Haberler

Sudan'daki kıtlıkta insanlar çekirge yiyerek hayatta kalmaya çalışıyor

Güncelleme:

İç savaşın yaklaşık 1 senedir sürdüğü Sudan'da insanlar yiyecek bulmakta büyük sıkıntılar yaşıyor. Açlıkla karşı karşıya kalan ailelerin hayatta kalmak için çekirge yemek zorunda kaldıkları belirtildi.

Yaklaşık bir yıldır iç savaşın sürdüğü Sudan'da yaşanan kıtlık nedeniyle insanların çekirge yemek zorunda kaldığı bildirildi.

Kuveyt merkezli Al Najat Charity, sosyal medya hesabında iç savaş yüzünden mülteci durumuna düşen Sudanlıların durumuna ilişkin görüntüler yayımladı.

HAYATTA KALMAK İÇİN ÇEKİRGE YİYORLAR

İç savaş bölgelerinden kaçarak çöllerde derme çatma çadırlara sığınan bazı Sudanlı ailelerin yiyecek bulmakta büyük sıkıntılar yaşadığı, açlıkla karşı karşıya kalan ailelerin hayatta kalmak için çekirge yemek zorunda kaldıkları belirtildi.

Sudan'da İç Savaş Nedeniyle Kıtlık: İnsanlar Çekirge Yemek Zorunda Kalıyor

"Düşünün, tek öğünleri çekirge" başlığıyla yayımlanan görüntülerde aile fertlerinin topladıkları çekirgeleri yedikleri görülürken, binlerce Sudanlı ailenin gıda yardımına ihtiyacı olduğu kaydedildi.

Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP) 20 Şubat'ta, dünyanın en büyük yerinden edilme krizinin yaşandığı Sudan'da, 10 aydır süren iç savaş nedeniyle en az 25 milyon insanın artan açlık ve yetersiz beslenme sorunuyla mücadele ettiği uyarısında bulunmuştu.

Sudan'da İç Savaş Nedeniyle Kıtlık: İnsanlar Çekirge Yemek Zorunda Kalıyor

SUDAN'DA İÇ SAVAŞ

Sudan, 2023 Nisan ayı ortasından bu yana Egemenlik Konseyi Başkanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan komutasındaki ordu ile Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) arasında şiddetli çatışmalara sahne oluyor.

HDK ve ordu, Aralık 2018'deki halk ayaklanması sonrasında yönetimi ele geçirip, yaklaşık 30 yıl iktidarda kalan Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir'in Nisan 2019'da devrilmesinin ardından sivillerin katılımıyla oluşturulan hükümette yer almış, 2021'de ise sivil hükümete karşı birlikte darbe düzenlemişti.

Ordu ve HDK'nin, askeri ve güvenlik reformu kapsamında HDK'nin orduya entegrasyonu meselesinde anlaşmazlığa düşmesinin ardından nisan ortasında iç savaş patlak vermişti.

BM'ye göre, dünyanın en büyük yerinden edilme krizinin yaşandığı Sudan'daki çatışmalar sonucu 13 binden fazla kişi hayatını kaybetti, 6 milyon kişi ülke içinde başka şehirlere, 1,7 milyon kişi çevre ülkelere kaçtı.

Kaynak: AA / Güncel

Sudan Dünya Güncel Haberler

Umutlar azalıyor! İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin helikopteri kaza geçirdi

Umutlar azalıyor! İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin helikopteri kaza geçirdi

İran'da Cumhurbaşkanı Reisi'nin düşen helikopteriyle ilk temas

İran'da Cumhurbaşkanı Reisi'nin düşen helikopteriyle ilk temas

İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin helikopter kazasından önceki son sözleri oldukça manidar

İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin helikopter kazasından önceki son sözleri oldukça manidar

