"Polislerin Askerlikten Muaf Olması Beni Çok Mutlu Etti'' - Haberler
Haberi Paylaş

"Polislerin Askerlikten Muaf Olması Beni Çok Mutlu Etti''

Demirören Haber Ajansı - Güncel
'Polislerin Askerlikten Muaf Olması Beni Çok Mutlu Etti''

İçişleri Bakanı Beşir Atalay Polislerin Askerlikten Muaf Olmasını Sağlayan Kanunun Onaylanmasının Kendisini Çok Mutlu Ettiğini Belirtti.

İçişleri Bakanı Beşir Atalay polislerin askerlikten muaf olmasını sağlayan kanunun onaylanmasının kendisini çok mutlu ettiğini belirterek, "Kanun onaylandığında o kadar mutlu oldum ki uyumaya bile gerek kalmadı" dedi. İçişleri Bakanı Beşir Atalay ve beraberindeki Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal, helikopterle Düzce 18 Temmuz Stadyumu'na indi. Beşir Atalay, Düzce Valisi Vasip Şahin, AK Parti Düzce Milletvekilleri Yaşar Yakış, Metin Kaşıkoğlu ve Celal Erbay, Düzce Belediye Başkanı Ak Partili İsmail Bayram, Emniyet Müdürü Ali Gezer, Düzce İl Jandarma Komutanı Albay Turhan Yazıcı tarafından karşılandı. Düzce Valiliği'nin önünde polis mangasını selamlayan Atalay, Vali Vasip Şahin'i makamında ziyaret etti. Atalay kısa ziyaretinin ardından Düzce Belediyesi'ne geçti. Belediyenin önünde vatandaşların sevgi gösterileriyle karşılanan Atalay, Belediye Başkanı İsmail Bayram'ı ziyaret etti. Atalay, Bayram'dan çalışmalarla ilgili brifing aldı. Bu sırada Düzce Milletvekili Metin Kaşıkoğlu'nun elindeki cep telefonundan Facebook'taki kişisel sayfasına baktığı görüldü.

Atalay daha sonra Düzce Emniyet Müdürlüğü'nde Kent Yönetim Sistemi'nin (Mobese) açılışına katıldı. Atalay burada yaptığı konuşmada, polislerin askerlikten muaf olmasını sağlayan kanunun onaylanmasının sevincini yaşadığını belirterek, "Dün gece 01.00 sıralarında polislerin askerlikten muaf olmasını sağlayan kanun onaylandı. Bir yıldır üzerinde çalıştığımız bir kanundu. Çalışma bittiğinde hükümet tasarısı olarak Meclis'e sevk ettik. Cumhurbaşkanı'nın onayının ardından Resmi Gazete'de yayınlandıktan sonra yürürlüğe girecek. Emniyet teşkilatımız için çok ileri bir adım. Kalıcı bir karardır. Emniyet teşkilatımızdaki polisler ömür boyunca güvenlik için silahlı olarak mücadele ediyorlar. Güvenlik polisin göreviydi, bu nedenle de mutluyuz. Bu kanunun çıkması benim için büyük bir mutluluk oldu. Dün gece kanun onaylandığında o kadar mutlu oldum ki uyumaya bile gerek kalmadı" dedi.

Herkesin görüşünü açıklama, protesto yapma hakkı olduğunu, ancak bunun hukuk çerçevesinde olacağını açıklayan Atalay, Ankara'da sendikaların Torba Yasası'nı protesto etmesine değinerek, şöyle konuştu:"Kanun içerisinde yapıldığında hiç kimse engellenemez. Bir hukuk var ve her şey hukuk içinde olacak. Her şey kurallarla olacak. İki gün önce Ankara'da sendikaların yürüyüşü oldu. Polise burada suçlamalar oldu. Bakanlık olarak, teşkilat olarak vatandaşın yürüyüş yapma, açıklama yapma hakkına saygılıyız. Fakat valiliğe bir bildirim yapacaklar. İzin alınacak demiyorum, sadece bildirim yapacaklar. Valilik yer gösterecek, "Gidin açıklamanızı yapın, protestonuzu yapın" diyecek. Kırıp dökmeden, vatandaşa, işyerine zarar vermeden yapılsın. Orada trafik duruyor. İşyerleri birkaç gün önceden tedirgin oluyorlar. Hiçbir demokratik ülkede bu yok. Fakat o yürüyüşte marjinal gruplar taş atıyorlar. Polis sadece su sıkıyor. "Vay polis engelledi" diye haksızlık yapılıyor. Vatandaşın özgürlüğünün yanındayız. Sendikalar hukuk içerisinde gösteri yapmayı başa almalı" Atalay konuşmasının ardından Emniyet Müdürlüğü içerisindeki Mobese kamerası sisteminin açılışını yaptı. Atalay polislerden sistemin çalışması hakkında bilgiler aldı.

2 ÇOCUKLARI ÖLEN AİLEYİ ZİYARET ETTİ

Atalay, 3 gün önce bariyerlere çarpıp havalanan otomobilin altında kalarak yaşamların kaybeden 8 yaşındaki Elif ile 15 yaşındaki Furkan Kaya kardeşlerin Dereli Tütüncü Mahallesi Adil Seven Sokak'ta oturan ailesini ziyaret etti. Beşir Atalay iki çocuğunu kazada kaybeden Ömer Kaya ile evin önünde görüşüp baş sağlığı dileğinde bulunurken, anne Hatun Kaya ise iki bayan polis memurunun koluna girerek evden dışarı çıktı. Atalay, Hatun Kaya'nın ayakta durmakta zorluk çektiğini görünce yerinden kalkarak acılı annenin yanına gitti. Atalay, Hatun Kaya'ya baş sağlığı dileğinde bulundu.

HABER-KAMERA: Mutlu YUCA-Taner BAYAR

Demirören Haber Ajansı / Güncel

Politika, Güncel, Haberler

title