Haberler

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi'nin kısa ismi "DEM Parti" olarak belirlendi

Güncelleme:

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi, partinin kısa ismi olan "HEDEP"in Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından kabul edilmemesi üzerine yeni kısaltmanın "DEM Parti" olarak belirlendiğini duyurdu. Kararı açıklayan parti sözcüsü Ayşegül Doğan, "Yeni ismimiz olan 'DEM Parti' Yargıtay Siyasi Partiler Bürosuna ulaşmıştır. Yeni bir itiraz gelmesini beklemiyoruz" diye konuştu.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığınca "HEDEP" kısaltmasının kabul edilmemesi üzerine, partinin kısa ismini "DEM Parti" olarak belirledi.

YARGITAY "HEDEP" İSMİNİ KABUL ETMEDİ

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi Sözcüsü Ayşegül Doğan, parti genel merkezinde, partinin kısa adının yeniden belirlenmesine ilişkin basın toplantısı düzenledi. Doğan, "HEDEP" olarak belirlenen partinin kısa isminin Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığınca, daha önce temelli kapatılmasına karar verilen HADEP'i çağrıştırdığı gerekçesiyle kabul edilmediğini, parti tüzüğünde bazı değişiklikler yapılması gerektiği yönünde de partiye tebliğde bulunulduğunu anımsattı.

PARTİNİN UZUN ADINDA HERHANGİ BİR DEĞİŞİKLİK YAPILMADI

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının kararı sonrası yapılan toplantıda, partinin Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi şeklindeki uzun adında bir değişiklik yapılmadığını, sadece yeni kısaltmanın belirlendiğini aktaran Doğan, parti tüzüğünde yalnızca Yargıtay'ın talep ettiği değişikliklerin yapıldığını kaydetti.

ADAY ADAYLIĞI SÜRECİ 20 ARALIK'A KADAR UZATILDI

Doğan, "Bu değişiklikle ilgili yaptığımız toplantının kararları ve DEM Parti, yani yeni ismimiz Yargıtay Siyasi Partiler Bürosuna ulaşmıştır. Yeni bir itiraz gelmesini beklemiyoruz" diye konuştu. Sözcü Doğan, 31 Mart 2024'te yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimleri'ne ilişkin partisinde aday adaylığı sürecinin 20 Aralık'a kadar uzatıldığını da bildirdi.

Kaynak: AA / Güncel

Cumhuriyet Yargıtay HEDEP Hukuk Politika Güncel Haberler

500

Yorumlar (9)

JY:

COK DAHA OZGUR VE DEMOKRARIK BIR TURKIYE ICIN HAYIRLI OLSUN. SANSINIZ BOL YOLUNUZ ACIK OLSUN.

98
194
yanıtYanıtla
Akın Civelek:

Yılanın yeni derisi hayırlı olmasın

151
80
yanıtYanıtla
Sabahattin Polat :

Sen o yılana kurban ol

yanıt19
yanıt62
albatros :

beden aynı olduktan sonra elbiseyi değiştirsen ne olur?

145
64
yanıtYanıtla
Kadir Kara:

ismi öyle olsa nee olmasa ne :) uğraşılan şeylere bak

109
33
yanıtYanıtla
Tamirci Usta:

CHP ile birleşin gitsin nede olsa ittifak ortagınız her platformda sizi koruyor kolluyor isim falan aramayın

71
66
yanıtYanıtla
Hamdi Baba :

Direk PKK yapın gitsin.

71
53
yanıtYanıtla
BLACK LİON:

Direkt annenin adını ver onu yapsınlar

yanıt59
yanıt66
VAHAP:

Demokrasi

33
25
yanıtYanıtla
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title