Haberler

İsmailağa Cemaati'nden 6 yaşındaki çocuğa istismarla ilgili yeni açıklama! Bir sitemleri var

Güncelleme:

İsmailağa Cemaati, 6 yaşındaki çocuğun istismarıyla ilgili yeni bir açıklama yaptı. İddialarla ilgili tüm cemaati suçlamanın doğru olmadığı belirtilen açıklamada, "6 yaşındaki kız çocuğunun evlendirilmesi dini açıdan doğru olmadığı gibi vicdanların da kesinlikle kabul etmeyeceği bir durumdur. Bir cemiyete bağlı olduğu iddiasında olan kimselerin yanlışı ile o cemiyetin tamamını suçlamak mümkün değildir. Aksi takdirde yeryüzünde hiçbir temiz yapı olmadığı sonucuna varmak zorunda kalırız" denildi.

İsmailağa Cemaati'ne bağlı Hiranur Vakfı'nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel'in kızını 6 yaşındayken evlendirmesi ve küçük çocuğun uzun yıllar cinsel istismara maruz kalması tüm Türkiye'yi derinden sarstı. Gündemden düşmek bilmeyen olaya tepkiler çığ gibi yükselirken, konu hakkında bir açıklama da İsmialağa Cemaati'nden geldi.

"CEMİYETİN TAMAMINI SUÇLAMAK MÜMKÜN DEĞİLDİR"

İsmailağa Camii İlim ve Hizmet Vakfı adına avukat Esat Gökdemir'in yaptığı açıklamada, "İsmailağa camiamız adına bir takım iddialarla ilgili açıklama yapma zarureti hasıl olmuştur. Her şeyden önce belirtmemiz gerekir ki, 6 yaşında bir kız çocuğunun evlendirilmesi dini açıdan doğru olmadığı gibi vicdanların da kesinlikle kabul etmeyeceği bir durumdur. Konuyla ilgili şu birkaç hususu dikkatlerinize arz etmek isteriz. Malum olduğu üzere bir cemiyete bağlı olduğu iddiasında olan kimse veya kimselerin yanlışı ile o cemiyetin tamamını suçlamak mümkün değildir. Aksi takdirde yeryüzünde hiçbir temiz yapı olmadığı sonucuna varmak zorunda kalırız." denildi.

"RESMİ NİKAH OLMADAN DİNİ NİKAH YAPILMAZ"

Açıklamanın devamı şu şekilde: "Bu itibarla bir takım münferit iddiaları camiamızla irtibatlandırmaya çalışanların art niyetli ve maksatlı oldukları açıktır. Bu husus İsmailağa'ya mensubiyet iddiasında olan bir kimsenin bu camianın en temel esasları arasında yer alan resmi nikah olmadan dini nikah yapılmaz distruna muhalefeti ise bizlerle asla ilişkilendirilemez. Bu usulümüzü de hocasından talebesine, gencinden yaşlısına camiamızı tanıyan herkes bilmektedir.

"BUNLARIN GÖRMEZDEN GELİNMESİ ASLA KABUL EDİLEMEZ"

Yıllardır hizmet etmekte olan camiamızın daha önce böyle bir iddiaya da konu olmaması da bunun ispatıdır. Buna rağmen cemaatimizin böyle bir iddiayla ilişkilendirilmeye çalışılması art niyetli ve maksatlıdır. Bununla birlikte iddiaların ispatlanması durumunda tüyleri ürperten bu zulmü işleyen kim olursa olsun, her bir Müslüman ve vicdan sahibi gibi reddediyor ve telin ediyoruz. Bu tür ahlaksızlıkların meşreb, cemaati, ideolojisi olmadığı gibi bunların görmezden gelinmesi de asla kabul edilemez.

"MAKSATLI YAPILAR HESABINI HUKUK KARŞISINDA VERECEK"

Milletimiz tarafından bilinen İsmailağa camiamızın bu çizgisine rağmen bazı art niyetli çevreler bu iddiayı özelde camiamıza genelde İslam'a ve Müslümanlara mâl etmeye çalışmaktadırlar. Bu vahim iddiaları hakaret ve iftiraları için fırsat görerek, halkımızı tahrik etmeye çalışan bu maksatlı yapılar, yaptıklarının hesabını hukuk karşısında vereceklerdir. Başta çocuk istismarı olmak üzere, fıtrat, ahlak ve vicdan dışı her türlü düşünce ve eğilimlerle en kararlı şekilde mücadeleden yana olduğumuzu kesin olarak ifade etmek isteriz."

İSMAİLAĞA CEMAATİ İLK AÇIKLAMASINDA NE DEMİŞTİ?

