Türkiye'deki Suriyelileri Anlatan Belgesel Toronto'da Yarışacak - Haberler
Haberi Paylaş

Türkiye'deki Suriyelileri Anlatan Belgesel Toronto'da Yarışacak

AA - Güncel

Ülkelerindeki savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin dramını anlatan "İki Milyon" isimli belgesel film, Kanada'nın Toronto kentinde yapılacak "ReelHeART Uluslararası Film ve Senaryo Festivali"nde yarışacak.

Ülkelerindeki savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin dramını anlatan "İki Milyon" isimli belgesel film, Kanada'nın Toronto kentinde yapılacak "ReelHeART Uluslararası Film ve Senaryo Festivali"nde yarışacak.

Başta Suriyelilerin barınma, eğitim ve kimlik konularında hayata yeniden tutunma çabaları olmak üzere konuyu tüm boyutlarıyla ele alan belgesel 3-8 Temmuz tarihlerinde Toronto'da sinemaseverlerle buluşacak ve "En İyi Belgesel" dalındaki yarışmada yer alacak.

Filmin yapımcılığını ve yardımcı yönetmenliğini Derin Baratka, müziklerini Ömer Faruk Çeven, proje sanat terapistliğini Selin Yazar, yönetmenliğini ise Onur Mehame üstlendi.

"Bu konuda Türkiye yalnız bırakıldı"

Baratka, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suriyelilerin sorunlarının çok ciddi olduğunu ve bunları sanat yoluyla tüm dünyaya göstermek istediklerini söyledi.

Türkiye'nin dünyada en fazla sığınmacıya ev sahipliği yapan ülke olduğunu belirten Baratka, "Suriyeli sığınmacıların, çocukların sorunları gerçek. Dünyanın çözmesi gereken bir sorun var ortada. Bu konuda Türkiye yalnız bırakıldı." dedi.

Belgeselin çekimlerini geçen yıl kasım ayında İstanbul'da yaptıklarını kaydeden Baratka, bu aşamada sanat malzemeleriyle Suriyeli çocuklara biraz da olsa neşeli anlar yaşattıklarını anlattı.

Götürdükleri sanat malzemeleriyle Suriyelilerin sıkıntılarını ve hayattan beklentilerini resimlerle yansıtma imkanı da bulduklarını ifade eden Baratka, "Biz sanatla elimizden geleni yaptık. Umarım göndermek istediğimiz mesaj başka ülkelere ulaşır." diye konuştu.

Belgeselin bir sosyal sorumluluk projesi olduğunu aktaran Baratka, elde edilecek gelirin Suriyeli çocukların eğitimine harcanacağını sözlerine ekledi.

AA / Güncel

Türkiye Toronto Kanada Politika Güncel Haberler

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title