Elektrik Abonelerine 'Serbest Tüketici' Uyarısı - Haberler
Haberi Paylaş

Elektrik Abonelerine 'Serbest Tüketici' Uyarısı

Demirören Haber Ajansı - Güncel
Elektrik Abonelerine 'Serbest Tüketici' Uyarısı

Elektrik Malzeme Satıcıları ve İş Adamları Derneği (EMSİAD) üyesi ve Türkiye'nin önde gelen bir enerji firmasında enerji uzmanı Kutlu Tamay, elektrik abonelerini 'Serbest Tüketici' olmaya davet etti.

Elektrik Malzeme Satıcıları ve İş Adamları Derneği (EMSİAD) üyesi ve Türkiye'nin önde gelen bir enerji firmasında enerji uzmanı Kutlu Tamay, elektrik abonelerini 'Serbest Tüketici' olmaya davet etti.

Tamay, bir önceki takvim yılına ait toplam elektrik enerjisi tüketimlerinin serbest tüketici limitini geçen tüketicilerin 'Serbest Tüketici' statüsü kazanabileceğini ve indirimli enerji temini yapabileceklerini belirtti.

Elektrik Piyasası Serbest Tüketici Yönetmeliğinin 25'inci maddesi uyarınca 4 bin kilovat saat ve üzerinde yıllık elektrik enerjisi tüketen abonelerin serbest tüketici olabilecekleri hatırlatıldı. Bunun Türk Lirası karşılığının ise yaklaşık 130 TL olduğunu belirten Kutlu Tamay, "Aylık elektrik faturanızın ortalama 130 TL ve üzeri olması, geçmiş dönemlere ait elektrik faturası borcunuzun bulunmaması ve elektrik sayacınızın dijital olması durumunda herhangi bir özel tedarik şirketi ile anlaşma imzalayıp, yüzde 8 civarlarında indirimle enerji temin edebilirsiniz" dedi. Serbest tüketici limiti ile ilgili mevzuattan faydalanılmasının tüketici için herhangi bir riskinin bulunmadığını kaydeden Tamay, şöyle dedi:

"Başka bir enerji tedarik şirketine geçişinizde hiçbir altyapı (hat, trafo vb.) değişikliği yapılmayacağından elektrik kesintisi yaşamazsınız. Sayaç okumaları bugün olduğu gibi yine EDAŞ yetkilileri tarafından yapılacaktır. Tüketim miktarları da EDAŞ'ın sisteme girdiği miktarlar olacaktır. Değişen sadece elektrik faturanız 'A' firması yerine anlaşma yaptığınız yeni tedarikçiniz 'B' firması tarafından kesilmesi olacaktır. Sözleşme süreleri genellikle 1 yıldır. Sözleşmeniz sona erdiğinde isterseniz tekrar başka bir tedarikçiye geçiş yapabilirsiniz."

Bu fırsattan az veya çok elektrik enerjisi tüketen her abonenin faydalanmasının kendi yararına olacağını kaydeden Kutlu Tamay, "Özellikle de büyük işletmelerde yıllık giderlerin indirilmesi adına işletmeye ciddi anlamda faydalar sağlayacaktır" dedi. EMSİAD Başkanı Ahmet Soylu ise aylık ortalama 150 lira elektrik faturası ödeyen özel veya tüzel kişiler için yılda yaklaşık 1 faturanın bedavaya geldiği anlamı taşıyan bu avantajı tüketicilerin dikkatine sunduklarını belirtti. - Ankara

Demirören Haber Ajansı / Güncel

Türkiye, Politika, Güncel, Haberler

title