Haberler

Küfürlü şeriat paylaşımı nedeniyle avukat Feyza Altun hakkında 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame düzenlendi

Güncelleme:

Avukat Feyza Altun'un sosyal medya üzerinden yaptığı küfürlü şeriat paylaşımıyla ilgili soruşturmada Altun hakkında iddianame düzenlendi. Altun'un iddianamede "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme" suçundan 3 yıla kadar hapsi istendi.

ALTUN: BİR İNANCA HAKARET ETMEDİM

Beykoz Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, "X" isimli sosyal medya hesabından şeriatla alakalı yaptığı paylaşım nedeniyle Altun hakkında soruşturma başlatıldığı hatırlatıldı. İddianamede, soruşturma kapsamında alınan ifadesine yer verilen Altun, söz konusu paylaşımı kendisinin yaptığını kabul ederken, ancak şeriatın din olmadığını, siyasi bir rejim olduğunu, dini bir inanca hakaret etmediğini belirtti. Altun, üzerine atılı suçlamayı kabul etmedi.

TDK'YA GÖRE ŞERİAT TANIMI YAPILDI

İddianamede, Türk Dil Kurumuna (TDK) göre şeriatın, "Kuran'daki ayetlere, Hz. Muhammed'in sözlerine dayanan İslam kanunu, İslam hukuku" olarak tarif edildiği belirtildi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin hazırladığı rapora da yer verilen iddianamede, şüphelinin sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımla binlerce kullanıcının dini değerlerine yönelik ağır saldırı kabulüyle yoğun tepkide bulunduğu, bu minvalde kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlikenin meydana geldiği anlatıldı.

İddianamede bu kapsamda, şüphelinin sosyal paylaşım sitesinden yaptığı paylaşımla din bakımından farklı özelliklere sahip halkın bir kesimini diğer kesiminin aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrikte bulunmak suretiyle üzerine atılı olan suçu işlediği vurgulandı. İddianamede, Altun'un "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme" suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

NE OLMUŞTU?

Yaptığı paylaşım sonrası hakkında soruşturma açılan Avukat Feyza Altun, 19 Şubat'ta gözaltına alınmıştı. Altun, emniyetteki işlemlerinin ardından ertesi gün sevk edildiği Beykoz Adliyesi'nde tutuklanması talebiyle Sulh Ceza Hakimliğine gönderilmişti. Hakimlik, Altun'un "yurt dışına çıkış yasağı" ve "haftada 2 gün karakola imza atma" şartını içeren adli kontrol tedbirleri kapsamında serbest bırakılmasına karar vermişti.

Kaynak: AA / Erdem Aksoy - Güncel

Avukatlar Günü Feyza Altun Güncel Haberler

500

Yorumlar (66)

JY:

TURKIYE LAIKDIR LAIK KALACAK GUZEL ULKEMI 1500 YIL ONCEDEN KALMA DINI KURALLARLA YONETMENIZE IZIN VERMEYIZ.

320
464
yanıtYanıtla
mehmet türkel:

Allah sanada layığını versin inşallah.

yanıt270
yanıt109
Cemilin abisi:

JY : kâfir misin

yanıt187
yanıt116
birgörüş:

bu bir kale bina yapı değil kie skisin.!? veya herhangi uçak otomobil değil ki eskisin?! insan 1500 yıl öncede insan şimdi de insan. inanç yaratan her zaman aynı. vicdan 1500 yıl önce nasıl vicdan ise bugün de vicdandır. Çağdaş mağdaş diye yutturduğunuz demokrasi de bak savaşlar, katliamlar, tecavüzler, sapkınlıklar diz boyu.

yanıt183
yanıt49
CEZA :

sikum

yanıt9
yanıt37
ertunga alp:

Sen değil sizin krallarınız gelse bize tırs gelir vırs gider

yanıt18
yanıt28
Tolga Tplg:

Küfre girmeyeçeğim malum biz müslümanız. Siz kafirler mucadelemiz her zaman olaçak. İsmi açık yazda bilelim kimsin. Devşirme sin galiba.

yanıt75
yanıt31
Yusuf ODEMIS:

idam edin

138
113
yanıtYanıtla
Martin Sikertel:

Yok eşeğin orası... Ne saçmalamışsın ha; adam mı öldürdü, vatana ihanet mi etti ne yaptı?

yanıt78
yanıt98
YILDIRAY YILDIRIM:

vatana ihanet edenler için de aynı şeyi söyler misin ? aynı hassasiyeti ATATÜRK ve CUMHURİYET e hakaret edenler ve hatta vatanı satanlar için de gösterdiğiniz zaman sizin samimiyetinize inanacağız

yanıt50
yanıt37
Tüm 66 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title