Haberler

Son dakika haberi | Gürcistan Başbakanı Gakharia, ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'yu kabul etti

Güncelleme:

Edinilen son dakika haberine göre Gürcistan Başbakanı Giorgi Gakharia, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'yu kabul etti.

Gürcistan Başbakanı Giorgi Gakharia, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'yu kabul etti.

Başkent Tiflis'te resmi temaslarda bulunan Pompeo, Başbakan Giorgi Gakharia ile bir araya geldi. Görüşmede, iki ülke arasındaki ilişkiler ve iş birliği konuları ele alındı.

Basına kapalı gerçekleşen görüşmeden önce açıklamada bulunan Pompeo, Gürcistan'da bulunmaktan büyük memnuniyet duyduğunu ifade etti.

İki ülke arasında 30 yıllık dostane ilişkilerin mevcudiyetine dikkati çeken Pompeo, Gürcistan'ın işgal altındaki topraklarıyla (Abhazya ve Güney Osetya) ilgili sorunları çözmesinde Tiflis hükümetine destek verdiklerini belirterek, şunları söyledi:

"Sizi demokratik ilkelerde destekliyoruz ve ülkenizin işgal edilmesinden kaynaklanan acı ve zorluklarla ilgili konularda birlikte çalışıyoruz. Gelecekte ülkenizdeki demokrasi sürecinin desteklenmesi, özgür ve adil seçimler için gerekli kurumların güçlendirilmesi, sağlıklı tartışma ve demokrasi için her şeyi yapacağız."

Başbakan Gakharia da ülkesinin toprak bütünlüğü ve egemenliğini somut şekilde desteklediği için ABD'ye teşekkür ederek, "Bu konunun (ABD'nin desteği) toprakları işgal edilen ülkemiz için ne kadar önemli olduğunu çok iyi biliyorsunuz çünkü işgalci güçler hala bizim topraklarımızda konuşlanmış durumda." dedi.

Daha sonra Pompeo, Ortodoks Kilisesi Patriği 2'nci İlia ve sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle ayrı ayrı görüştü.

Muhalefet yeniden seçim için protesto düzenledi

Öte yandan, Pompeo'nun Gürcistan temasları sürerken, 31 Ekim'de düzenlenen genel seçimin sonuçlarını kabul etmeyen ve hükümeti yeniden seçime çağıran muhalefet partileri ve destekçileri Tiflis sokaklarına indi.

Şota Rustaveli Caddesi'ni trafiğe kapatan göstericiler, ellerindeki "Seçimde şike var" yazılı pankartlar ve ABD-Gürcistan bayraklarıyla sessiz protesto düzenledi. Gösteriye katılan binlerce kişi daha sonra Parlamento binasına yürüdü.

Pompeo ülkedeki temaslarının ardından İsrail'e hareket etti.

Kaynak: AA / Güncel

Amerika Birleşik Devletleri Mevlüt Çavuşoğlu Mike Pompeo Gürcistan Güncel Haberler Son Dakika

İsrail savaş uçakları Yemen'e saldırdı, Husilerden korkutan açıklama geldi: Savaş başladı

İsrail savaş uçakları Yemen'e saldırdı, Husilerden korkutan açıklama geldi: Savaş başladı

8 bin liraya balık satıyorlar! Yunanistan'a neden gidildiğini en iyi anlatan fotoğraf

8 bin liraya balık satıyorlar! Yunanistan'a neden gidildiğini en iyi anlatan fotoğraf

Eşinin üzerinde sigara kokusu alınca belini kırdı! Ölüm korkusuyla yaşayan kadın yardım bekliyor

Eşinin üzerinde sigara kokusu alınca belini kırdı! Ölüm korkusuyla yaşayan kadın yardım bekliyor

Bakmadan Geçme

21-22 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 21-22 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 21-22 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Ümraniye, Küçükçekmece, Beyoğlu elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Büyükçekmece hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Büyükçekmece nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Masterchef Yudum kimdir, kaç yaşında? Yudum Kıvanç Kaya kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Alper kimdir, kaç yaşında? Alper Öztamur kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Enes Şahin kimdir, kaç yaşında? Enes Şahin kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Ayşe kimdir, kaç yaşında? Ayşe Ekiz kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Şirin kimdir, kaç yaşında? Şirin Sadegzade kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Umut kimdir, kaç yaşında? Umut Arkın Tuzcu kim, yaşı, aslen nereli, evli mi?
İsrail, Yemen'in ardından bu kez komşusu Lübnan'ı vurdu

İsrail, Yemen'in ardından bu kez komşusu Lübnan'ı vurdu

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title