Haberler

Tesadüfen Fark Edilen Aile, Modern Serada İlk Hasada Başladı

Tunceli’de Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü personelinin derme çatma serada sebzecilik yaptığını fark ettiği Yıldırım ailesine sağlanan hibe desteği ile kurulan modern serada ilk hasat başladı.

Tunceli'de Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü personelinin derme çatma serada sebzecilik yaptığını fark ettiği Yıldırım ailesine sağlanan hibe desteği ile kurulan modern serada ilk hasat başladı.

Merkeze bağlı Çimenli köyünde kendi çabasıyla derme çatma sera yaparak sebze üretmeye başlayan Kenan Yıldırım, köyde incelemelerde bulunan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü personelinin dikkatini çekti. Seracılığı modern şekilde yapması tavsiyesinde bulunulan baba Yıldırım, oğlu Tarık'ın kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi kapsamında 'Genç Çiftçi Projesi'ne başvuru yapmasını sağladı. Kabul edilen projeyle, bakanlık tarafından 30 bin liralık hibe desteği alan Yıldırım ailesi, köyde 500 metrekarelik modern bir sera oluşturdu. Seraya salatalık, domates, biber ve patlıcan fidesi dikimi yapan aile, ilk ürün olan salatalık hasadını gerçekleştirdi.

Askere giden oğluna aile destek oluyor

Eşiyle birlikte günün büyük bölümünü serada geçiren Melahat Yıldırım, "İlk serayı eşim kendi çabasıyla yaptı. İlgililer gelip baktı. Oğlum desteğe yazıldı, 30 bin liralık hibe desteği verildi. Oğlum askere gidince bize devretti, biz bakıyoruz" dedi.

Çocukları için çalışmaya mecbur olduğunu belirten Yıldırım, "Üç çocuğum var. Biri askerde ikisi öğrenci. Bir tanesi üniversiteye başlayacak, taksitleri var. Kazandığımı onlara yatırıyorum. Onlar okusun ben her işi yaparım. Çalışmaktan zevk alıyorum. Bıkmıyorum. Çalışmak kadar güzel bir şey yok" diye konuştu.

Köyü bakkal dükkanına benzeten baba Kenan Yıldırım, "Bir bakkalda cevizinden üzümünden ne olursa olsun bulunduracaksın. Yoksa köyde durmuşsun hiçbir şey yapmamışsın. Buğdayı, unu paranla almışsın böyle köylülük olmaz. Biraz sende de olacak. Devlet de yardım yapıyor. Sağolsunlar il tarımdan gelip yardım ettiler" diye konuştu.

Serada tamamen organik ürünler yetiştirdiğini aktaran Yıldırım, "Sadece fideyi almış dikmişim. İlaç bir şey yok. Tezek dumanı veriyorum. Ben bu ürünleri ailemle yiyorum. Serayı daha da doğal yapacağız. İnsanlar aldıkları üründen tiksinmesinler. Bir meyveyi aldıkları zaman kokusuyla yiyebilsinler" şeklinde konuştu.

Ürettikleri ürünleri satma konusunda sıkıntı yaşamadığını anlatan Yıldırım, pazara götürüp, kilosunu 2 ile 2,5 liradan sattığını söyledi. - TUNCELİ

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Kenan Yıldırım Tunceli Politika Güncel Haberler

Sosyal medyada canlı yayın yapıyordu, yanlışlıkla kafasına sıktı

Sosyal medyada canlı yayın yapıyordu, yanlışlıkla kafasına sıktı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Kürtçe trafik uyarıları yazmaya başladı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Kürtçe trafik uyarıları yazmaya başladı

AK Parti, en düşük emekli maaşına yapılacak zamla ilgili tarih verdi

AK Parti, en düşük emekli maaşına yapılacak zamla ilgili tarih verdi

Bakmadan Geçme

MasterChef Huriye kimdir? 2024 MasterChef Huriye kaç yaşında, nereli? MasterChef Ümmühan kimdir? 2024 MasterChef Ümmühan kaç yaşında, nereli? MasterChef Şenay kimdir? 2024 MasterChef Şenay Salam kaç yaşında, nereli? MasterChef Sevdet kimdir? 2024 MasterChef Sevdet kaç yaşında, nereli? MasterChef Bartu kimdir? 2024 MasterChef Bartu Ergün kaç yaşında, nereli? EURO 2024 kupası altın mı, neyden yapılmış, değeri ne kadar? EURO 2024 kupası kaç kilo, gümüş mü? 16 Temmuz 2024 Günlük Burç Yorumları! AŞK, EVLİLİK, SAĞLIK, KARİYER burç yorumları! 16 Temmuz burç yorumları nedir? 13-14 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 13-14 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 13-14 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 13-14 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 13-14 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 13-14 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 13-14 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 13-14 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri!
Erdoğan'dan 3. Dünya Savaşı yorumu: Risk görmüyorum, görmek de istemiyorum

Erdoğan'dan 3. Dünya Savaşı yorumu: Risk görmüyorum, görmek de istemiyorum

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title