Haberler

Ünlülerden Obeziteyle Mücadeleye Destek

Güncel Haberler

Türk Böbrek Vakfının (TBV) Dünya Böbrek Günü'nün bu yılki teması olan "Çocukluk Çağı Obezitesiyle Mücadele" kapsamında başlattığı kampanyasına ünlü isimler de destek verdi.

Türk Böbrek Vakfının (TBV) Dünya Böbrek Günü'nün bu yılki teması olan "Çocukluk Çağı Obezitesiyle Mücadele" kapsamında başlattığı kampanyasına ünlü isimler de destek verdi.

Vakıftan yapılan açıklamaya göre, Türkiye'deki çocuk nüfusunun 1 milyon 800 bininin obez olmasından yola çıkan vakıf, obeziteye karşı bilinçlendirme kampanyası başlattı.

Aralarında Ahmet Çalık, Altay, Aslıhan Güner Kılıç, Aşkım Kapışmak, Ayşegül Akdemir, Burak Yılmaz, Cansu Kurtçu, Cenk Gönen, Ceyhun Yılmaz, Emel Yıldırım, Emine Ün, Elif Güvendik, Emre Çolak, Fettah Can, Gökhan Töre, Hasan Yalnızoğlu, İpek Açar, İpek Tanrıyar, Karsu, Kutsi, Mehmet Topal, Mert Kılıç, Metin Özülkü, Nuri Şahin, Özge Borak, Semih Kaya, Tümer Metin, Wilma Elles, Yasin Öztekin'in bulunduğu isimler, çektikleri videolarda çocukları paketli ve katkı maddeli ürünler yerine ceviz, badem, kuru kayısı, dut kurusu ve pestil yemeye davet etti.

Vakfın internet sitesinde ve sosyal medyada yayımlanan videolarda ünlü isimler, çocuklara seslenerek, sağlıklı beslenmeleri ve spor yapmaları konusunda tavsiyelerde bulundu.

"Doğru beslenme ve hareketli yaşamın hayat tarzı olarak edinilmeli"

Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, projeye destek vererek, çocuklarda sağlık bilincinin gelişmesine katkı sağlayan isimlere teşekkür ederek, şunları kaydetti:

"Doğru beslenme ve hareketli yaşamın önemi çocukluk çağında hayat tarzı olarak edinilmelidir aksi halde kısa vadede olmasa dahi uzun vadede ciddi hastalıklarla karşı karşıya kalmak kaçınılmaz olacaktır. Ebeveynler çoğu zaman çocuklarını fast food yiyecekler ve sağlıksız gıdalar ile ödüllendirme yoluna giderler. Öğrenme ve bilinçlenmeye en yatkın olunan çocukluk çağında bu gibi davranışlar son derece sakıncalıdır. Anadolu'nun zengin mutfağı ve yeme kültürüne geri dönerek, tencere yemeği, pekmez, süt ve güneşte kurutulmuş atıştırmalıklara yönelebiliriz."

Kaynak: AA / Güncel

Aslıhan Güner Ahmet Çalık Türkiye Politika Güncel Haberler

title