Haberler

Tavuk Atıklarından Gaz Üretimi Projesinin Tanıtımı Bursa'da Yapıldı

Abone Ol

Poul-AR teknolojisiyle yüzde 100 tavuk atıklarından Biyogaz Üretimi ve Yenilenebilir Enerji Projesi tanıtım toplantısı Bursa'da yapıldı.

Tanıtım toplantısında konuşan Enerji Verimliliği Derneği (ENVERDER) Bursa Şubesi Başkanı Dr. Müh. Mustafa Uysal, "Bu teknolojiyi kullanabilirsek yüzde 30 daha fazla enerji üretmemiz mümkün olabilecek" dedi.

Holiday Inn Hotel Görükle'de gerçekleştirilen toplantıya; Bursa Vali Yardımcısı Cemal Polat, Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Şükrü Köse, ENVERDER Bursa Şubesi Başkanı Dr. Müh. Mustafa Uysal, COLSEN Su-Enerji-Çevre Danışmanlık​ ​Doç. Dr. Mehmet Yamaç, Dünya Türk İş Konseyi Avrupa Bölge Komitesi Başkanı Suat Şahin​'in yanı sıra çeşitli kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı.

Programın açılışında konuşan COLSEN Su-Enerji-Çevre Danışmanlık​ ​firmasından Doç. Dr. Mehmet Yamaç, "Bugün burada, bu teknolojiyi Türkiye'ye nasıl uyarlarız, bunun önündeki engeller nelerdir, varsa bunları nasıl kaldırabiliriz gibi konuları konuşacağız. Dün çok güzel bir haber aldım. Bakanlık, bu tarımsal atıklardan geri dönüşüm konusundaki hibenin yüzde 50'sini vermeyi Resmi Gazete'de yayınlanacak şekilde koymuş. Bu inşallah güzel olacak" ifadelerini kullandı.

"YENİLEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARINA AĞIRLIK VERMELİYİZ"…

Programa katılan Bursa Vali Yardımcısı Cemal Polat ise, enerji sektörü küresel dünyada kilit sektör olmaya devam ettiğine dikkat çekerek, şunları söyledi:

"Sanayileşmenin, kalkınmanın temelinde de enerji var. Enerji olmadan sanayileşme ve kalkınma mümkün değildir. Gerçek önümüzde duruyor. Enerji kaynakları içerisinde en çok doğalgazı kullanıyoruz. Doğalgazın büyük çoğunluğunu yurtdışından alıyoruz. Maalesef bu durumdayız. Coğrafyamız ve iklim şartlarımız yenilebilir enerji kaynakları potansiyeli bakımından dünyanın en zengin ülkelerinden biri. Bunu değerlendirmemiz gerekiyor. Bunlar nedir? Başta hidroelektrik enerjisi, güneş enerjisi, rüzgâr enerjisi, jeotermal var, bunun üzerinde durmamız gerekiyor."

TÜRKİYE'DEKİ İLK TESİS KARACABEY'DE KURULDU

Karacabey'de örnek bir tesis kurulduğunu ve bu tesisin Türkiye'nin ilk tesisi olduğuna dikkat çeken ENVERDER Bursa Şubesi Başkanı Dr. Müh. Mustafa Uysal, "Dünyada, bu atıkların geri kazanılması için özel koşullar üretilmiş ve bizde de üretilmeye çalışılıyor. 3 yıl önce kadar yaptığımız hesaba göre, biz çöplerdeki organik atıklarımızı enerjiye dönüştürseydik, 700 Megawatt kapasitesinde bir santrali kurma gereği duymayacaktık. Yeteri kadar bilgimiz ve teknik kabiliyetimiz var. Ama hala eksik olan teknolojinin geliştiği alanlar var. Organik atıkları çürüterek gaz elde ettiğinizde, oradan elde edilen gazı, gaz motorlarıyla elektriğe çevirmek mümkün. Burada özel bir durum var. Bu çürütme esnasında en büyük sorun amonyak oluşması. Bu oluştuğu için de yeterince gaz çıkaramıyoruz. O zaman da verimlilik düşüyor. Burada bahsi geçen teknolojide, amonyağın giderimi için özel bir uygulama geliştirilmiş. Bununla ilgili Karacabey'de bir tesis kuruldu. Türkiye'deki ilk tesis. Bizim de ilgimizi çekti. Bu teknolojiyi kullanabilirsek yüzde 30 daha fazla enerji üretmemiz mümkün olabilecek" dedi.

Uzun yıllardır bu konu üzerine çalıştıklarını belirten Dr. Müh. Uysal, "Bursa'da enerjiyi etkin kullanmak üzere Valiliğimizle, Büyükşehir Belediyemizle, BTSO'yla ve vatandaşlarımızla elbirliği yaparak ülkemizin en verimli şehrini oluşturmak için gayret sarf ediyoruz. El atmamız gereken birçok saha var. Bunları imkânımız ölçüsünde sizlerin de destekleriyle kamuoyunda duyurmaya çalışıyoruz. Bunlardan bir tanesi de organik atıklarımızın geri kazanılması. Yıllardan beri bu konuya önem veriyoruz" şeklinde konuştu.

Tanıtım toplantısına katılan Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Şükrü Köse de, enerjiye duyulan ihtiyaca dikkat çekti. Projenin önemine değinen Köse, "Özellikle çevreyi kirletmeyen, yaşam kalitesini daha sağlıklı hale getirebilecek bir enerji üretimi ve aynı zamanda organik atıkların geri kazanılması suretiyle yaşanabilir bir çevreyi sağlamak adına önemli bir proje. Bu projeyi hayata geçirenleri tebrik ediyorum. Bursa birçok noktada olduğu gibi bu noktada örnek işler yapıyor" dedi.

Kaynak: Bültenler / Güncel

Mustafa Uysal Cemal Polat Şükrü Köse Türkiye Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

3 ARALIK NE GÜNÜ? 3 Aralık ne olarak kutlanıyor, anılıyor? 3 Aralık Dünya Engelliler Günü mesajları ve önemi! Tarih belli oldu! GTA 6 FRAGMAN YAYINLANDI MI? Gta 6 fragman yayınlanma tarihi belli oldu! Gta VI (6) fragman izle! Dursun Ali Erzincanlı kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır? Dursun Ali Erzincanlı şiirleri! Güneş doğduktan sonra sabah namazı kılınır mı DİYANET? Sabah namazı güneş doğduktan kaç dakika sonra kılınır DİYANET? CUMARTESİ GÜNÜ ECZANELER AÇIK MI? 2 Aralık 2023 Eczane çalışma saatleri! Tesla Cybertruck Türkiye fiyatı ne kadar, belli oldu mu? Cybertruck özellikleri neler, içi nasıl? Yalı Çapkını YENİ BÖLÜM (48. BÖLÜM) İZLE! Yalı Çapkını yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Ümit Özdağ hakkında neden soruşturma başlatıldı? Porshce CEO'su Nazif Mehmet Yazıcı kimdir? 2 Aralık Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 2 Aralık İstanbul elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER İstanbul'da elektrikler ne zaman gelecek? 2 Aralık Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Amardeep Anand kimdir? MasterChef Şef Amardeep Anand kaç yaşında, nereli, mesleği ne? 2 Aralık Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? 2 Ağustos 2023 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 2 Ağustos Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi!
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title