Toyota 75. Yılını Kutluyor - Haberler
Haberi Paylaş

Toyota 75. Yılını Kutluyor

AA - Güncel
Toyota 75. Yılını Kutluyor

Toyota tüm dünyada 75'nci yılını kutluyor.

Toyota tüm dünyada 75'nci yılını kutluyor.

Toyota'dan yapılan açıklamaya göre, 1930'lu yılların ortasında genç Kiichiro Toyoda'nın "toplum için seri araç üretimindeki potansiyeli" görmesi ve girişimci ruhunu yansıtmasıyla başlayan süreç, aile şirketi olan Toyoda Automatic Loom Works şirketi bünyesinde bir otomobil departmanı kurulması ile başladı.

Küçük bir girişim olan otomobil departmanı 1937 yılında Toyota Motor Company'nin kurulmasıyla büyük bir adım attı. Geçen 75 yıldan sonra bugüne gelindiğinde, Toyota dünya çapında 170'den fazla ülkede 200 milyondan fazla aracı üretim bantlarından indiren dev bir şirket olma özelliğini taşıyor.

200 milyonuncu Toyota markalı aracın banttan indirilmesinden hemen sonra Toyota Başkanı Akio Toyoda, amaçlarının müşterilere en iyi araçları sunmak olduğunu belirterek "Bu dünya çapında 300 binden fazla Toyota çalışanının ortak hedefidir" dedi.

-İlk etkinlik Paris'te-

Toyota'nın Paris, Champs-Elysees'de bulunan konsept showroomu Le Rendez-Vous Toyota, 75'nci yıl kutlamaları çerçevesinde yüzyılın geçmiş üç çeyreğinde üretilen ve müşterilerce büyük beğeni ile karşılanan Toyota modelleriyle nostalji rüzgarı estiriyor.

Toyota klasik modellerinden 1958 model Land Cruiser FJ25, 1964 model Corona, 1965 model Sports 800, 1968 model Corolla Sprinter ve 1970 model Celica Coupe 1600 GT otomobil meraklılarının büyük ilgisini çekti.

Le Rendez-Vous'da buna ek olarak bazı klasik otomobillerin 1: 43 ölçekli maket sergisi de otomobil meraklıların beğenisine sunuluyor. Maketleri sergilenen klasik otomobiller arasında Toyota'nın ilk binek otomobili olan AA Sedan ve motor sporları ikonu Anton Senna'nın 1983'te İngiltere F3 şampiyonasını kazanırken kullandığı Toyota motoruna sahip yarış otomobili de yer alıyor.

Muhabir: Hasan Arslan

Yayıncı: Hülya Ertan - İSTANBUL

AA / Güncel

Akio Toyoda, Paris, Politika, Güncel, Haberler

title