen usta gazeteci Coşkun Aral, foto muhabirlerinin çalışma koşullarının iyileştirilmesi gerektiğini belirterek, "Dünyada yaşanan dramların en önemli tanığı olan meslektaşlarımız iyi ki varlar. İyi ki bu görevi yapıyorlar. Bugün böyle bir ödülle onurlandırılmam müthiş bir şey" dedi.

DEMİRÖREN MEDYA'YA ÖDÜLLER

Yılın Basın Fotoğrafı, Doğa ve Çevre Fotoğrafı Üçüncüsü, Yılın Günlük Yaşam Fotoğrafı, Yılın Foto Röportajı ödüllerini Milliyet Gazetesi'nden Uğur Yıldırım, Yılın Haber Fotoğrafı ve Kızılay Özel Ödüllerini Hürriyet Gazetesi'nden Murat Şaka, Yılın Haber Fotoğrafı İkincisi Ödülünü Milliyet Gazetesinden Tuncel Ömer Kuşçu ve Spor Toto Özel Ödülü'nü Hürriyet Gazetesi'nden Selahattin Sönmez aldı.


Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Türkiye Ankara Güncel Haberler

Eşinin üzerinde sigara kokusu alınca belini kırdı! Ölüm korkusuyla yaşayan kadın yardım bekliyor

Eşinin üzerinde sigara kokusu alınca belini kırdı! Ölüm korkusuyla yaşayan kadın yardım bekliyor

Plajda taciz dayağı! 50 yaşındaki adamı tekme tokat dövdüler

Plajda taciz dayağı! 50 yaşındaki adamı tekme tokat dövdüler

Pamukkale Şarapları'nın sahibi Yasin Tokat hayatını kaybetti

Pamukkale Şarapları'nın sahibi Yasin Tokat hayatını kaybetti

Bakmadan Geçme

Beşiktaş Grazer maçı ilk 11'i! Beşiktaş'ın Grazer maçı 11'i belli oldu mu, ilk 11'de kimler var? EXXEN canlı maç izle! (BEŞİKTAŞ-GRAZER) EXXEN spor canlı izle! 20 Temmuz EXXEN kesintisiz donmadan canlı yayın! Beşiktaş Grazer maçı hangi kanalda? BJK Grazer maçını hangi kanal veriyor, nereden izlenir? 20-21 Temmuz Akaryakıt Fiyatları: Benzine, motorine, mazota zam veya indirim var mı, gelecek mi? Akaryakıt zammı ne zaman? 20-21 Temmuz bugün ve yarın hava nasıl olacak, yağış var mı? HAVA DURUMU! İstanbul'da yarın hava nasıl olacak, kaç derece? İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? Gaziosmanpaşa, Kartal, Kağıthane 20-21 Temmuz İstanbul su kesintisi listesi! İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? Aliağa, Bayraklı, Bornova 20-21 Temmuz 2024 İzmir su kesintisi listesi! Gaziantep GASKİ su kesintisi: Gaziantep'te sular ne zaman gelecek? Şehitkamil, İslahiye, Oğuzeli 20-21 Temmuz 2024 GASKİ su kesintisi listesi! Adana ASKİ su kesintisi: Adana'da sular ne zaman gelecek? Pozantı, Yumurtalık, Feke 20-21 Temmuz 2024 Adana su kesintisi listesi! KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? Karatay, Ereğli, Beyşehir 20-21 Temmuz 2024 Konya su kesintisi listesi! BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? Mustafakemalpaşa, Nilüfer, Osmangazi 20-21 Temmuz 2024 Bursa su kesintisi listesi! ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? Kemer, Elmalı, Demre 20-21 Temmuz 2024 Antalya su kesintisi listesi! ASKİ Ankara su kesintisi: Ankara'da sular ne zaman gelecek? Sincan, Etimesgut, Beypazarı 20-21 Temmuz 2024 Ankara su kesintisi listesi! 21 Temmuz 2024 Günlük Burç Yorumları! AŞK, EVLİLİK, KARİYER, SAĞLIK burç yorumları! 21 Temmuz burç yorumları nedir? CANLI maç izle! (BEŞİKTAŞ-GRAZER) Canlı şifresiz donmadan HD maç izle! 20 Temmuz günün maçları nereden izlenir?
Erdoğan, Özel ve Bahçeli öğle yemeğinde buluştu! CHP liderinden Büyükelçi Feyzioğlu'na tepki

Erdoğan, Özel ve Bahçeli öğle yemeğinde buluştu! CHP liderinden Büyükelçi Feyzioğlu'na tepki

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title