Görme Engelliler İlk Kez Sinemaya Gitti - Haberler
Haberi Paylaş

Görme Engelliler İlk Kez Sinemaya Gitti

İhlas Haber Ajansı - Güncel
Görme Engelliler İlk Kez Sinemaya Gitti

Sivas'taki Görme Engelliler, Hayatlarında İlk Kez Gittikleri Sinemada Umut Aral'ın Yönetmenliğini Yaptığı "Çarpışma" Adlı Kısa Metrajlı Filmi, Dublaj Yapılarak, Takip Etme İmkanı Buldu.

Sivas'taki görme engelliler, hayatlarında ilk kez gittikleri sinemada Umut Aral'ın yönetmenliğini yaptığı "Çarpışma" adlı kısa metrajlı filmi, dublaj yapılarak, takip etme imkanı buldu.

Sivas Belediyesi, Beyazay Derneği, Hayat Ağacı Derneği ve Sivas İşitme Engelliler Derneği'nin ortak organizasyonuyla Atatürk Kültür Merkezi'nde yapılan film gösterimine, Sivas'taki görme engelli ve işitme engelli vatandaşların yanı sıra AK Parti İstanbul Milletvekili Lokman Ayva da katıldı. Gösterim öncesi bir konuşma yapan görme engelli Milletvekili Ayva, ünlü halk ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu'nun hayatından örnekler verdi. Şatıroğlu'nun döneminde Türkiye Cumhuriyeti'nin yeni kurulduğunu hatırlatan Ayva, "Şimdi herkes kendisine şunu sorabilir mi? 'Ben Veysel'den daha kötü bir durumda mıyım?' diye. Hayır. Veysel döneminde devlet yeni kuruluyordu ve imkansızlıklar vardı. Ancak şimdi öyle değil. Devlet her zaman engellinin yanındadır" dedi.

Ayva, engelli vatandaşlara da seslenerek, kimsenin kimseden yardım almamasını istedi. Kendi yaşantılarını kimseden yardım almadan sürdürmeyi başararak, idame ettirmeleri gerektiğini kaydeden Ayva, ülkedeki tüm kurumların engelliler için de seferber olduğunu vurguladı.

Yapılan konuşmaların ardından "Çarpışma" adlı kısa film, görme engelliler için konuşma olmayan sahnelere dublaj yapılarak hazırlandı ve ilk sesli betimleme, aynı zamanda kısa metrajlı film olarak sahnelendi. Bu filmin ardından, "Vizontele" isimli film ise işitme engelli vatandaşlar için alt yazılı olarak gösterildi.

Öte yandan, program ve konuşmalar öncesi küçük bir İstiklal Marşı krizi yaşandı. Törenin başlaması için yapılan saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı'nın okunması sırasında, ses cihazlarında problem çıkması nedeniyle marş, kesik kesik duyuldu. Görevlilerin müdahale etmesine fırsat vermeyen Milletvekili Ayva ile Sivas Görme Engelliler Spor Kulübü Başkanı Sefa Gülbil, marş okunacak kasetteki problemi erken fark ederek, İstiklal Marşı'nı yüksek sesle okuyunca, kriz ortadan kalkmış oldu.

(İG-ÖZ-ÖZ-Y)

İhlas Haber Ajansı / Güncel

Haberler

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.
title