İran'dan İslam Dünyası'nın İstanbul'da Aldığı Kudüs Kararına Eleştiri Geldi - Haberler
Haberi Paylaş

İran'dan İslam Dünyası'nın İstanbul'da Aldığı Kudüs Kararına Eleştiri Geldi

Demirören Haber Ajansı - Güncel
 - Güncelleme:

İstanbul'da toplanan İTT konferansında alınan Kudüs kararına İran Dini Lideri Hamaney'in sözcüsü, "Bu karar Kudüs'ü bölmektir." sözleriyle tepki gösterdi.

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney'in başdanışmanı Ali Ekber Velayeti, Türkiye'nin öncülüğünde İstanbul'da toplanan İslam İşbirliği Teşkilatı'nın Kudüs konusunda verdiği kararı eleştirerek, "Bu, Filistin topraklarını ve Kudüs'ü bölme anlamına geliyor." değerlendirmesinde bulundu.

BİLDİRİ, BÖLGE GERÇEKLERİYLE UYUŞMUYOR

Filistin'deki gelişmelerle ilgili Tahran'da basın toplantısı düzenleyen Velayeti, İslam İşbirliği Teşkilatı'nın İstanbul'da yapılan olağanüstü toplantısında yayınladığı sonuç bildirisini bölgenin gerçekleriyle örtüşmeyen muhafazakar bir bildiri olduğunu öne sürdü.

"BİZE GÖRE KUDÜS'ÜN TAMAMI FİLİSTİN'İN BAŞKENTİ"

Velayeti, "Sonuç bildirisinde Kudüs, doğu ve batı diye iki parçaya bölünmüş ve doğu kısmı Filistin'in başkenti olarak tanımlanmış. Bize göre Kudüs'ün tümü Filistin'in başkentidir. Bildiride, Filistin toprakları iki parçaya bölünmüş oldu. İki Filistin diye bir şey yok. Filistin topraklarının tümü işgal altında ve tümü özgürleştirmeli." diye konuştu.

DOĞU KUDÜS BAŞKENT OLARAK İLAN EDİLMİŞTİ

Velayeti, İran'ın çıkan sonucu tatmin edici bulmadığını sözlerine ekledi. ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasının ardından, Türkiye'nin çağrısıyla 13 Aralık'ta İstanbul'da bir araya gelen İslam İşbirliği Teşkilatı üyeleri, Doğu Kudüs'ü Filistin Devleti'nin başkenti olarak ilan etmişi.

Demirören Haber Ajansı / Güncel

Ali Ekber Velayeti İstanbul Kudüs İran Politika Dünya Güncel Haberler

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.
title