Haberler

Geleceğin anaokulu öğretmenleri, ahşap atölyesinde eğitici oyuncak yapıyor

Güncelleme:

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi (OKÜ) Osmaniye Meslek Yüksekokulu Çocuk Bakımı ve Gençlik Hizmetleri Bölümü Çocuk Gelişimi Programı öğrencileri, ahşap atölyesinde meslek hayatlarında kullanacakları eğitim materyallerini yapmayı öğreniyor.

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi (OKÜ) Osmaniye Meslek Yüksekokulu Çocuk Bakımı ve Gençlik Hizmetleri Bölümü Çocuk Gelişimi Programı öğrencileri, ahşap atölyesinde meslek hayatlarında kullanacakları eğitim materyallerini yapmayı öğreniyor.

İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Tasarım ve Beceri Merkezi ile OKÜ iş birliğinde hazırlanan "Oynayarak Öğreniyorum Projesi" kapsamında, öğrenciler, ahşap atölyesinde eğitici oyuncak ve materyal tasarlıyor.

Proje kapsamında düzenlenen kursa katılan 19 öğrenci, meslek hayatlarında kullanacakları eğitim materyallerinin nasıl yapıldığını, hangi malzemeler ve aletler kullanıldığını uygulamalı olarak görüyor.

Ahşap atölyesinde öğrenciler tarafından yapılan eğitici oyuncak ve materyaller, kentteki okullara verilerek öğretmenlerden alınan geri dönüşle geliştirilmesi gereken yönler tespit ediliyor.

Osmaniye Tasarım ve Beceri Merkezi Yöneticisi Nail Dayanç, AA muhabirine, OKÜ iş birliğinde yürüttükleri projeye üniversitenin çocuk gelişimi bölümünde okuyan 19 öğrencinin katıldığını söyledi.

Öğrencilerin atölyede ahşaptan eğitim materyali ve oyuncak yapmayı öğrendiğini dile getiren Dayanç, şöyle devam etti:

"Ahşap materyalleri üniversitemizde çocuk gelişiminde okuyan öğrencilerimizle yapıyoruz. Burada üretilen materyalleri okullarımıza ücretsiz olarak dağıtacağız. Bu materyalleri kullanacak öğretmenlerimizin isteklerini alacağız ve bu istekler doğrultusunda materyallerde değişiklikler yapacağız. Sahada bu işin içerisinde olan öğretmenlerimizin beklentileri doğrultusunda materyaller geliştirmiş ve bunun öğrenciler üzerindeki olumlu ya da olumsuz etkilerini de sahada gözlemlemiş olacağız. Şu an hazır vaziyette 15 materyalimiz var. Bu materyallerden öğretmenlerimize gönderiyoruz. Öğretmenlerimizin de 'şurası böyle olsun, burasını şu şekilde değiştirelim' dedikleri konularda materyallerde değişimler yapıyoruz."

Dayanç, öğrencilerin atölyede köpek, horoz gibi hayvan figürlerinin yanı sıra bazı çizgi film karakterleri ve çarktan oluşan, rüzgar enerjisiyle ilgili eğitici oyuncak yaptıklarını belirtti.

Eğitici oyuncaklar arasında elinde balta bulunan palyaçonun odunları kırmasıyla rüzgar gülünün dönmesini anlatan materyalin de bulunduğunu dile getiren Dayanç, öğrencilerin atölyede bilyelerin farklı kalınlıktaki tahtalara çarpmasıyla ses tonlarının nasıl oluştuğunu da yaptıkları mekanizmayla anlatmaya çalıştıklarını söyledi.

Proje 6 ay sürecek

Dayanç, 6 ay sürecek proje kapsamında öğretmenlerle ders içerikleri de hazırlayacaklarını ifade etti.

2. sınıf öğrencisi Tuğba Emir, proje sayesinde meslek hayatında kullanacağı eğitici materyallerinin nasıl yapıldığını uygulamalı olarak öğrendiğini belirtti.

Atölyede daha çok hareketli oyuncak ve materyal tasarladığını anlatan Emir, yaptıkları ürünleri kentteki okullara gönderdiklerini söyledi.

Öğrenci Esma Nur Kara da hangi malzemenin hangi aletler kullanarak nasıl materyale ve oyuncağa dönüştüğünü uygulamalı olarak öğrendiğini kaydetti.

Kaynak: AA / Güncel

Güncel Haberler

Miçotakis bir kez daha resti çekti: Türkiye'yi ilgilendirmez

Miçotakis bir kez daha resti çekti: Türkiye'yi ilgilendirmez

Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a zehir zemberek yanıt: O hançeri 15 Temmuz'da milletin sırtına sapladın

Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a zehir zemberek yanıt: O hançeri 15 Temmuz'da milletin sırtına sapladın

İsrail'e meydan okuyan Kassam Tugayları, roketleri nasıl üretiyor? Görüntüleri ilk kez yayınladılar

İsrail'e meydan okuyan Kassam Tugayları, roketleri nasıl üretiyor? Görüntüleri ilk kez yayınladılar

Bakmadan Geçme

Konferans Ligi Şampiyonu Şampiyonlar Ligi'ne gidiyor mu? Limon FC olayı ne, Limon FC maçında ne oldu? #129300 30 Mayıs Konya'da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 30 Mayıs İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 30 Mayıs 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 30 Mayıs Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 30 Mayıs Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! İsrail lanetleme kararı nedir? Lanetleme kararı alınınca ne olur? 30 Mayıs İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 30 Mayıs Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 30 Mayıs Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! 30 Mayıs 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 30 Mayıs Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! Mourinho ne zaman İstanbul'a geliyor? Aziz Yıldırım transferi bitirdi Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 30 Mayıs Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? #129300 Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 30 Mayıs AFAD ve Kandilli deprem listesi! 30 Mayıs Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu?
Sadece Kürtçe hizmet vereceğini açıklayan kafe işletmecisi gözaltında

Sadece Kürtçe hizmet vereceğini açıklayan kafe işletmecisi gözaltında

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title