Haberi Paylaş

GAÜN'de Öğrencilere Gelenekselleşen Çanakkale Menüsü Verildi

Güncel Haberler

GAÜN'de Öğrencilere Gelenekselleşen Çanakkale Menüsü Verildi

GAÜN'e bağlı bütün akademik, idari ve öğrenci yemekhanelerinde Çanakkale Şehitleri anısına buğday çorbası, üzüm hoşafı, ekmek ve su menüsü verildi.

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin yıldönümü nedeniyle GAÜN'e bağlı bütün akademik, idari ve öğrenci yemekhanelerinde Çanakkale Şehitleri anısına buğday çorbası, üzüm hoşafı, ekmek ve su menüsü verildi.

GAÜN Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Metin Bedir, Prof. Dr. Şehmus Demir ve Prof. Dr. M. Avni Gökalp, Genel Sekreter Doç. Dr. Ayhan Doğan, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Yunus Emre Tansü ile öğrenciler merkezi yemekhanede Çanakkale Şehitleri anısına verilen menüyü birlikte yedi.

Rektör Prof. Dr. Gür, Çanakkale Deniz Zaferi'nin dönemin en güçlü işgalci devletlerine karşı inanç, vatan sevgisi, dayanışma, birlik ve beraberlik duygularıyla kazanılmış; şehitlerimizin tarihe kanlarıyla "Çanakkale Geçilmez" gerçeğini altın harflerle yazdıkları eşsiz bir zafer olduğunu belirtti. Bu zaferin, binlerce yıllık şanlı tarihe sahip milletimizin kendi küllerinden yeniden dirilişinin vatan topraklarını korumak için şahlanan Türk ulusunun muhteşem bir destanı olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Gür, Türk'ün yenilmezliğini, Mehmetçiğin azim, irade ve centilmenliğini tüm dünyaya göstermiş olması açısından da oldukça önemli olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Gür sözlerine şöyle devam etti: "Modern ve çağdaş dünyada gerek öğrencilerimiz gerek bizler o kadar büyük rahata ve refaha kavuştuk ki atalarımızın bu vatanı bize bırakırken, canlarını mallarını verirken aynı zamanda nasıl yoksulluk içerisinde bu fedakarlığı yaptığını da anlamalarını istiyoruz. Gaziantep Üniversitesi olarak tüm yemekhanelerimizde öğrenci, personel olarak bu ruhun yaşatılmasını istedik. En azından ecdadımızın yokluk içerisinde sadece bir kırık çorba ve hoşafla meydanlara, müstemlekelere ve saldırıya geçen devletlere dar ettiklerini göstermelerini istedik. Demek ki, ruhta iman vecd olduğu zaman sizin açlığınız, yokluğunuz hiç önemli değil. Yeter ki o imanı, vatan sevdasını kaybetmeyelim. Çocuklarımızın da tekrar bu ruhu yaşamaları için sembolik de olsa bu yemeği birlikte yemeyi öneriyoruz ve çocuklarımızın hatırlamasını istiyoruz. Bu yüzden de bu geleneğimizi her zaman devam ettireceğiz"

Kaynak: Bültenler / Güncel

Gaziantep Üniversitesi Mustafa Kemal Atatürk Çanakkale Zaferi Ayhan Doğan Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title