Haberler

Teis: Eczacıya Danışmadan Bitkisel de Olsa İlaç Kullanmayın

Abone Ol

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Eczacı Nurten Saydan, her fırsatta bilinçsizce kullanılan ilaçlara dikkat çektiklerini ifade ederek, doktor tavsiye edip reçete yazmadan, eczacıya danışmadan asla bitkisel de olsa ilaç kullanılmaması gerektiğini belirtti.

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Eczacı Nurten Saydan, her fırsatta bilinçsizce kullanılan ilaçlara dikkat çektiklerini ifade ederek, doktor tavsiye edip reçete yazmadan, eczacıya danışmadan asla bitkisel de olsa ilaç kullanılmaması gerektiğini belirtti.

Konya'da zayıflamak için internetten alıp 15 gün kullandığı çay nedeniyle komaya girerek karaciğer nakliyle yaşama tutunan öğrencinin durumunu üzüntüyle öğrendiklerini aktaran Saydan, internetten satılan ürünlerin ölüm saçtıklarının bir kez daha görülmüş olduğunu vurguladı.

BİLİNÇSİZ KULLANILDIĞINDA İLAÇLAR ZEHİRDİR

"İlaçların bitkisel olması onları masum yapmaz" diyen Nurten Saydan, bitkisel ilaçların rastgele kullanılmaması gerektiğini hatırlattı. Saydan yaptığı açıklamada, "Doktor tavsiyesi olmadan asla bitkisel de olsa herhangi bir ilaç kullanılmamalıdır. Kullanacağınız her ilacı size en yakın eczacınıza, nasıl kullanacağınızı, diğer kullandığınız ilaçlarla etkileşime geçip geçmeyeceğini mutlaka sorun. Bilinçsiz kullanıldığında ilaçlar zehirdir. İlaçların bitkisel olması, onları asla masum yapmaz. İlaç rastgele alınacak ve kullanılacak bir ürün değildir. Eczacınıza sormadan, danışmadan bitkisel ilaç kullanmak adeta intihar etmek demektir" dedi.

İNTERNETTEN SATILANIN YARISI SAHTE

Saydan, Türkiye'de birçok internet sitesinde bulunan, insanların kolayca ulaşabildiği ürünlerle ilgili vatandaşlara yaptığı uyarılarda, "Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine bakıldığında internetten satılan ilaçların yüzde 50'si sahtedir. Bu yüzden her yıl 1 milyondan fazla insan hayatını kaybediyor" dedi. İnternet üzerinden ilaç reklamı, tanıtımı ve satışının yapılmasının sakıncalarını defalarca ilgili kurumlara başvurular yapılarak ilettiklerini, bu tür satış yapan sitelerin de bildirildiğini hatırlatan Saydan, şu uyarılarda bulundu:

"Birçok ürüne bitkisel kökenli olması gerekçesinin arkasına sığınılarak Tarım Bakanlığı'ndan onay alınmakta ve bunlar her yerde kontrolsüz, denetimsiz, eczacısız olarak vatandaşa satılmaktadır. İlaçların hepsi, bitkisel olanlar dahil kimyasal maddelerdir. İlaç dozunda ve yerinde kullanılmazsa zehir etkisi gösterebilir. İlaçlar, 5 yıl bunun eğitimini alan eczacıların uzmanlık alanıdır. Yani ilaçları en iyi eczacılar bilirler. İster bitkisel yoldan elde edilmiş olsun, isterse kimyasal yoldan elde edilmiş olsun, bütün ilaçların eğitimini alan tek meslek eczacılık mesleğidir. TEİS olarak, bitkisel veya kimyasal her türlü ilacın sadece eczane ortamında, eczacıların gözetiminde ve danışmanlığında alınıp kullanılmasının önemini bir kez daha vurgulamak istiyoruz. Bitkisel ilaçları bilinçsizce kullanarak sağlığınızdan olmayın". - Ankara

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Nurten Saydan Konya Politika Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

Gelin Evi CANLI YAYIN! 8 Aralık Gelin Evi yeni bölüm CANLI İZLE! İlyas Yalçıntaş hasta mı, sağlık durumu nasıl? Ramsay Hunt sendromu nedir? Gelinim Mutfakta CANLI YAYIN | 8 Aralık Gelinim Mutfakta İZLE! Gelinim Mutfakta yeni bölüm CANLI İZLE! Hafta sonu yağmur var mı? 9-10 ARALIK HAVA DURUMU! Bu hafta sonu yağmur yağacak mı? İstanbul vapur seferleri iptal mi? 8 Aralık hangi İstanbul vapur seferleri iptal edildi? DOLAR NE KADAR? 1 Dolar ne kadar, Dolar kaç TL? Canlı Döviz Kuru! YARGITAY KARAR ARAMA EKRANI | Yargıtay kararı nasıl araştırılır, nereden bulunur? Yargıtay dosya içeriğini nasıl öğrenebilirim? Benzine indirim ne zaman gelecek? 8 ARALIK AKARYAKIT FİYATLARI! Akaryakıta indirim ne zaman? Kızılcık Şerbeti full HD bölüm izle! Kızılcık Şerbeti 42. bölüm tek parça izle! Kızılcık Şerbeti son bölüm neler oldu? İstanbul Cuma namazı saat kaçta? İstanbul Cuma selası ne zaman okunacak? 8 Aralık Cuma İstanbul cuma namaz saati! İDO SEFERLERİ İPTAL Mİ? Bugün (8 Aralık) İDO vapur seferleri iptal oldu mu, hangi hatlar çalışıyor? Hudutsuz Sevda YENİ BÖLÜM (11. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Hudutsuz Sevda yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Açıköğretim sınavları ne zaman? AÖF SINAV TARİHLERİ! CUMA MESAJLARI 2023: Whatsapp, Facebook en iyi Cuma mesajları! En güzel, kısa, anlamlı Cuma mesajları! Bu hafta sonu yağmur var mı? 8-9-10 Aralık yağmur yağacak mı, hava nasıl olacak? Hafta sonu hava durumu!
title