Elazığ'da Taşeron Firma Çalışanları Eylem Yaptı - Haberler
Haberi Paylaş

Elazığ'da Taşeron Firma Çalışanları Eylem Yaptı

AA - Güncel
Elazığ'da Taşeron Firma Çalışanları Eylem Yaptı

Krom madeninde çalışan taşeron firma işçileri, sosyal haklarının verilmediği ve iş güvenliklerinin sağlanmadığı gerekçesiyle eylem yaptı

Elazığ'ın Alacakaya ilçesinde bir krom madeni firmasında taşeronlara bağlı olarak çalışan işçiler, sosyal haklarının verilmediği ve iş güvenliklerinin sağlanmadığı gerekçesiyle eylem yaptı.

Baltaşı beldesinde toplanan yaklaşık 120 kişilik grup, bir süre davul ve zurna eşliğinde halay çektikten sonra araçlarıyla şirkete bağlı fabrikaya gitti. Firma yetkilileriyle görüşmek isteyen işçiler talepleri kabul edilmeyince fabrikaya araç giriş çıkışını bir süre engelledi. Engelleme nedeniyle fabrika yetkilileriyle işçiler arasında tartışma yaşandı.

Grup adına konuşan Ayhan Kantarcıoğlu, taşeron firmalar tarafından sosyal haklarının verilmediğini, çalışma koşullarının iyileştirilmediğini ve can güvenliklerinin sağlanmadığını ileri sürdü. Taşeron firmalara bağlı olarak işletmede çalışan bir grup işçinin, bir süredir iş bırakma eylemi yaptığını söyleyen Kantarcıoğlu, taleplerinin karşılanmaması halinde eylem yapmaya devam edeceklerini belirterek yetkililerin duruma el koymasını istedi.

Firma yetkilisi Osman Biçer ise müteahhit firmalarla yaptıkları anlaşmalar doğrultusunda, taşeron firmalara bağlı olarak çalıştırdıkları işçilere tüm haklarını verdiklerini ve belgelerini kendilerine sunduklarını iddia etti.

Fabrika Müdürü İrfan Bal, eylemcilerin taleplerini dilekçeyle sunmaları halinde, gerekli cevabın verileceği sözünü vermesi üzerine gurup eylemi sonlandırdı. - Elazığ

AA / Güncel

Alacakaya, Baltaşı, Elazığ, Politika, Güncel, Haberler

title