Haberler

Rize İdare Mahkemesi, Cengiz İnşaat'ın İkizdere'deki Cevizlik Bazalt Ocağı Projesi ile ilgili davada keşif ve bilirkişi incelemesi yapılmasına karar verdi

Son Güncelleme:
Abone Ol

Rize İdare Mahkemesi, Cengiz İnşaat'ın İkizdere'deki Cevizlik Bazalt Ocağı Projesi ile ilgili "ÇED gerekli değildir" kararının iptali istemiyle açılan davada keşif ve bilirkişi incelemesi yapılmasına karar verdi. Avukat Yakup Şekip Okumuşoğlu, mahkeme sürecinin devam ederken taş ocağının bittiğine dikkat çekerek, "İşin özüne bakıldığı zaman iş bitmiş anası ağlamış ortamın, dağ tepe kalmamış. Bu saatten sonra orası mahvolmuş zarar ziyan oldu desen, vah vah çok kötü olmuş desen ne olacak yani. Burada tartışılması gereken yargının bu işlevsizliğidir" dedi.

GENÇAĞA KARAFAZLI

Rize İdare Mahkemesi, Cengiz İnşaat'ın İkizdere'deki Cevizlik Bazalt Ocağı Projesi ile ilgili "ÇED gerekli değildir" kararının iptali istemiyle açılan davada keşif ve bilirkişi incelemesi yapılmasına karar verdi. Avukat Yakup Şekip Okumuşoğlu, mahkeme sürecinin devam ederken taş ocağının bittiğine dikkat çekerek, "İşin özüne bakıldığı zaman iş bitmiş anası ağlamış ortamın, dağ tepe kalmamış. Bu saatten sonra orası mahvolmuş zarar ziyan oldu desen, vah vah çok kötü olmuş desen ne olacak yani. Burada tartışılması gereken yargının bu işlevsizliğidir" dedi.

Rize İdare Mahkemesi, İkizdere'nin Cevizlik ve Gürdere köyü mevkiinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Trabzon Bölge Müdürlüğü tarafından işletilmek istenen Cengiz İnşaat'ın Cevizlik Bazalt Ocağı Projesi'ye ilgili "ÇED gerekli değildir" kararının iptali istemiyle Rize Valiliği'ne karşı açılan davada, 4 Temmuz'da keşif ve bilirkişi incelemesi yapılmasına karar verdi.

"BİLİM KURLU YAPACAĞI İNCELEMEYİ 60 GÜN İÇERİSİNDE MAHKEMEYE SUNACAK"

Mahkeme kararında, "Rize ili, İkizdere ilçesi, Cevizlik ve Gürdere köyünde yapımı planlanan 'Bazalt Ocağı ve Kırma Eleme Tesisi' projesi ile ilgili olarak çevre üzerindeki etkilerinin alınacak önlemler sonucu ilgili mevzuat ve bilimsel esaslara göre kabul edilebilir düzeylerde olup olmadığı, burada yürütülecek faaliyetin ve kurulacak kırma ve eleme tesisinin niteliği de dikkate alınarak dosyadaki bilgi ve belgeler ile tarafların iddia ve savunmaları da dikkate alınmak suretiyle hazırlanacak teknik ve bilimsel gerekçe içeren (2) nüsha bilirkişi raporunun (CD ortamına da aktarılmak suretiyle) (60) gün içerisinde mahkememize sunulması rica olunur" denildi.

"İŞ BİTMİŞ VAH VAH ÇOK KÖTÜ OLDU DESEN NE OLACAK"

Konuya ilişkin açıklama yapan Avukat Yakup Şekip Okumuşoğlu, şunları söyledi:

"Bilirkişi oluştursan ne olur taş ocağı bitti. Uygulamada yargı süreci devam ediyor. Bilirkişilerin tarafsız olmadığı noktasında değerlendirmelerin hatalı olduğu doğru olmadığı noktasında gerekçelerle Danıştay, Rize İdare Mahkemesi'nin kararını bozunca yeniden tarafsız ve bağımsız bilirkişiler tarafından yeniden incelemesine dönük bir işlem bununla uğraşıyor şimdi mahkeme. Ama işin özüne bakıldığı zaman iş bitmiş anası ağlamış ortamın, dağ tepe kalmamış bu saatten sonra orası mahvolmuş zarar ziyan oldu desen, vah vah çok kötü olmuş desen ne olacak yani. Burada tartışılması gereken yargının bu işlevsizliğidir.

"BU DAVA BİZİM NAMUS DAVAMIZDIR"

Biz bu davanın sonuna kadar takipçisi olacağız ancak, bu şu anda mahvolmuş doğa parçasından sonra bu yargının kararın her ne olursa olsun ister bizim lehimize isterse aleyhimizde olsun bundan sonra yargı işleminin geçerli sayacak mı saymayacak mı bunun tartışmasını istiyorum ben. Sadece ben değil bütün dünyanın tartışmasını istiyorum. Bu ülkedeki yargı bu şekilde işlevsiz kalmış vaziyette. Bu davanın takipçisi olmaya devam edeceğiz evet biz bunu yapıyoruz bu bizim namus davamız çünkü. Bizim orda bir iddiamız var. Yani biriler geliyor İnsanların arazilerine çöküyor. Ondan sonra acele kamulaştırma yapıyor. İnsanların arazilerini alıp insanların yaşam alanlarının üzerinde oturup kirletiyor, parasını kazanıyor. Bizler de dava açıyoruz uğraş, uğraş ha belki davayı kazanacağız davanın sonunda ama iş işten geçmiş olacak. Yani hiç kimsenin burada ulaşmak istediği amaca ulaşamadığı bir sonuç ortaya çıkmış olacak."

Kaynak: ANKA / Güncel

Cengiz İnşaat İkizdere Rize Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

Erden Timur istifa etti mi? Murat Bozok kimdir? MasterChef Şef Murat Bozok kaç yaşında, nereli, mesleği ne? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 9 Aralık AFAD ve Kandilli deprem listesi! 9 Aralık Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 9 Aralık Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 9 Aralık 2023 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! 9 Aralık Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? 9 Aralık 2023 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 9 Aralık Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! 9 Aralık Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Turabi kimdir, hangi yıllarda yarıştı? 9 Aralık İstanbul elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER İstanbul'da elektrikler ne zaman gelecek? 9 Aralık Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? 9 Aralık Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? 9 Aralık Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Juventus - Napoli maçı CANLI izle! Juventus - Napoli maçı canlı yayın izle! Nereden, nasıl izlenir? Survivor 2024 kadrosu! Survivor 2024 All Star yarışmacıları belli oldu mu, kimler var? Kullanılmayan eşyalar ev ekonomisine katkı sağlayacak! Selçuklu 2. El Pazarı açıldı
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title