Haberi Paylaş

  Kurultaya Saatler Kaldı! İbre Ondan Yana

  Güncel Haberler

  Kurultaya Saatler Kaldı! İbre Ondan Yana

  ALMANYA Federal Meclis başkanı Wolfgang Schaeuble'nin, CDU'lu delegelere liderlik Friedrich Merz'i seçmelerini önermesi, tartışma konusu oldu.

  ALMANYA Federal Meclis başkanı Wolfgang Schaeuble'nin, CDU'lu delegelere liderlik Friedrich Merz'i seçmelerini önermesi, tartışma konusu oldu. Federal Ekonomi Bakanı Peter Altmaier, Schaeuble'yi barajı yıkmakla suçladı. Delegelere saygıdan ötürü kendisinin tercihini bugüne kadar açıklamadığını belirten Altmaier, "Madem bu baraj yıkıldı, ben de Annegret Kramp Karrenbauer'in kazanma şansı yüksek diyorum" dedi. Bundan sonrası ise çorap söküğü gibi geldi.

  AÇIKLAMALAR ART ARDA GELDİ

  Partide daha fazla kadının önemli konumlara gelmesi gerektiğini söyleyen CDU Grup Başkanı Ralph Brinkhaus isim vermeden Karrenbauer'i işaret etti. CDU içindeki Hıristiyan Demokrat Çalışanlar Grubu (CDA) Başkanı Karl Josef Laumann, üyelerine bir mektup göndererek yine dolaylı olarak Karrenbauer'e destek verdiğini söyledi. Laumann, mektubunda, "Kramp Karrenbauer'in bizim görüşlerimizi kabul etmesinden dolayı memnunum" dedi.

  CDU içindeki Yerel Politika Birliği (KPV) Başkanı Christian Haase, "Oyum Kramp Karrenbauer'e" diye konuştu. Kurultayda oy kullanacak 1001 delegenin 461'i KPV üyesi. Saarland Eyalet Başbakanı Tobias Hans ile Kuzey Ren Eyalet İçişleri Bakanı Herbert Reul da Kramp Karrenbauer'i işaret etti.

  ÖNEMLİ OLAN PARTİNİN BÜTÜNLÜĞÜ

  Üyeleri arasında tek anket yapan CDU'nun Saksonya Anhalt Eyalet Teşkilatı ise sonuçları açıkladı. Ankete göre üyelerin yüzde 55.8'i Friedrich Merz, yüzde 39.5'i Kramp Karrenbauer, yüzde 4.7'si Jens Spahn diyor. Saksonya Anhalt, kurultaya 18 delege gönderiyor.

  CDU Genel Başkan Yardımcısı Armin Laschet, partisini bölünme tehlikesine karşı uyardı. Laschet, "Bir kişi kazanacak. Önemli olan seçimden sonra partinin bütünlüğünün korunması" dedi.

  Kaynak: Hürriyet / Güncel

  Hristiyan Demokratlar Wolfgang Schaeuble Ekonomi Bakanı Meclis Başkanı Güncel Haberler

  beğendim
  alkışladım
  beğenmedim
  güldüm
  üzüldüm
  sinirlendim
  şaşırdım
  500
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  title