Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın veto ettiği İsveç ve Finlandiya NATO üyeliği için bugün başvuru yapacak - Haberler
Haberi Paylaş

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın veto ettiği İsveç ve Finlandiya NATO üyeliği için bugün başvuru yapacak

Haberler.com - Mesut Şahin - Güncel
 - Güncelleme:

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın NATO üyeliklerini veto ettiği Finlandiya ve İsveç, askeri ittifaka katılmak için bugün resmi başvuru yapacak. İki ülkenin temsilcileri NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüşecek. Kritik zirveden çıkacak karar merakla bekleniyor.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgali sonrası NATO üyeliği için harekete geçen Finlandiya ve İsveç, üyelik başvurusu için harekete geçti. Her iki ülkeden de yapılan açıklamada, bugün resmi başvuru yapacakları belirtildi.

Finlandiya ve İsveç, NATO üyeliği için başvuracağını açıklamasının ardından NATO tarafından yapılan yazılı açıklamada, Finlandiya'nın NATO Temsilcisi Klaus Korhonen ve İsveç'in NATO Temsilcisi Axel Wernhoff'un yarın NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüşeceği bildirildi.

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ve Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, düzenledikleri basın toplantısında NATO üyeliğine dair yeni açıklamalarda bulundu. Andersson yaptığı açıklamada, Finlandiya ile birlikte NATO'ya 18 Mayıs'ta (bugün) başvuru yapacaklarını dile getirdi.

Andersson ve Niinistö, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın vetosuna yönelik açıklamalarda bulundu. Türkiye ile çalışmayı sabırsızlıkla beklediklerini söyleyen Andersson; "NATO üyesi olarak Türkiye ile iş birliği içinde olmayı sabırsızlıkla bekliyoruz. Terörün her türlüsüyle mücadeleyi destekliyoruz. Türkiye ile her türlü sorunu görüşmeye ve çözüm aramaya hazırız" ifadelerini kullandı.

Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö da "Türkiye, daha önce Finlandiya'nın üyeliğine karşı olumlu bir tutum sergilemişti ancak yeni tutumuna şaşırdık. Finlandiya, Türkiye ile hemen hemen her şeyi tartışmaya hazır. Türkiye ile daha çok konuşmamız gerekiyor. Her ikimiz de ( İsveç Başbakanı'nı kastederek) Erdoğan'dan görüşme talep ettik" dedi. Bunun üzerine Andersson, "Türkiye'yi ziyaret etmeye hazırız. NATO üyeliği ülkelerimiz arasındaki ilişkileri güçlendirecektir" ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Cezayir Cumhurbaşkanı Tebbun ile yaptığı basın toplantısında; Finlandiya ve İsveç'in NATO adımına ilişkin olarak, "Teröristleri teslim etmeyeceklerine dair mesajları var. Bu iki ülkenin NATO'ya girmelerine 'Evet' demeyiz" demişti.

Mesut Şahin
mesut.sahin@haberler.com Haberler.com - Güncel

Nato Güncel Haberler

title