Son Dakika: ABD Büyükelçisi Jeff Flake, CHP mitingi öncesi yapılan uyarı nedeniyle Dışişleri'ne çağrıldı - Haberler
Haberi Paylaş

Son Dakika: ABD Büyükelçisi Jeff Flake, CHP mitingi öncesi yapılan uyarı nedeniyle Dışişleri'ne çağrıldı

Haberler.com - Erdem Aksoy - Güncel
 - Güncelleme:

Son dakika! CHP'nin dün Maltepe'de gerçekleştirdiği miting öncesinde ABD Büyükelçiliği'nden Türkiye'de yaşayan vatandaşlarına "Öldürücü olmayan mermilerle müdahale olabilir" uyarısı gitmişti. Bu uyarı nedeniyle ABD Büyükelçisi Jeff Flake Dışişleri'ne çağrıldı. Dışişleri kaynakları konuyla ilgili, "Sanki önemli bir problem varmış gibi yansıtılması kabul edilemez" görüşünü savundu.

ABD Büyükelçiliği tarafından dün gerçekleştirilen CHP mitingi öncesinde bir uyarı yayınlandı. Söz konusu uyarıda, ""21 Mayıs Cumartesi günü İstanbul Maltepe'de CHP'nin miting düzenlemesi planlanıyor. Emniyet Genel Müdürlüğü önlem aldı. Geçmiş protestolarda tazyikli su, göz yaşartıcı gaz ve öldürücü olmayan mermiler kullanıldı. Bu mitingde de benzer önlemlerin alınması kuvvetle muhtemeldir. Öngörülemez olabileceği ve şiddete dönüşebileceği için gösterilerden ve protestolardan kaçının" denildi.

ABD Büyükelçisi Jeff Flake, bu uyarı nedeniyle Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. Dışişleri kaynakları konuyla ilgili, "Sanki önemli bir problem varmış gibi yansıtılması kabul edilemez" görüşünü savundu. Ayrıca bakanlık yetkilileri dün İstanbul'da düzenlenen miting için yapılan uyarı konusunda rahatsızlıklarını büyükelçiye iletti.

ABD Büyükelçiliği'nin uyarısına Dışişleri Bakanlığı'ndan bugün bir misilleme de gelmişti. Bakanlık'ın yayınladığı "ABD'de Yaşayan Vatandaşlarımıza Duyuru" başlıklı mesajda Tük vatandaşlarına ABD polisinin şiddet eylemlerine karşı dikkatli olunması çağrısında bulundu.

Bakanlık'tan yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı; "ABD'de yapılacak büyük gösteri ve organizasyonlarda vatandaşlarımızın dikkatli olmaları ve aşağıdaki hususları göz önünde bulundurmalarında fayda görülmektedir. ABD güvenlik birimleri her ne kadar bu tip organizasyonlarda meydana gelebilecek protesto ve gösteriler için önlem alıyor olsa da, geçmişte yaşanan olaylarda, gerçek mermi kullanıldığı, elektro şok uygulandığı, gazla müdahale edildiği ve şiddet eylemlerinin de yaşandığı unutulmamalıdır. Bu itibarla, kontrol edilmesi zor olan bu tür olaylarda şiddete maruz kalınabileceği ihtimali de dikkate alınarak, gerekli olmadığı sürece büyük gösteri ve organizasyonlardan kaçınılması tavsiye edilmektedir.

Son Dakika: ABD Büyükelçisi Jeff Flake, CHP mitingi öncesi yapılan uyarı nedeniyle Dışişleri'ne çağrıldı

Bu hususlar ışığında, vatandaşlarımızın yapmasında fayda görülen hususlar aşağıda sıralanmaktadır:

-Kalabalıklardan kaçınmaları,

-Sade bir profil çizmeleri ve dikkat çekecek davranışlarda bulunmamaları,

-Protesto ve gösteri alanlarından uzak durmaları,

-Yakınlarını bulundukları yerden haberdar etmeleri,

-Olabilecek anlık gelişmeler için medyayı takip etmeleri.

Erdem Aksoy
Gündem Editörü Haberler.com - Güncel

Güncel Haberler Son Dakika

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (5)

Hsn:

chp ile ilgili her konuda abd den bir açıklama gelmeside çok ilginç

bekir yapici:

malesef ülkemiz güvenilir ve huzurlu olmaktan her gün biraz daha uzaklasiyor polis müdahaleri yargimiz ve güvenlik sorunu yabancilari korkutuyor ab ülkeleri almanya Türkiyeye gidecek vatandaslarini bizimkinle bire bir ayni sekilde uyariyor arzu eden internetten "Auswärtiges amt türkei"sitesine girip bakabilir

Süleyman Koç:

kardeşim bakmaya gerek yok kii ... bu tür haberler siyaseten yapılır bunu hala öğrenemediysen en basit örnek maduro kötü bir insandı ama şu an a bd için petrol alımı için iyi bir insan :) şimdi hangi abd açıklamalarına inanıcan ... maduro kötümü , yoksa iyimi

Tüm 5 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title