TOKİ'den Köylere "Komple" Sağlık Hizmeti... - Haberler
Haberi Paylaş

TOKİ'den Köylere "Komple" Sağlık Hizmeti...

AA - Güncel
TOKİ'den Köylere 'Komple' Sağlık Hizmeti...

Konut projelerinin yanı sıra ihtiyaç duyulan bölgelere sağlık hizmeti götürmek için de kollarını sıvayan Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), büyük çoğunluğu köylere olmak üzere 94 Aile Sağlığı Merkezi kuracak.

Konut projelerinin yanı sıra ihtiyaç duyulan bölgelere sağlık hizmeti götürmek için de kollarını sıvayan Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), büyük çoğunluğu köylere olmak üzere 94 Aile Sağlığı Merkezi kuracak. İdare, vatandaşların ilaç ihtiyacını düşünerek, merkezlerin yanına eczane de yapacak.

İhtiyaç duyulan bölgelere sağlık hizmeti götürecek sosyal donatılara hız veren TOKİ, Sağlık Bakanlığı ile işbirliği yaparak büyük çoğunluğu köylere yönelik 94 Aile Sağlığı Merkezi ve eczane projesini uygulamaya koydu.

Prefabrik olarak inşa edilecek Aile Sağlığı Merkezlerinde polikliniklerin yanı sıra acil müdahale odası da yer alacak.

Sağlık sistemine bugüne kadar 157 hastane ve 90 sağlık ocağı kazandıran TOKİ, bu projeyle köylerdeki vatandaşların sağlık sorunlarına da çözüm getirecek.

Büyük çoğunluğu köylere yapılacak Aile Sağlığı Merkezleri ve eczaneler, hızlı bir şekilde vatandaşın hizmetine sunulabilmesi amacıyla prefabrik malzemelerden inşa edilecek. Merkezlerde aile planlaması odası, aşı odası, acil müdahale odası, laboratuvar, poliklinik ve arşiv odası bulunacak. Kaloriferli sistemle ısıtılacak merkezlerde jeneratör de yer alacak. Isı yalıtımı için merkezlerin dış cephesine mantolama da yapılacak.

-İlaç ihtiyacı da karşılanacak-

Aile Sağlığı Merkezlerinde reçetesi yazılan vatandaşların ilaç ihtiyaçlarının anında karşılanabilmesi için projeye eczane de dahil edildi. Merkezlerde muayene olan vatandaşlar, ilaçlarını da bu eczanelerden alabilecek.

İdare, 14 Aile Sağlığı Merkezi ve eczanelerin ihalesini 12 Ekim'de gerçekleştirdi. Buna göre, Hatay Samandağ'da, Hatay Antakya Avsuyu'nda, Hatay Antakya Altınçağ'da, Mersin Gülnar Alanboğaz'da, Merzin Mezitli Tece'de, Mersin Toroslar Aslanköy'de, Mersin Tarsus'da, Adana Yumurtalık'ta, Osmaniye Toprakkale'de, Osmaniye Sumbas'da, Kilis Merkez'de, Karaman Ayrancı'da, Balıkesir İvrindi'de ve Balıkesir Susurluk'ta Aile Sağlığı Merkezleri ile eczaneler kurulacak.

TOKİ, 28 Ekim'de de ikinci Aile Sağlığı Merkezi ve eczane ihalesini açacak. Bu ihale ile de Giresun Bulancak Kovanlıklar'da, Ağrı Patnos Ergeçli, Kazanbey ve Ortadamla'da Aile Sağlığı Merkezleri ve eczaneler ihale edilecek. İdare, önümüzdeki günlerde diğer Aile Sağlığı Merkezleri için de ihale sürecini başlatacak.

- ANKARA

AA / Güncel

Sağlık Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title