Suriye'ye sınır ötesi operasyon olacak mı? Milyonların gözü bugün yapılacak MGK toplantısında - Haberler
Haberi Paylaş

Suriye'ye sınır ötesi operasyon olacak mı? Milyonların gözü bugün yapılacak MGK toplantısında

Haberler.com - Erdem Aksoy - Güncel
 - Güncelleme:

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, Suriye için yeni bir harekat sinyali vermiş ve konunun MGK toplantısında tüm boyutlarıyla ele alınacağını dile getirmişti. 2 aylık bir aranın ardından bugün yoğun bir gündemle toplanacak olan Milli Güvenlik Kurulu'nda ağırlıklı olarak Suriye'nin kuzeyindeki güvenli bölgelerin genişletilmesi ve bölgedeki terör varlığına yönelik yeni bir sınır ötesi harekat için kapsamlı değerlendirmeler yapılacak.

Milli Güvenlik Kurulu (MGK), 2 aylık bir aranın ardından yine yoğun gündemle toplanacak. Toplantıda Suriye'nin kuzeyine yönelik olası yeni bir operasyon, NATO'nun genişleme süreci, Rusya-Ukrayna savaşı ve diğer güvenlik konuları ele alınacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında yapılacak kritik toplantının öne çıkan gündemi terörle mücadele. Toplantıda ağırlıklı olarak Suriye'nin kuzeyindeki güvenli bölgelerin genişletilmesi üzerinde durulacak. Bölgedeki terör varlığına yönelik yeni bir sınır ötesi operasyon için kapsamlı değerlendirmeler yapılacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, son Kabine Toplantısı'nın ardından yaptığı açıklamada, "Güney sınırlarımız boyunca 30 kilometre derinliğinde güvenli bölgeler oluşturmak için başlattığımız çalışmaların eksik kalan kısımlarıyla ilgili yeni adımları da yakında atmaya başlıyoruz. Ülkemize ve güvenli bölgelerimize sık sık yapılan saldırıların, tacizlerin, tuzakların merkezi konumundaki alanlar harekat önceliğimizin başında yer almaktadır. Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, istihbaratımız, emniyet güçlerimiz hazırlıklarını tamamlar tamamlamaz bu operasyonlar başlayacaktır" ifadelerini kullanmıştı. Erdoğan, konunun MGK toplantısında tüm boyutlarıyla ele alınacağını dile getirmişti.

MGK toplantısında yurt içindeki Eren Abluka operasyonları ile Irak'ın kuzeyindeki Pençe operasyonlarında gelinen son durum da görüşülecek. FETÖ ve DEAŞ gibi diğer terör örgütleriyle mücadelede atılacak adımlar değerlendirilecek.

Toplantının bir diğer gündemi İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üyelik başvurusu olacak. Bu konuda hem Erdoğan hem de kurmaylarının yürüttüğü diplomatik temaslar konuşulacak. Türkiye'nin kırmızı çizgileri doğrultusunda izlenecek yol haritasıyla ilgili görüş alışverişinde bulunulacak. Rusya-Ukrayna savaşı ile Irak, Libya, Kafkasya ve Doğu Akdeniz'deki gelişmeler de masada olacak.

Erdem Aksoy
Gündem Editörü Haberler.com - Güncel

Cumhurbaşkanı Erdoğan Milli Güvenlik Kurulu Recep Tayyip Erdoğan Mgk Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (4)

Hayri :

ne zaman iç kriz başlasa hoop vatan millet beka hikayeleri allahın tesadufune bak pandemi dönemi mesela tık yoktu terör de mi kovite endeksli 1-2 ay da böyle geçer bir suru kahramanlık turkuleri söylersiniz oradan 3-5 oy devşirirsiniz hep öyle olmadımı

Yusuf Ayan:

Yaa gündem değistirmeyin ekonomik olarak halka operasyon yapılıyor kimse sesini çıkaramıyor bastırılmış herkez yazık insanlara

Zamla BOĞUŞANTÜRK:

Tam bir komedi! Bir haftadır operasyon yapacağız diyoruz! Orada kim kalır daha? Herkes tedbirini aldı bile!..

Tüm 4 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title