Haberi Paylaş

Tika "Gönül Coğrafyası" Kültürlerini Bosna'da Buluşturdu - Bosna

Güncel Haberler

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: Akşam namazı detayları İftar organizasyon detayları Travnik Belediye Başkanı Admir Hadziemric açıklaması İftar detay görüntüleri MÜSSED Başkanı Mahmut Karakaya açıklaması İftar detayları TİKA Saraybosna Koordinatörü Hüseyin Şanlı açıklaması TİKA etkinliği semazen gösterisi detayları TİKA "gönül coğrafyası" kültürlerini Bosna'da buluşturdu Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), "Gönül Coğrafyası Kültür Buluşmaları" etkinliğiyle ramazan boyunca geleneksel sahne sanatlarını Balkan halklarıyla buluşturarak ramazan kültürünü eski coşkusuyla yaşatmaya devam ediyor.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

Akşam namazı detayları

İftar organizasyon detayları

Travnik Belediye Başkanı Admir Hadziemric açıklaması

İftar detay görüntüleri

MÜSSED Başkanı Mahmut Karakaya açıklaması

İftar detayları

TİKA Saraybosna Koordinatörü Hüseyin Şanlı açıklaması

TİKA etkinliği semazen gösterisi detayları TİKA "gönül coğrafyası" kültürlerini Bosna'da buluşturdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), "Gönül Coğrafyası Kültür Buluşmaları" etkinliğiyle ramazan boyunca geleneksel sahne sanatlarını Balkan halklarıyla buluşturarak ramazan kültürünü eski coşkusuyla yaşatmaya devam ediyor.

TİKA ve Müstakil Sahne Sanatları Eğitim Derneği (MÜSSED) iş birliğinde düzenlenen etkinlik kapsamında yola çıkan tır, Makedonya, Kosova ve Arnavutluk'un ardından son durağı Bosna Hersek'te halkla buluştu.

Bosna Hersek'in orta kesimlerindeki Travnik şehrinde düzenlenen etkinlikte konuşan TİKA Saraybosna Koordinatörü Hüseyin Şanlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu akşamki programın İstanbul Atatürk Havalimanı'nda yaşanan terör saldırıları nedeniyle kısa tutulduğunu söyledi.

İki kültürün birbirini tanıma fırsatı bulduğunu aktaran Şanlı, "Programımız çok daha geniş kapsamlı ancak ülkemizde yaşanan terör saldırıları nedeniyle bu akşam etkinliğimizi daha kısa tuttuk. Saldırılarda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet diliyorum." dedi.

MÜSSED Başkanı Mahmut Karakaya da iki ülke arasında geliştirilen projelerin devam etmesi temennisinde bulunarak, TİKA'nın Bosna Hersek'te birçok alanda proje yaptığını ifade etti.

Makedonya'da 8 Haziran'da başladığı yolculuğunu Üsküp'te noktalayan tır, Kosova, Arnavutluk ve Bosna Hersek'i de ziyaret ederek ramazan boyunca Türk kültürünü Balkan halkıyla buluşturdu.

Etkinlik kapsamında ayrıca, tırda oluşturulan sahnede geleneksel Türk tiyatrosundan ortaoyunu, meddah, aşuk ve maşuk, hacivat-karagöz gibi oyunlar ile kukla gösterileri, halk oyunları ve semazen gösterisi sergilendi.

Bu arada, Travnik Belediyesi de Trabzon Büyükşehir Belediyesi ve Bosna Hersek'te faaliyet gösteren Merhamet yardım kuruluşu iş birliğiyle şehirdeki kültür merkezinde iftar organizasyonu düzenledi.

Travnik Belediye Başkanı Admir Hadziemric, binden fazla kişinin iftara katıldığını söyleyerek, "Hep birlikte akşam namazı kıldık, iftarımızı yaptık ve TİKA'nın bize sunduğu programla akşamımızı sona erdirdik." ifadesini kullandı.

Kaynak: AA / Güncel

Mahmut Karakaya Hüseyin Şanlı Makedonya Politika Güncel Haberler

title