Haberler

Suikastta Öldürülen Tacik Muhalif Kuvatov İçin Ortak Açıklama

Haber-Kamera Yaşar KAÇMAZ İstanbul DHA İstanbul Fatih'te birkaç gün önce uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Tacikistan'daki Grup 24 adlı muhalif hareketin lideri Umarali Kuvatov için, Mazlum-Der, Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği, Uluslararası Mülteci Hakları Derneği ve Uluslararası Türkistanlılar Dayanışma Derneği (Türkistan-Der) ortak açıklama yaptı.

Haber-Kamera Yaşar KAÇMAZ İstanbul DHA

İstanbul Fatih'te birkaç gün önce uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Tacikistan'daki Grup 24 adlı muhalif hareketin lideri Umarali Kuvatov için, Mazlum-Der, Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği, Uluslararası Mülteci Hakları Derneği ve Uluslararası Türkistanlılar Dayanışma Derneği (Türkistan-Der) ortak açıklama yaptı. İstanbul Fatih'teki Mazlum-Der İstanbul Şubesi'nde düzenlenen basın toplantısına Kuvatov'un ailesi ile muhalif arkadaşları da katıldı.

SUİKASTA KURBAN GİDENLER ESKİ SSCB VATANDAŞLARI

Dört dernek adına yapılan açıklamayı, Türkistan-Der Başkanı Burhan Kavuncu okudu. Umarali Kuvatov olayının takipçisi olacaklarını söyleyen Kavuncu, Ülkemiz, sürgündeki muhalif siyasetçi cinayetlerinin rahatla işlenebildiği bir alan haline gelmiş durumdadır dedi. Öldürülen kişilerin tamamının eski Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği vartandaşı olduğunu belirten Kavuncu,Özbekistan ve Tacikistan gibi eski Sovyet artığı diktatörlerin 30 yıla yaklaşan yönetimleri altında büyük ekonomik çöküntü ve yolsuzluk iddialarına paralel olarak; işkence, gözaltında kayıp, faili meçhul cinayetler, onbinlerce insanın hukuksuz olarak cezaevlerine doldurulması benzeri uygulamalar, ülkelerini terketmiş muhaliflere yönelik suikastlarla birlikte devam etmektedir diye konuştu.

KORUMA TEDBİRİ YOK

Sığınmacıların korunma taleplerine Türkiye'nin olumlu cevap vermediğini savunan Kavuncu, Türkiye Cumhuriyeti yöneticileri, 'Özbekistan'da veya Tacikistan'da önemli bir problem yok' düşüncesiyle bu Türkistanlı kardeşlerimizin uluslararası koruma altına alınma taleplerine olumsuz yaklaşmaktadır. Türkiye, Tacikistanlı ve Özbekistanlı kardeşlerimizin, hatta diğer Türkistan ülkelerinden gelen hicret edenlerin sığınma taleplerine müspet yaklaşmalı; onlarla değil, muhalif avcılığına çıkmış dikta rejimleri ajanlarına karşı mücadele vermelidir. Egemen bir ülkenin hukukunu hiçe sayarak bu topraklarda cinayet işleten diktatör rejimlerine gerekli cevap verilmelidir. Türkiye'nin hukukunu hiçe sayarak rejim muhaliflerini öldüren Rusya, Özbekistan ve Tacikistan'a karşı daha ciddi önlemler alınmalıdır şeklinde konuştu.

BİZLERE SIĞINAN İNSANLARIN EMANETİNE SAHİP ÇIKAMIYORUZ

Toplantıda söz alan Mazlum-Der İstanbul Şube Başkanı Cüneyt Sarıyaşar ise Türkiye Devleti, egemen topraklarında bu diktatörlerin ve zalimlerin operasyonlarına ve onların katliamlarına engel olamıyor. Önümüzdeki somut gerçeklik; bu topraklar, diktatörlerin ve katillerin rahatlıkla atlarını oynattığı bir mekan haline dönüşmüş durumda. Özellikle İstanbul'un sokakları her nedense onca kameraya, onca güvenlik önlemine rağmen bu katiller için ellerini kollarını sallayıp kendi işlerini gördükleri mekanlar haline geldi. Bu toprakları emin belde bilip bizlere sığınan insanların emanetine sahip çıkamıyoruz dedi.

İki oğlu Ebubekir (11) ve Osman (6) ile toplantının sonuna yetişen Kuvatov'un eşi Kumriznisa Hafizeova ise kocasının hiçbir şeyden korkmadığını ve ölmeden önce Çocuklara iyi bakın, her şey iyi olacaktır dediğini söyledi.

ŞEKERİNİ YEDİ

Kuvatov'un küçük oğlu Osman, annesinin konuşması sırasında, Mazlum-Der Şube Başkanı Cüneyt Sarıyaşar'ın kucağında, beraberinde getirdiği şekeri yedi. Kuvatov'un, Osman ve Ebubekir ile birlikte Ayşe (14), Emine (8) ve Ferize(4) adlı 3 kız çocuğu daha bulunuyor.

Basın açıklamasının ardından, Grup 24 Hareketi'nin sözcüsü Sucrob Turaev ile Umarali Kuvatov'un yardımcısı Husein Ashurov, olay gecesi yaşananları basın mensuplarına anlattı.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Umarali Kuvatov Tacikistan İstanbul Politika Güncel Haberler

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

Fenomen Danla Bilic, futbolcu Doğan Alemdar'la aşk yaşamaya başladı

Fenomen Danla Bilic, futbolcu Doğan Alemdar'la aşk yaşamaya başladı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title