Haberi Paylaş

Prof. Dr. Naci Görür: İstanbul'da zemini en sağlam yer Çamlıca, en zayıfı ise Ataşehir

Güncel Haberler

11 ilde yıkıma neden olan Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından gözler olası İstanbul depremine çevrilirken, Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür katıldığı televizyon programında dikkat çeken değerlendirmelerde bulundu. Olası İstanbul depreminin en çok Marmara Denizi sahilindeki yerleşim alanlarında hissedileceğini belirten Prof. Dr. Görür, zemini en zayıf olan ilçenin Ataşehir, en sağlam olan yerin ise Çamlıca olduğunu söyledi.

Kahramanmaraş merkezli yıkıcı depremlerin ardından gözler 7'den büyük bir depremin beklendiği İstanbul'a çevrildi. Olası bir depremde 90 bin civarında binanın hasar alacağı tahmin edilen kentle ilgili konuşan Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Marmara Denizi sahilindeki tüm yerleşim yerlerinin depremi en şiddetli şekilde hissedeceğini söyledi.

Prof. Dr. Görür, ayrıca zemini en zayıf olan ilçenin Ataşehir, en sağlam olan yerin ise Çamlıca olduğunu kaydetti. TV100'de "Sesimi Duyan Var mı?" adlı programa konuk olan Prof. Dr. Görür, "İstanbul'da beklediğimiz deprem, minimum 7,2, maksimum 7,6'dır. Bütün hazırlıklar ve senaryolar buna göre yapılıyor" dedi.

"İstanbul'da 7 büyüklüğünde bir deprem olduğunda eviniz sahile yakın bölgedeyse 9 şiddetinde hissedersiniz" diyen Prof. Dr. Görür şunları dile getirdi; "Avrupa Yakası'nda daha fazla hasar olacak. İstanbul'da depremin şiddetini en az hissedecek ilçeler kuzeydeki yerlerdir. Oralarda da 7-8 şiddetini bulan yerlerde vardır. Istrancalara doğru giderseniz bu daha da düşer.

Güney'de en fazla 9, Kuzey'de ise 6'ya kadar varır. Eski kayaların olduğu yerler sağlamdır. Özellikle sahilde plaj kumları ve vadilerin olduğu yerler hariç. Pendik, Tuzla, Maltepe, Kartal, Kadıköy'den kuzeye gidince sağlam zeminleri görüyorsunuz. Çamlıca'daki zemini sondajla bile zor kazarsınız."

Naci Görür İstanbul Ataşehir Çamlıca Deprem Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (5)

Turgay Çakmak:

yaw bu adam chp li kaos yaratmak ve korku salmak görevi bu adama verilmiş

Cevap Yaz157Yayından Kaldır
ercan gurbhetchi:

CHPli İBB İSKİ de danışman. Sorsan İBB neden deprem bütçesini azaltıp reklam bütçesini arttırdı haberim yok diyor (tv de) :))))

00Yayından Kaldır
Rahim Çalış :

YANİ TAKDİR İLAHI DİYİCEZ NAPALIM KAYA OLMUYAN ZEMİNDE BİNAMIZ VAR DİYE BİNALARA ÇİMENTO KOYMUYAN MÜTAHİTLERİ HAPİSE ATMICAZ ÇÜNKÜ JAPONYANIN GENELİNDE ZEMİN KAYA GİBİ HERAL ONDAN JAPONLARDA HİÇBİR BİNA YIKILMIYO

Cevap Yaz617Yayından Kaldır
Tüm 5 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title