Haberler

Tarihin Yazılı İlk Barış Antlaşması" Adına Ödül Verilecek

AK Parti Çorum Milletvekili Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt, eylül ayında Çorum'da düzenlenecek "Uluslararası Kadeş Barış, Eşitlik ve Kardeşlik Sempozyumu ve Ödülü" programının Cumhurbaşkanlığının himayesinde gerçekleştirileceğini belirtti.

AK Parti Çorum Milletvekili Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt, eylül ayında Çorum'da düzenlenecek "Uluslararası Kadeş Barış, Eşitlik ve Kardeşlik Sempozyumu ve Ödülü" programının Cumhurbaşkanlığının himayesinde gerçekleştirileceğini belirtti.

Kurt, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan ile üniversitenin senato salonunda düzenlediği basın toplantısında, Çorum'un Hitit medeniyetinin başkenti Hattuşa'ya ev sahipliği yaptığını, tarihte bilinen ilk yazılı barış antlaşmasının da Hititler ile Mısırlılar arasında MÖ 1286 yılındaki Kadeş Barış Antlaşması olduğunu anımsattı.

Kadeş Barış Antlaşması'ndan yola çıkarak hem barışın egemen kılınması hem de Çorum'un tanıtımına katkı amacıyla kentte uluslararası bir etkinlik düzenlemeye karar verdiklerini anlatan Kurt, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Hitit Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, Çorum Belediyesi ile Ticaret ve Sanayi Odasının iş birliği ile eylül ayında kentte "Uluslararası Kadeş Barış, Eşitlik ve Kardeşlik Sempozyumu ve Ödülü" programının düzenleneceğini bildirdi.

Programın Cumhurbaşkanlığı himayesinde gerçekleştirileceğini dile getiren Kurt, şunları kaydetti:

"Bu projemiz için çok heyecanlıyız. 'Çorum leblebiden ibaret değildir' diye yola çıktık. Bu projede herkesin emeği çok büyük. Uluslararası Kadeş Kardeşlik ve Barış Sempozyumu ile ödül töreni projemizin Cumhurbaşkanlığı himayesinde yapılmasını arzu ettik. Girişimlerimiz sonucunda da bunu başardık. Cumhurbaşkanlığımızdan üniversitemize yetki belgesi geldi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın açılış konuşmasıyla başlayacak sempozyumda barış ödülüne layık görülen kişilere Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, ödüllerini takdim edecek. Bu etkinliği her yıl yapmak istiyoruz çünkü Kadeş, tarihin en önemli antlaşmalarından biridir."

Sempozyumunun oturumlar halinde gerçekleştireceğini aktaran Kurt, "Okul gibi sabah başlayıp akşam biten değil, katılımcılara Çorum'u gezdirerek tanıtmak istiyoruz. 'Çorum, cumhurun himayesinde' diyoruz." ifadesini kullandı.

Rektör Prof. Dr. Alkan da üniversite olarak topluma karşı sorumluluklarının farkında olduklarını, bu sorumluluğu taşıyabilmek için çalıştıklarını söyledi.

Yeni kurulan bir üniversite olmalarına rağmen sosyal alanda faaliyetler gerçekleştirdiklerini, bilimsel altyapılarla fiziki alanları donattıklarını vurgulayan Alkan, "Üniversite olarak sadece eğitim faaliyetleri değil, bulunduğumuz ile katkı sağlamak, kentin sosyal ve kültürel dokusuna dokunmak gibi hedeflerimiz var. Yeni kurulan üniversitelerden sadece fiziki altyapının oluşturulması beklenirken biz bu alanların bilimsel merkezlere dönüşmesi için de çalışıyoruz. Artık Türkiye eskiden olduğu gibi sadece 80 milyon insanın beklentilerini karşılamıyor. Tüm Türk coğrafyası ve İslam alemi bizlerden pek çok şey bekliyor." dedi.

Alkan, Çorum'da düzenlenecek sempozyumun Cumhurbaşkanlığı himayesinde gerçekleştirilecek olmasının en az etkinliğin kendisi kadar önem taşıdığını sözlerine ekledi.

Kaynak: AA / Güncel

Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt Reha Metin Alkan AK Parti Çorum Politika Güncel Haberler

Eskişehir'de kızı ve torununu katleden cani dedenin, cinayeti neden işlediği ortaya çıktı

Eskişehir'de kızı ve torununu katleden cani dedenin, cinayeti neden işlediği ortaya çıktı

Mezuniyet törenindeki kıyafet krizine valilik el attı! Soruşturma için 2 müfettiş görevlendirildi

Mezuniyet törenindeki kıyafet krizine valilik el attı! Soruşturma için 2 müfettiş görevlendirildi

İsrail'den Lübnan'a saldırı! Çok sayıda yaralı var

İsrail'den Lübnan'a saldırı! Çok sayıda yaralı var

Bakmadan Geçme

CUMA MESAJLARI 14 Haziran: En anlamlı, en yeni Cuma mesajları neler? Hadisli ve dualı Cuma sözleri! Kısa, ayetli ve dualı Cuma mesajları hangisi? Survivor kupası altın mı, değeri ne kadar? 14 Haziran Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 14 Haziran İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 14 Haziran 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? Ogeday babası kimdir? Survivor Ogeday'ın babasının adı ne, kaç yaşına? #129300 14 Haziran Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 14 Haziran Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! Survivor kim kazandı, kim şampiyon oldu 14 Haziran Cuma 2024? 14 Haziran İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 14 Haziran Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 14 Haziran Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Survivor şampiyonu kaç para alıyor 2024? HSK atama kararnamesi 14 Haziran Cuma yayınlandı! Hakim ve Savcılar atama kararları PDF indir, OKU! #128220 Karaman bayram namazı saat kaçta 2024? Karaman bayram namazı saati Diyanet tarafından açıklandı
Süleyman Soylu'dan Cumhur İttifakı'na destek mesajı: Erdoğan ve Bahçeli tarih inşa ediyor

Süleyman Soylu'dan Cumhur İttifakı'na destek mesajı: Erdoğan ve Bahçeli tarih inşa ediyor

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title