Haberler

7 isim cumhurbaşkanı adaylığı için YSK'ya başvurdu! 100 bin imza toplayacaklar

Güncelleme:

Cumhurbaşkanı adaylığı için seçmenler tarafından aday gösterilmek isteyenlerin, YSK'ya başvuru süresi sona erdi. Yasal süre içinde Muharrem İnce, Doğu Perinçek, Sinan Oğan, Fatih Erbakan, Ahmet Özal, İrfan Uzun ve Halil Murat Ünver YSK'ya adaylık başvurusunda bulunan isimler oldu. YSK'nın başvuru koşulunu sağladığını ilan ettiği adayların 22 Mart-27 Mart arasında 100 bin imza toplamaları gerekecek.

14 Mayıs'ta yapılacak seçimlerde cumhurbaşkanı adaylığı için seçmenler tarafından aday gösterilmek isteyenlerin, Yüksek Seçim Kuruluna (YSK) başvuru süresi sona erdi.

Bu kapsamda cumhurbaşkanı adaylığı için sırasıyla Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Ata İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan, Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, Türkiye İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Ahmet Özal ve Adalet Birlik Partisi Genel Başkanı İrfan Uzun ile "bağımsız aday" olarak Kırıkkale Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Halil Murat Ünver kurula adaylık başvurusunda bulundu.

100 BİN İMZA TOPLAYACAKLAR

Bu kişilerden adaylık başvuru şartlarını sağlayanlar yarın YSK tarafından ilan edilecek ve seçmenler tarafından bağlı oldukları ilçe seçim kurullarında 22 Mart 2023 Çarşamba imza verilerek, teklifte bulunulmaya başlanacak. Teklif süresi 27 Mart 2023 Pazartesi saat 20.00'de sona erecek. Bu tarihler arasında 100 bin imzanın toplanması gerekecek.

100 BİN İMZA TOPLAYANA PARASI İADE EDİLECEK

100 bin seçmen tarafından aday gösterilen kişiye, talebi halinde başvuru için ödediği 555 bin 980 lira iade edilecek. Adaylık için yeterli imzaya ulaşamayanların yatırdığı ücret ise Hazine'ye gelir kaydedilecek.

KESİN LİSTE 31 MART'TA YAYIMLANACAK

Seçmenler, YSK'nin ilanında belirtilen adaylardan sadece biri için ve bir kez teklifte bulunabilecek. Cumhurbaşkanı kesin aday listesi 31 Mart'ta, Resmi Gazete'de yayımlanacak ve cumhurbaşkanı seçimi propaganda dönemi başlayacak.

Kaynak: AA / Güncel

Halil Murat Ünver Muharrem İnce Doğu Perinçek Fatih Erbakan Murat Ünver İrfan Uzun Sinan Oğan 27 Mart 22 Mart Fatih Politika Güncel Haberler

İstanbul'da Halk Ekmek'e yüzde 60 zam

İstanbul'da Halk Ekmek'e yüzde 60 zam

Kızıldeniz'in ortasında dehşet! Husiler, dev Yunan gemisini saniyeler içerisinde batırdı

Kızıldeniz'in ortasında dehşet! Husiler, dev Yunan gemisini saniyeler içerisinde batırdı

Bakanlık yeni vergi paketini devreye sokuyor! Asgari gelir detayı dikkat çekti

Bakanlık yeni vergi paketini devreye sokuyor! Asgari gelir detayı dikkat çekti

Timur Cihantimur'un ot yolup tuvalet temizlediği cezaevinden ilk fotoğrafı geldi

Timur Cihantimur'un ot yolup tuvalet temizlediği cezaevinden ilk fotoğrafı geldi

500

Yorumlar (5)

Carsambali:

Erdogan bence aday olamayacak..Olsa bile buyuk tartisma olur.Zaten secim 2.tura kalir.Erdogan,ince yi destekleyip yinede Kemal'e Baskanligi teslim etmez..not alin

6
14
yanıtYanıtla
Adem:

Yaa Perinçek keşke vekil olsaydın. Destici gibi Bahçeli gibi

1
6
yanıtYanıtla
Adem:

Ya be Perinçek ! Ömrü hayatında bir vekillik fırsatı vardı cumhur ittifakına gireydin.. şimdi yuzbin oy nereden çıkacak

2
1
yanıtYanıtla
apo tunc:

vaybe aday olmak için bile zengin olmak lazım

1
0
yanıtYanıtla
Hayri :

Bu adaylık işinin altında bişey var ama ben hala çözemedim alakasız siyasetçi bile olmayan kişiler para yatırıp aday oluyor amaç ne burada yani adının geçmesi mi veya aa bu bi zaman c başkanı adayıydı densin de oradan bi yol alırım mı ne ne

0
0
yanıtYanıtla
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title