Haberler

Oğuz Boylarının Anadolu'ya Girişlerinin 1000. Yıldönümü

Oğuz Türklerinin Anadolu’ya girişinin 1000. yıldönümü kutlamaları çerçevesinde Bitlis’in Ahlat ilçesine gelen Yörük Türkmenleri, ilçedeki tarihi mekanları gezdiler.

Oğuz Türklerinin Anadolu'ya girişinin 1000. yıldönümü kutlamaları çerçevesinde Bitlis'in Ahlat ilçesine gelen Yörük Türkmenleri, ilçedeki tarihi mekanları gezdiler.

İlçede ilk olarak Anadolu'nun Orhun Abideleri olarak da nitelendirilen Ahlat Selçuklu Meydan Mezarlığına gelen Yörük Türkmenlerini, Ahlat Belediye Başkanı A. Mümtaz Çoban karşıladı. Burada abidevi mezar taşlarını dikkatle inceleyen Yörük Türkmenlerine, Başkan Çoban tarafından detaylı bilgi verildi. Gazetecilere açıklama yapan Türk Dünyası Yörük Türkmen Birliği Genel Başkanı ve Orhaneli Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu, bin yıl önce bu toprakları yurt yapan ecdadın eserlerini yerinde görmek için Ahlat'a geldiklerini söyledi. Tatlıoğlu, "Türklerin Anadolu'ya gelişinin ve buraları yurt edişinin 1000. yılını tarihe iz düşmek maksadıyla edindiğimiz bilgilerle, bin yıl önce 1018 yılında Çağrı Bey'in 3 bin atlısıyla beraber bir öncü kuvvet olarak gelip Van Gölü'nün etrafına, özellikle Ahlat'a yerleştiğini biliyoruz. Bu nedenle bin yıl sonra bu toprakları yurt yapan, vatan yapan yerlere gidelim ve ecdadımızın eserleriyle karşılaşalım. Bu nedenle 22 il temsilcisiyle Bursa'dan yola çıktık. Burada çok güzel karşılandık. Tarihi biraz daha derin öğrendik. Bildiğimizin üzerine çok şeyler kattık. Ben çok memnun oldum. İnanın şu anda kendi toprağımızda, kendi otağımızda gibi hissediyoruz" dedi.

Ahlat Belediye Başkanı A. Mümtaz Çoban, buranın bütün Türklerin ortak yurdu ve beylik başkenti olduğunu ifade ederek, "Anadolu'da ilk başkent olurken, Büyük Selçuk Devletinin ise son payitahtıdır. Burada farklı bir gizem sizi bin yıl önceki bir zaman dilimiyle buluştururken, Anadolu yurt yapılırken, burayı yurt yapan alimler, mütefekkirlerin, zahitlerin, mimarların, hukukçuların, yani Seyid Hüseyini Hilati'nin veya Mimar Sinan ile eşdeğer olan Hürremşah Ahlati'nin şehriyle buluştururken, Anadolu'daki Ötüken'i yeniden toplumumuza hatırlatıyoruz. 80 milyon Türk milleti Ahlat ile buluşacağız. Ta ki bu buluşma ikinci bir bin yılında bekasını temin etsin ve o kültürle toplumumuz yeniden buluştursun. Bu vesileyle bu güzel tutumlarından dolayı tüm Türkmen Yörük beylerine teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Yörük Türkmenleri, daha sonra dünyadaki iki örnekten biri olan Emir Bayındır Kümbeti başta olmak üzere ilçedeki diğer tarihi mekanları gezdiler.

Ziyaret sonunda Türk Dünyası Yörük Türkmen Birliği Genel Başkanı ve Orhaneli Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu tarafından Başkan Çoban'a Kur'an-ı Kerim ve Türk bayrağı hediye edildi. - BİTLİS

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

İrfan Tatlıoğlu Orhaneli Bitlis Ahlat Politika Güncel Haberler

LC Waikiki çalışanı arkasında ihbar gibi bir veda mektubu bırakarak intihar etti

LC Waikiki çalışanı arkasında ihbar gibi bir veda mektubu bırakarak intihar etti

Son seçim anketinde iktidar ile muhalefet arasında 1,7 puanlık fark

Son seçim anketinde iktidar ile muhalefet arasında 1,7 puanlık fark

KKTC'de konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan: Miçotakis'e 'Bize sataşma' dedim

KKTC'de konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan: Miçotakis'e 'Bize sataşma' dedim

Bakmadan Geçme

Moody's kredi notları anlamları! A1, A2 ve B1, B2 ne demek? Kredi notları ne anlama geliyor? 1 Ağustos hangi burç? Ağustos'un 1'inde doğanlar hangi burç oluyor? 1 Ağustos burcu! 20 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 20 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 20 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 20 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Fatih, Zeytinburnu, Şişli elektrik kesintisi! 20 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 20 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 20 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 20 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Türkiye İspanya maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Türkiye İspanya U19 maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Türkiye İspanya maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Türkiye İspanya U19 maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Az önce deprem nerede oldu? SON DAKİKA! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? 19 Temmuz son depremler AFAD ve Kandilli listesi Efsane Milan kadrosu! Efsane Milan kadrosunda kimler var, hangi yıl, neden efsane oldular? Marmara'da deprem mi oldu? Marmara'da son dakika deprem oldu! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? Son depremler AFAD ve Kandilli listesi
Klima sorunu çözülmeyen tatilciden protesto! Yatağını otelin en serin yeri olan restorana taşıdı

Klima sorunu çözülmeyen tatilciden protesto! Yatağını otelin en serin yeri olan restorana taşıdı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title