Haberi Paylaş
İDSO Bu Hafta Çocuklar İçin Çalacak

İDSO Bu Hafta Çocuklar İçin Çalacak

Güncel Haberler

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası bu hafta çocuklar için çalacak.

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası (İDSO) bu hafta çocuklar için çalacak. İDSO "23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı"nı 25 Nisan Cuma günü Fulya Sanat Merkezi'nde Ulusal Genç Yetenekler yarışmasını kazanan solistlerle birlikte kutlayacak. Şef Antonio Pirolli yönetiminde gerçekleşecek olan konserde anlatıcı Mustafa Alabora S.Profiev'in Peter ve Kurt hikâyesini anlatacak.

Her hafta değişen konser programıyla dinleyicilerinin karşısına çıkan İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası'nı (İDSO) bu hafta Antonio Pirolli yönetecek. 1995 yılında Türkiye'ye yerleşen ünlü İtalyan Şef Antonio Pirolli, 1995-2000 yılları arasında Ankara Devlet Opera ve Balesi'nin, 2002-2005 yılları arasında İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nin Genel Müzik Direktörlüğü görevini üstlendi. Çok geniş bir opera ve senfoni repertuvarına sahip olan Pirolli, dünyanın en önemli opera, senfoni orkestraları ve festivallerine davet ediliyor.

Bu haftaki konserde, Ulusal Genç Yetenekler Yarışması'nda dereceye giren adaylar İDSO'yla eşliğinde çalma fırsatı yaşayacak. Yarışmada birincilik ödülünün sahipleri Burak Dursun (Trombon) ve Elif Atamer (Vurmalı Sazlar ) oldu.. İkincilik ödülünü, Arda Serindağ ve Keremcan Köse (Klarinet), üçüncülük ödülünü ise Altay Acar (Trombon) ve Boğaç İpeklioğulları (Fagot) aldı. Mansiyon Ödüllerini ise, Veysel Cesur (Vurmalı Sazlar) ve Fevzi Onur Ustabaş (Klarinet) almaya hak kazandı. Yarışmanın kazanan isimleri konserde,A. Pryor, H. Rızayev, F. Krommer, E. Larsson, J. N. Hummel'den eserler seslendirecekler.Konserde Mustafa Alabora, ünlü Rus besteci S. Prokofiev'in "Peter ve Kurt" isimli senfonik masalını seslendirecek.

Kaynak: ANKA / Güncel

Mustafa Alabora 23 Nisan İstanbul Politika Güncel Haberler

title