Haberi Paylaş

Müze Bitecek, Troya Hazineleri Dönecek

Müze Bitecek, Troya Hazineleri Dönecek

Güncel Haberler

Çanakkale'nin Tevfikiye Köyü sınırları içindeki, UNESCO'nun 1998 yılında Dünya Kültür Mirası Listesi'ne aldığı 5 bin yıllık Truva Antik Kenti'nde yükselen Troya Müzesi inşaatında incelemelerde bulunan AK Parti Milletvekili Mehmet Daniş, burasının...

Çanakkale'nin Tevfikiye Köyü sınırları içindeki, UNESCO'nun 1998 yılında Dünya Kültür Mirası Listesi'ne aldığı 5 bin yıllık Truva Antik Kenti'nde yükselen Troya Müzesi inşaatında incelemelerde bulunan AK Parti Milletvekili Mehmet Daniş, burasının tamamlanmasıyla, dünyanın 20'den fazla ülkesine dağılan Troya hazinelerine eve dönüş yolunun açılacağını söyledi.

Yüklenici firma Trans-T İnşaat San. Tic. Ltd. Şti. tarafından yapılan ve 23 Eylül 2014'te tamamlanması beklenen, 22 milyon liraya mal olacak Troya Müzesi inşaatında çalışmalar devam ediyor. 3 bin metrekaresi sergi salonu olmak üzere toplam 10 bin metrekarelik kapalı alana sahip olacak müze bitince Truva, filmler, rekonstrüksiyonlar ve animasyonlar gibi modern müzecilik teknikleriyle mitolojisinden buluntularına kadar detaylı şekilde anlatılacak. Dünyanın 44 müze ve koleksiyonuna dağılmış eserler çıktığı topraklara geri getirilme imkanı bulacak. 125 yıl aradan sonra ABD'deki Pensilvanya Üniversitesi Arkeoloji ve Antropoloji Müzesi'nden (Penn Müzesi) Türkiye'ye getirilen ve 24 parçadan oluşan Troya eserleri de bu müzede sergilenecek. Ayrıca Alman arkeolog Heinrich Schliemann tarafından 1873 yılında antik kentten kaçırılan Truvalı hükümdarlara ait olduğu tahmin edilen ve şu an Rusya'nın Moskova kentindeki Puşkin Müzesi'nde sergilenen yaklaşık 8 bin parçadan oluşan hazinelerin Türkiye'ye iadesi gündeme gelecek.

TURİZM KENTİ OLMA YOLUNDA ÖNEMLİ

Dağılmış Troya eserlerinin Çanakkale'de sergilenmesi için dünyanın gündeminde bir konunun da olacağını belirten Daniş, "Bu hem ilimizin tanıtımı, hem de eserlerin geriye dönmesi için yeni bir süreci başlatmış olacak. Şimdiye kadar eserlerin iadesini konuştuğumuzda bize ilk söylenen 'Bunları sergileyecek yeriniz bile yok' idi. Müze inşaatının başlamasıyla bunu aşmış olduk. 2015 yılında hizmete girmesiyle de artık Çanakkale'de kültür turizminin sektörel anlamda daha iyi bir duruma geleceğini düşünüyorum" dedi.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Mehmet Daniş Çanakkale Ak Parti Truva Politika Güncel Haberler

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.
title