Haberi Paylaş

Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko Açıklaması

Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko Açıklaması

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Donbas bölgesinin yüzde 70'inin teröristlerden kurtarıldığını belirtti.

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Donbas bölgesinin yüzde 70'inin teröristlerden kurtarıldığını belirtti.

Petro Poroşenko, Ukrayna Savunma Milli Üniversitesinde, ordu komutanlarıyla bir araya geldi, doğudaki çatışmalarda cesaret ve kahramanlık gösteren 4 komutana "Ukrayna Kahramanı" unvanı verdi.

Törende yaptığı konuşmada, 5-23 Ağustos 2014'te silahlı kuvvetler tarafından ayrılıkçıların elindeki bölgelere 40'tan fazla operasyonun yapıldığını, bunun sonucunda 100'den fazla yerleşim alanı dahil Donetsk ve Luhansk illerinin yüzde 70'inin teröristlerden kurtarıldığını söyledi.

Poroşenko, olası yeni saldırılara hazırlıklı olmak ve ülke savunması için ciddi hazırlık içinde olduklarını kaydederek, olası bir saldırıya yanıt verebileceklerini ifade etti. Ülkedeki çatışmalarda silahlı kuvvetlerin büyük bir deneyim kazandığını anlatan Poroşenko, Ukrayna'nın kıtadaki en güçlü orduya sahip beş ülkeden biri olduğunu belirtti.

Öte yandan Petro Poroşenko, temaslarda bulunmak üzere ülkeye gelen Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Yardımcısı ve BM Kalkınma Programı Başkanı Helen Clarke'ı kabul etti.

Kabulde, doğudaki durum ve bu bölgelerde barış gücünün görev yapması, ülkede yapılması öngörülen reformlar ve Nisan ayında Ukrayna'ya mali yardım sağlanması amacıyla gerçekleştirilmesi planlanan Donörler Konferansı'nın hazırlıklarına ilişkin detaylar ele aldı.

Kaynak: AA / Güncel

Petro Poroşenko Luhansk Donetsk Ukrayna Politika Güncel Haberler

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title