Haberler

İskoçya'da Tanışıp Hakkari'de Evlendiler

Güncelleme:

Hakkari'de çalışan Avustralyalı Pierre Richard, 3 yıl önce İskoçya'da tanıştığı İngiliz Nicola ile hayatını Hakkari'de birleştirdi.

Avustralyalı mühendis Pierre Richard, 3 yıl önce İskoçya'da tanıştığı İngiliz Nicola ile hayatını Hakkari'de birleştirdi. Hakkari geleneklerine göre yapılan düğünde gelin ve damat yöresel kıyafetler giydi.

Daha önce kendi geleneklerine göre nişanlanan çift için kent merkezine 30 kilometre uzaklıktaki Olgunlar köyünde görkemli bir düğün töreni düzenlendi.

Hakkarili iş adamı İsmet Ölmez, işlettikleri maden şirketinin ortağı olan Avustralyalı mühendis Pierre'in düğünü için hiçbir masraftan kaçınmadı. Düğünde 10 koyun kesilirken 300 kilo pirinç tüketildi.

Damat günler önceden hazırlıkları yapılan düğün için eşi Nicola'yı İngiltere'den Hakkari'ye getirdi. Hakkari geleneklerine göre hazırlıkları yapılan düğünde geline "kiras fistan", damada ise "şelu şepik" giydirildi.

Türk bayrağının da asıldığı düğün alanında Kürtçe müzikler eşliğinde çekilen halaya gencinden yaşlısına tüm köy halkı ile Pierre'in maden ocağında çalışan mesai arkadaşları katıldı.

Çift, tercüman aracılığıyla yaptığı açıklamada, Hakkari kültüründen ve geleneklerinden etkilendikleri için düğünlerini Hakkari'de yapmayı tercih ettiklerini söyledi.

Damat Pierre, "Hakkari'nin gelenek ve göreneklerini çok sevdim. Burada her şey çok güzel. Nişanlımla konuştum, düğünümüzü buranın gelenek ve göreneklerine uygun bir şekilde yapmaya karar verdik. Tüm köy halkı bana destek oldular. Çok mutluyuz. Halay çekmeyi öğrendim. Umarım yakın bir zamanda Kürtçe de öğrenirim" dedi.

Gelin Nicola ise giydiği yöresel kıyafetleri çok beğendiğini belirterek duygularını "Rengarenk kıyafetler giymiş insanlar bizim için halay çekiyor. Hakkari'den çok etkilendim" şeklinde dile getirdi.

Kaynak: AA / Güncel

İsmet Ölmez Hakkari Politika Güncel Haberler

Sahipsiz sokak köpekleriyle ilgili kanun teklifi, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonunda kabul edildi

Sahipsiz sokak köpekleriyle ilgili kanun teklifi, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonunda kabul edildi

İlçeyi ayağa kaldıran anlar! Patlama sesi duyuldu, kaldırımlardan çıkan buhar gökyüzünü kapladı

İlçeyi ayağa kaldıran anlar! Patlama sesi duyuldu, kaldırımlardan çıkan buhar gökyüzünü kapladı

Çorum'da dilencilik yapan kadının banka hesabındaki para şaşkına çevirdi

Çorum'da dilencilik yapan kadının banka hesabındaki para şaşkına çevirdi

Bakmadan Geçme

24 TEMUZ TV YAYIN AKIŞI: Bugün televizyonda neler var? TRT1, ATV, Kanal D, Show TV, TV8, Star TV, TV8, NOW 24-25 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! 24-25 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 24-25 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 24-25 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 24-25 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Pendik, Üsküdar, Esenler elektrik kesintisi! 24-25 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 24-25 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 24-25 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Elektrikler ne zaman gelecek? Ankara Keçiören, Pursaklar, Gölbaşı elektrik kesintisi! Gaziosmanpaşa hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Gaziosmanpaşa nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Fatih hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Fatih nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Eyüpsultan hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Eyüpsultan nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Lugano Fenerbahçe maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Lugano FB maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Lugano Fenerbahçe maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Lugano Fenerbahçe maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Lugano Fenerbahçe maçı CANLI izle! (HD) 23 Temmuz Lugano Fenerbahçe maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir?
Bodrum bu yaz neden boş kaldı? Görüşlerinizi yazın

Bodrum bu yaz neden boş kaldı? Görüşlerinizi yazın

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title