Haberi Paylaş

Kamunun Yönetim Kalitesi Yaşam Kalitemizi De Etkiliyor

Güncel Haberler

Kamunun Yönetim Kalitesi Yaşam Kalitemizi De Etkiliyor

Dünyadaki ülkeler incelendiğinde kamu sektörlerinin ekonominin en az yüzde 30'unu oluşturduğu ifade edilen konferansta, kamu sektörünün yönetim kalitesinin vatandaşların yaşam kalitesini de önemli ölçüde etkilediği belirtildi.

Ankara'da çeşitli kamu uzmanları dernekleriyle işbirliği ve Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyelerinin katılımı ile yılsonuna kadar sürecek bir 'Kamuda İyi Yönetişim Sertifika Programı" başlatan Argüden Yönetişim Akademisi, bu çerçevede yine Ankara'da 'Kamuda İyi Yönetişim – Uygulamalar ve Politikalar' isimli bir konferans düzenledi.

Holiday Inn Çukurambar'da düzenlenen konferansın açılış konuşmasını yapan Argüden Yönetişim Akademisi Kurucusu ve ARGE Danışmanlık Başkanı Dr. Yılmaz Argüden, "Böylesine belirleyici bir rolü olan bir yapının verimli işleyişi, toplum yaşamı açısından büyük önem taşıyor. Dolayısıyla, kamu sektörünün yönetim kalitesi yaşam kalitemizi önemli ölçüde etkiliyor" dedi."Kamu sektöründe iyi yönetişimin üç şartını da açıklayan Dr. Argüden, "Devletin düzenleme ve denetleme faaliyetlerinde veri bazlı karar mekanizmalarına işlerlik kazandırılması, hizmet sunduğu alanlarda rekabetçi piyasa yapısından faydalanması ve katılımcı bir anlayışı benimseyerek önceliklerin tespitinde vatandaşın sesini dinleyici mekanizmaların oluşturması olarak bunları sıralayabiliriz" dedi. Dünya ülkeleri bazında ele alındığında kamu sektörünün ekonominin en az yüzde 30'unu oluşturduğuna vurgu yapan Dr. Argüden, bunun yanı sıra ekonominin geri kalan bölümü üzerinde de, düzenleyici rolü nedeniyle, kamu sektörünün önemli etkisi olduğuna dikkat çekti.

Konferansın onur konuğu OECD Düzenleyici Politikalar Bölüm Başkanı Nick Malyshev 'OECD Düzenleyici Politikalar ve İyi Yönetişim Önerileri' başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

Argüden Yönetişim Akademisi Direktörü Barış Dinçer'in moderatörlüğünde Dünya Bankası Kıdemli Ekonomisti Mediha Ağar ve Argüden Yönetişim Akademisi'nden Fikret Toksöz'ün katılımı ile devam eden 'Kamu Sektöründe İyi Yönetişim – Uygulamalar ve Politikalar' konulu panel ile devam eden konferansın kapanış konuşması Argüden Yönetişim Akademisi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Çakmakçı tarafından gerçekleştirildi.

Konferansta, kâr amacı gütmeyen ve faaliyetlerini Boğaziçi Üniversitesi Vakfı bünyesinde yürüten Argüden Yönetişim Akademisi'nin ilk yayını olan 'Kamuda İyi Yönetişim' kitabı da katılımcılarla paylaşıldı.

Kaynak: Bültenler / Güncel

Yılmaz Argüden Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title