İlber Ortaylı'dan bir Suriyeli açıklaması daha: Göçmenlerin bize çok faydası yok - Haberler
Haberi Paylaş

İlber Ortaylı'dan bir Suriyeli açıklaması daha: Göçmenlerin bize çok faydası yok

Haberler.com - Bilsay Özer - Güncel
 - Güncelleme:

Kırşehir'de devam eden Kırşehir Kitap Günleri söyleşisi ve imza günü için kente gelen İlber Ortaylı dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Suriyeli sığınmacılar konusuna değinen Ortaylı konu hakkında "Suriyeli göçmenlerin bize çok faydası yok" şeklinde konuştu.

Kırşehir Belediyesi tarafından Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi'nde düzenlenen İlber Ortaylı söyleşisine Kırşehirliler büyük ilgi gösterdi. Geçmişten günümüze birçok konuya değinen ünlü tarihçi İlber Ortaylı'nın Suriyeli sığınmacılar ve Türk vatandaşlığının para ile satılması konusundaki açıklamaları söyleşiye katılan vatandaşlardan alkış aldı.

Geçmişten örnekler vererek göçmenlik konusu hakkında konuşan İlber Ortaylı Suriyeli göçmenler hakkında "Suriyeli göçmenlerin bize çok faydası yok" ifadelerine yer verdi.

Yabancıların para karşılığı Türk vatandaşlığına geçmesine de değinen Ortaylı, Türk vatandaşlığının para karşılığı satılmasına karşı olduğunu belirterek "Türk vatandaşlığı pahalı bir vatandaşlıktır" dedi.

İlber Ortaylı'nın geçtiğimiz günlerde yaptığı "Türkiye'nin mülteciye ihtiyacı var, yaşlanıyoruz. Afganlar olmasın diyenler var. Senin bağında bahçende meyveyi kim toplayacak" açıklaması büyük tepki çekmişti. Tepkiler sonrası sözlerinin cımbızla çekilerek yayınlandığını belirten Ortaylı ise "Her zaman söylüyorum, her mülteci aynı mülteci değildir. Böyle trollük yapılmaz. Amaçlı olabilir. Bu iki konuşmanın hepsini okumak lazım oraya bir şey yazacaksan" şeklinde konuşmuştu.

Kaynak: Medya Ankara

Haberler.com / Bilsay Özer - Güncel

İlber Ortaylı Suriye Afgan Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (2)

Gazi Bozkurt:

Kendisi de göçmen. Biz faydalı olduğunu düşünüyorduk.

Yunus Orhan:

Akşam başka sabah başka konuşuyorsun herhalde kulağını çektiler

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title