Haberler

Paris?te 'Hitit Başkenti Hattuşa' Konferansı

Paris'te 'Hitit Başkenti Hattuşa' konferansıGülten ÖZBEY, PARİS (DHA) - Hitit Başkenti Hattuşa'nın UNESCO Dünya Mirası listesine yazılımın 30. yıldönümü vesilesiyle Paris Champs-Elysees caddesindeki Kültür Bakanlığı Kültür ve Tanıtım Müşavirliğinde Hitit başkenti Hattuşa adlı konferans düzenlendi.

Paris'te 'Hitit Başkenti Hattuşa' konferansı

Gülten ÖZBEY, PARİS (DHA) - Hitit Başkenti Hattuşa'nın UNESCO Dünya Mirası listesine yazılımın 30. yıldönümü vesilesiyle Paris Champs-Elysees caddesindeki Kültür Bakanlığı Kültür ve Tanıtım Müşavirliğinde Hitit başkenti Hattuşa adlı konferans düzenlendi.

Paris Kültür ve Tanıtma Müşavirliğinde düzenlenen Hitit başkenti Hattuşa adlı konferansa Türkiye'nin Paris Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa, UNESCO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ahmet Altay Cengizer, OECD Daimi Temsilcisi Büyükelçi Erdem Başçı,Başkonsolos Emre Kadıoğlu, Turizm Kültür Müşaviri Serra Aytun ve çok sayıda davetli katıldı.

Paris Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa ve Turizm Kültür Müşaviri Serra Aytun konuşma yaptı.

AK Parti Çorum Milletvekili Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt, 30 yıldır UNESCO dünya kültür mirası listesinde olan Hattuşa'yı bütün dünyada tanıttıkların belirterek Hattuşa'nın dünya mirası listesine girişinin 30. yılı etkinliklerimizin finalini bu kültür cennetinde yapmaya karar verdik. Biz bir yıldır düzenlediğimiz kutlamalarla farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz. dedi.

Kurt, Hattuşa'da Dünyanın ilk bariş anlaşması olduğuna dikkat çekti ve 'Bu barış anlaşmasında da kadınla erkek bir arada barış anlaşması imzalamış. Yıllar sonra biz dünyada kadın erkek fırsat eşitliği tartışıyoruz parlamentolarda. Bununla ilgili söylemler geliştiriyoruz. Birşeyler anlatmaya çalışıyoruz ama bu zaten yapılmış' dedi.

Hititologue Hatice Gonnet Bagana, tarafından Hitit başkenti Hattuşa, ve Bilkent Üniversitesi Tarih Bölümü.Başkanı Prof. Mehmet Kalpaklı, tarafından sunulan Ben, Anadolu'yum Beni tanıyor musunuzbaşlıklı Anadolu'nun kültürel miras üzerinde bir tarihsel yaklaşım konferansı verildi.

Konferans sonrası Türk mutfağının yer aldığı bir kokteyl ile son buldu.

DHA'ya konuşan AK Parti Çorum Milletvekili Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt, Paris'teyiz, dünyanın merkezi Çorum'dan Hitit Uygarlığının başkenti Çorum'dan selam getirdik. Hattuşaş'ın UNESCO Dünya Miras alanı olarak kaydoluşunun otuzuncu yılı etkinlikleri çerçevesinde Türkiye'de bir çok etkinlik yapıldı. O etkinlikleri taçlandırmak adına Paris'teyiz. Çünkü Paris bir kültür şehri. Burayız çünkü kültürde,sanattan anlayanlarla birlikte burada tekrar Hattuşa'yı taçlandırmak istiyoruz. Neyiz, ne yapıyoruz, kimleri bekliyoruz, kimlerle beraber olmak istiyoruz. Benim açımdan Kadeş gibi bir barış anlaşmasının dünyanın ilk barış anlaşmasının da bir kadınla erkeğin Hitit devletini temsilen imza atmasını yani kadınla erkeğin eşit olduğu şehrin benim şehrim olmasından dolayı mutluyum. Çorum milletvekili olmaktan da gurur duyuyorum. Ülkemi, kültürümü, arkadaşlarımı temsilen buradayım. Herkesi Çorum'a Hattuşa'ya Türkiye'ye Barışın kenti Kadeş'e Kadeşin kenti Boğaz kale'ye bekliyoruz dedi.

Tarihte bilinen ilk yazılı antlaşma olan Kadeş Antlaşması'nın da imzalandığı Hattuşa şehri 1986 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine girmişti. Boğazköy Hitit çivi yazılı tabletleri de 2001 yılında, UNESCO Dünya Bellek Siciline tescil edilmiştir.

Görüntü Döküm

---------------------------

Hitit Başkenti, Hattuşa konferansı (Turizim Kültür Müşaviri Serra Aytun ve Paris Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa AK, Parti milletvekili Ceritoğlu Kurt konuşmalarından bölümler,konferans)

AK Parti Çorum Milletvekili Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt

(Tür: Dış)

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt Kültür Bakanlığı Çorum Paris Politika Güncel Haberler

Eskişehir'de kızı ve torununu katleden cani dedenin, cinayeti neden işlediği ortaya çıktı

Eskişehir'de kızı ve torununu katleden cani dedenin, cinayeti neden işlediği ortaya çıktı

Mezuniyet törenindeki kıyafet krizine valilik el attı! Soruşturma için 2 müfettiş görevlendirildi

Mezuniyet törenindeki kıyafet krizine valilik el attı! Soruşturma için 2 müfettiş görevlendirildi

İsrail'den Lübnan'a saldırı! Çok sayıda yaralı var

İsrail'den Lübnan'a saldırı! Çok sayıda yaralı var

Bakmadan Geçme

CUMA MESAJLARI 14 Haziran: En anlamlı, en yeni Cuma mesajları neler? Hadisli ve dualı Cuma sözleri! Kısa, ayetli ve dualı Cuma mesajları hangisi? Survivor kupası altın mı, değeri ne kadar? 14 Haziran Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 14 Haziran İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 14 Haziran 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? Ogeday babası kimdir? Survivor Ogeday'ın babasının adı ne, kaç yaşına? #129300 14 Haziran Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 14 Haziran Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! Survivor kim kazandı, kim şampiyon oldu 14 Haziran Cuma 2024? 14 Haziran İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 14 Haziran Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 14 Haziran Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Survivor şampiyonu kaç para alıyor 2024? HSK atama kararnamesi 14 Haziran Cuma yayınlandı! Hakim ve Savcılar atama kararları PDF indir, OKU! #128220 Karaman bayram namazı saat kaçta 2024? Karaman bayram namazı saati Diyanet tarafından açıklandı
Süleyman Soylu'dan Cumhur İttifakı'na destek mesajı: Erdoğan ve Bahçeli tarih inşa ediyor

Süleyman Soylu'dan Cumhur İttifakı'na destek mesajı: Erdoğan ve Bahçeli tarih inşa ediyor

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title