İsmailağa Cemaati'nden 3 Aralık tarihinde yapılan ilk açıklamada ise şunlar kaydedilmişti:

"Mahmud Efendi Hazretlerimiz (Kuddise Sirruhû), Şeyhi Ali Haydar Ahıshavî (Kuddise Sirruhû) Hazretlerinin mirası olan hassasiyet ve vasiyetler doğrultusunda, resmî nikâh kıyılmaksızın dinî nikâh kıyılmasına kesinlikle müsaade etmemiş ve bu hususu cemaatine hem kendisi hem de yetiştirdiği hoca efendiler vasıtasıyla daima telkin ve tavsiye etmiştir. Bu hassasiyetin hocalarımız ve cemaatimiz tarafından titizlikle muhafaza ve tatbik edildiği bugün de herkes tarafından açık ve net olarak bilinmektedir.

Medyada yer aldığı ve maksatlı olarak cemaatimizle irtibatlandırılmaya çalışıldığı görülen, nikâh hususunda zikrettiğimiz hassasiyetlerle bağdaşmayan birtakım iddia ve haberlerin Mahmud Efendi Hazretlerimiz (Kuddise Sirruhû) ve cemaatimizle herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır. Münferiden gelişen çeşitli iddiaları cemaatimizle ilişkilendirmeye yönelik yorumlara itibar edilmemesi önemle ricamızdır. Kamuoyuna hürmetle duyurulur."

Mesut Şahin
Haberler.com - Güncel

Güncel Haberler

Ziyarete damga vuran an! Özel Harekat Başkanı, Devlet Bahçeli'nin elini öptü

Ziyarete damga vuran an! Özel Harekat Başkanı, Devlet Bahçeli'nin elini öptü

Esed'den 'normalleşme' yanıtı: Türk askerlerinin Suriye'den çekilmesi gündeme gelirse Erdoğan'la görüşürüm

Esed'den "normalleşme" yanıtı: Türk askerlerinin Suriye'den çekilmesi gündeme gelirse Erdoğan'la görüşürüm

İran'dan Gebze'ye giden alüminyum yüklü tırdan 23 düzensiz göçmen çıktı

İran'dan Gebze'ye giden alüminyum yüklü tırdan 23 düzensiz göçmen çıktı

Dönemin İçişleri Bakanı Efkan Ala: 'Gerekirse TRT binasını yıkın' diye talimat verdim

Dönemin İçişleri Bakanı Efkan Ala: "Gerekirse TRT binasını yıkın" diye talimat verdim

500

Yorumlar (14)

Mehmet Topalhan:

Armut dibine düşer arkadaşlar,o cemiyetin kurucusuda sizin mürüdiniz,sizden eğitim ve öğretim almıştır,siz neyseniz o da odur,yani al birini vur ötekine...bu kadar basit.

88
173
yanıtYanıtla
Mehmet Vatandaş:

İslam'da kula kulluk var mı??? Peygamberden geçtim haşa Allah yerine koyacaksınız neredeyse şeyhleri şıhları

119
49
yanıtYanıtla
Bülent Çelik:

Size bir Mustafa Kemal Atatürk lazım. Osmanlı tuğrasını duvara aşmışsın da o sizi aklamaz.

81
81
yanıtYanıtla
TIRNAKÇI CEMİL AMCANIZ:

Yatacak yerleriniz yok, ülkeyi dinden soğuttunuz.

58
58
yanıtYanıtla
Dr.Kimbel:

Tüm Tarikatlar kapatılsın ve yasaklansın

45
52
yanıtYanıtla
Selda Surme:

Bu cemaatler kapatilmali.Din de temiz bir şekilde devlet tarafindan öğretilmeli.Bu gruplar çıkar gruplaridır.Elbetteki rantı elden gitmesin diye böyle konuşacaklar.

42
47
yanıtYanıtla
Şevki Demiröz:

Osmanlıyı agzına alma müslüman insanlar zaten bu şekilde konuşmaz vatanımıza sizleri nerden getirdiyseler...

54
29
yanıtYanıtla
J yuc:

LAIK TURKIYE CUMHURIYETINDE TARIKAT VE CEMAATLERE YER YOKDUR HEPSI KAPATILMALI.

31
31
yanıtYanıtla
seyfullah aydın:

muhtemelen haberleri yokmuş o yüzden olaya müdahale etmemişler ve buna bizim inanmızı bekliyorlar doğrusu olay olduğunda bu şahısla olan bağlantılarını anında kesselerdi daha doğru olurdu ortalıkta hala küçük kızlara dair sapıkça söylem içinde olan şahıslar var kime güveniyor bunlar

27
20
yanıtYanıtla
Ufuk Tosun:

Emevi Camiinde namaz da kılamadınız! Bu millet bunca ceremeyi niye çekti? Sizlere olur olmaz yere kredi verdikleri için mi?

32
14
yanıtYanıtla
Tüm 14 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title