Haberler

İngiliz Akademisyenin Avukatından "Sınır Dışı Kararı" Açıklaması

Abone Ol

İngiliz akademisyen Christopher Stephenson'un avukatı Cemal Polat, müvekkilinin yasal süreç devam ederken ülkesine gitmesini uygun bulduklarını belirterek, "Henüz 'sınır dışı kararı' verilmemiş.

İngiliz akademisyen Christopher Stephenson'un avukatı Cemal Polat, müvekkilinin yasal süreç devam ederken ülkesine gitmesini uygun bulduklarını belirterek, "Henüz 'sınır dışı kararı' verilmemiş. 'Giriş yasağı' vardı, o da kaldırıldı. Gelmesine herhangi bir engel yok." dedi.

Edinilen bilgiye göre, Polat'ın, "müvekkilinin Türkiye'ye giriş yasağının olup olmadığına" ilişkin bilgi almak üzere yaptığı başvuru üzerine, İstanbul Valiliği İl Göç İdaresi Müdürlüğü'nce, "Birleşik Krallık uyruklu, 14 Mayıs 1949 doğumlu Christopher James Kenneth Stephenson isimli yabancının giriş yasağı olup olmadığı ile ilgili talep yazınız Müdürlüğümüze ulaşmış olup, yapılan Göçnet sorgulamasında, bahsi geçen yabancının aktif olan Türkiye'ye giriş yasağının bulunmadığı anlaşılmıştır" ifadeleri yer alan bir cevabi yazı sunuldu.

Stephenson'un avukatı Polat, müvekkiliyle ilgili öncelikli olarak idari gözetim kararı alındığını ve sınır dışı edilmesiyle ilgili yasal işlemlerin sürdürüldüğünü kaydederek, "Biz gözaltında kalsın istemedik. Süreç 1 hafta, 15 gün veya 1 ay kadar sürebiliyor. O kadar süre kalmasın diye Stephenson'un ülkesine gitmesini uygun bulduk. Yasal süreci de buradan takip edecektik." diye konuştu.

Müvekkiliyle ilgili sınır dışı edilme sürecinin başladığını düşünerek İstanbul İl Göç İdaresi Müdürlüğü'ne başvurduğunu aktaran Polat, şunları söyledi:

"Valilikten evrakları alıp İdare Mahkemesi'ne 'iptal' başvurusu yapmak istedik, evraklarını talep ettik. Yetkili arkadaşlar, 'Henüz karar yok' dediler. Yazılı olarak istedik. Verdiğimiz dilekçede, 'Türkiye'ye giriş yasağı olup olmadığını' sorduk. Bu kez yazılı cevap verdiler. Müvekkilimle ilgili ülkeyi terk ettiği gün olan 16 Mart'ta 'giriş yasağı' konulmuş. Ancak ertesi gün 'giriş yasağı'nın kaldırıldığını öğrendik. 'Giriş yasağı' ile 'sınır dışı edilme' kararları ayrı şeyler. Henüz 'sınır dışı kararı' verilmemiş. 'Giriş yasağı' vardı, o da kaldırıldı. Gelmesine herhangi bir engel yok. 'Sınır dışı' kararı verilseydi İdare Mahkemesi'ne başvuracaktık ama öyle bir karar şimdilik yok."

Polat, görüştüğü Stephenson'a son durumla ilgili bilgi verdiğini ve çok sevinen müvekkilinin birkaç gün içinde Türkiye'ye geleceğini söylediğini sözlerine ekledi.

"Terör örgütü propagandası yapmak" suçundan tutuklanan 3 akademisyene destek için 15 Mart'ta gittiği Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda bildiri dağıttığı ve terör örgütü PKK'nın propagandasını yaptığı iddiasıyla gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan özel bir üniversitenin öğretim görevlisi Stephenson, 16 Mart'ta eşi ve çocuklarıyla İngiltere'ye gitmişti.

Kaynak: AA / Güncel

İstanbul Valiliği Birleşik Krallık Cemal Polat Türkiye Politika Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

3 ARALIK NE GÜNÜ? 3 Aralık ne olarak kutlanıyor, anılıyor? 3 Aralık Dünya Engelliler Günü mesajları ve önemi! Tarih belli oldu! GTA 6 FRAGMAN YAYINLANDI MI? Gta 6 fragman yayınlanma tarihi belli oldu! Gta VI (6) fragman izle! Dursun Ali Erzincanlı kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır? Dursun Ali Erzincanlı şiirleri! Güneş doğduktan sonra sabah namazı kılınır mı DİYANET? Sabah namazı güneş doğduktan kaç dakika sonra kılınır DİYANET? CUMARTESİ GÜNÜ ECZANELER AÇIK MI? 2 Aralık 2023 Eczane çalışma saatleri! Tesla Cybertruck Türkiye fiyatı ne kadar, belli oldu mu? Cybertruck özellikleri neler, içi nasıl? Yalı Çapkını YENİ BÖLÜM (48. BÖLÜM) İZLE! Yalı Çapkını yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Ümit Özdağ hakkında neden soruşturma başlatıldı? Porshce CEO'su Nazif Mehmet Yazıcı kimdir? 2 Aralık Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 2 Aralık İstanbul elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER İstanbul'da elektrikler ne zaman gelecek? 2 Aralık Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Amardeep Anand kimdir? MasterChef Şef Amardeep Anand kaç yaşında, nereli, mesleği ne? 2 Aralık Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? 2 Ağustos 2023 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 2 Ağustos Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi!
title