Bakmadan Geçme

Şampiyon kim olacak? Galatasaray mı Fenerbahçe mi şampiyon olacak? Villarreal Real Madrid maç özeti ve golleri izle! (ARDA GÜLER'İN GOLLERİ) Real Madrid maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Galatasaray Fenerbahçe maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) GS FB maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Fenerbahçe kaç yıldır şampiyon olamıyor 2024? İşte Fenerbahçe'nin son şampiyonluk yaşadığı sezon! DEV DERBİDE KAVGA! Fenerbahçe - Galatasaray maçı kavgayı kim çıkardı, KİM KAVGA ETTİ? Olay ne, ne oldu? Galatasaray en son ne zaman şampiyon oldu? GS en son hangi yıl ve sezon şampiyonluk yaşadı? FENERBAHÇE - GALATASARAY MAÇI KAÇ KAÇ? #9917 Dev derbide kim önde, kim gol attı? DEV DERBİ SON DURUM! #129349 DEV DERBİDE NEFESLER TUTULDU! #9917 Fenerbahçe Galatasaray maçı CANLI ANLATIM! Dakika dakika ne oldu, kim gol attı? #129349 Tarihte suikaste uğrayan ve ölen dünya liderleri GALATASARAY'IN TARİHÇESİ! Galatasaray ne zaman kuruldu, kaç kez şampiyon oldu? Galatasaray ilk başkanı kimdir? FENERBAHÇE'NİN TARİHÇESİ! Fenerbahçe ne zaman kuruldu, kaç kez şampiyon oldu? Fenerbahçe'nin ilk başkanı kimdir? Galatasaray ile Fenerbahçe arasında oynanan maçlar (1909-2024) Galatasaray Fenerbahçe maçı CANLI izle! (HD) 19 Mayıs Galatasaray Fenerbahçe maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? Galatasaray Fenerbahçe maçı öncesi kavga mı çıktı, kimle kim kavga etti? İlk 11 belli oldu! İşte Galatasaray Fenerbahçe maçı 11'leri!
Ali Koç, takımı toplayıp Rams Park'ta kutlama yaptı! Ortalık bir anda karıştı

Ali Koç, takımı toplayıp Rams Park'ta kutlama yaptı! Ortalık bir anda karıştı

500

Yorumlar (13)

faruk merttürk:

Bize ölümü gosteriyorlar ki, sıtmaya razı olalım. Ama kendileri saraylarda.

105
49
yanıtYanıtla
İzzet Kuzu:

Boşa giden onlarca oksijen tüpü olarak görüyorum seni

yanıt25
yanıt41
faruk merttürk:

Bende seni bir tutam ot için boynunu eğen kuzu gibi görüyorum. İzzet Kuzu.

yanıt25
yanıt1
Export 86:

Halimize binlerce şükürler olsun

132
20
yanıtYanıtla
faruk merttürk:

Kimin hâline?

yanıt20
yanıt38
Tutankamon Hoca:

Cekirge yemediğimize şükürde kansorojen yediğimiz herşeye ne edeceğiz

yanıt14
yanıt6
al alabilirsin:

ahahahah bir halin var yani

yanıt1
yanıt3
Doğrucu vatandaş:

Aslında hiç fena değil, hatta bilim insanlarına göre oldukça besleyici ve vitamin deposu bir yiyecek. Hoş, bu gidişle bu ülkedeki dar gelirliler de aynı onlar gibi çayırda çimende ne bulurlarsa yemek durumunda kalacak gibi görünüyor, birileri saraylarında kuş sütü dahil yedikleri önlerinde yemedikleri arkalarında yaşarken.

34
19
yanıtYanıtla
Yahya Çetinkaya:

o sarayda fiili yaşayan olmadığını o ne zaman anlayacaksınız çok merak ediyorum, sosyal medyadan uzak dursanız aynı bir koyun gibi her tür söylenene inanmayı bırakacaksınız ama maalesef ahırdaki inek gibi önünüze ne koyulursa yiyorsunuz.

19
10
yanıtYanıtla
ORTAYA KARIŞIK:

Yapacağınız habere su şaşalı .... lan olum bizde patetes kızartması neyse adamlarda çekirge öyle. afrikanın bir çok bölgesinde adamlar ayıla bayıla yiyor bunu. özellikle yiyor kıtlıktan değil. Çorumlu amir var fenomen adam afrikadan kendine çekirge geitiriyor türkiyeye...

4
0
yanıtYanıtla
Tüm 13 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title