Şehitlerimizi Uğurluyoruz - Haberler
Haberi Paylaş

Şehitlerimizi Uğurluyoruz

AA - Güncel
Şehitlerimizi Uğurluyoruz

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonda şehit olan Piyade Astsubay Kıdemli Çavuş Doğukan Tazegül ile Piyade Üsteğmen Enes Demir için Kocatepe Camisi'nde tören düzenlendi.

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonda şehit olan Piyade Astsubay Kıdemli Çavuş Doğukan Tazegül ile Piyade Üsteğmen Enes Demir için Kocatepe Camisi'nde tören düzenlendi.

Şehit Tazegül (24) ve Demir'in (27) Gülhane Askeri Tıp Akademisinden (GATA) alınan Türk bayrağına sarılı naaşları, askeri cenaze aracıyla Kocatepe Camisi'ne getirildi.

Cenaze aracıyla cami avlusuna gelen şehit Demir'in babası Zekeriya Demir'in, "Ben şehit babasıyım. Sarı saçlım, sarı sakallım, yiğidim benim" sözleri üzerine avludakiler gözyaşlarını tutamadı.

Şehit Tazegül'ün babası Yener, annesi Nilüfer ve kız kardeşi Zeynep Tazegül ile şehit Demir'in babası Zekeriya, annesi Meliha ve kardeşi Ahmet Demir cami avlusunda kendilerine ayrılan bölümde taziyeleri kabul etti.

Törene, Başbakan Ahmet Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve kuvvet komutanları, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Ankara Valisi Mehmet Kılıçlar, askeri ve mülki erkan ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Öğlen namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından şehitler Tazegül ve Demir'in naaşları askeri tören mangasının omzunda top arabasına götürüldü.

Namazın ardından iki şehidin babasının ellerinden tutan Başbakan Davutoğlu, tören bitene kadar ellerini bırakmadı.

Törene katılan Başbakan Davutoğlu'nun eşi Sare Davutoğlu da şehit ailelerine taziyelerini iletti, ailelerle tek tek ilgilendi.

Askeri cenaze aracına alınan şehitlerin naaşları toprağa verilmek üzere Cebeci Asri Mezarlığı'na götürüldü.

Cenaze araçlarının geçişi esnasında şehit yakınının "Paçavrayla değil, dim dik, bayrakla gitti" ifadeleri duygulu anların yaşanmasına sebep oldu.

Şehit Demir, gazilik beratını kabul etmemiş

Piyade Üsteğmen Demir'in bir ay önce Cizre'de terör örgütüne yönelik operasyonlarda yüzünden yaralandığı ancak gazilik beratını kabul etmeyerek görevine devam ettiği öğrenildi.

Öte yandan törene, şehit Demir'in evlilik hazırlığı yaptığı Hollanda vatandaşı kız arkadaşı Eliana da katıldı.

AA / Güncel

Ahmet Davutoğlu, Zekeriya Demir, Diyarbakır, Kocatepe, Politika, Güncel, Haberler

title