Haberler

Down Sendromlu Öğrenciler İstinye Üniversitesi'nde Eğitimlerini Tamamladı

Güncelleme:

Türkiye Down Sendromu Derneği, İstinye Üniversitesi işbirliği ve TÜBİTAK desteğiyle düzenlenen "Down Sendromlu Bireyler İçin Fahri Öğrenci Projesi" kapsamında üniversitede ders alan down sendromlu 9 öğrenci, eğitimlerini tamamladı. Projeyle Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü'ne katılan down sendromlu öğrenciler, yaptıkları pastaları sundu.

Türkiye Down Sendromu Derneği, İstinye Üniversitesi işbirliği ve TÜBİTAK desteğiyle düzenlenen "Down Sendromlu Bireyler İçin Fahri Öğrenci Projesi" kapsamında üniversitede ders alan down sendromlu 9 öğrenci, eğitimlerini tamamladı.

İstinye Üniversitesi Vadi Yerleşkesi'nde gerçekleşen son derste, Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü'ne katılan down sendromlu öğrenciler, yaptıkları pastaları sundu.

Projeyle Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümünün yanı sıra üniversitenin Görsel İletişim Tasarımı Bölümü ve Aşçılık programına katılan öğrenciler, yaklaşık 4,5 ay süren proje ile ders alma ve öğrencilik hayatını deneyimleme fırsatı buldu.

İstinye Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, gazetecilere yaptığı açıklamada, İstinye Üniversitesinin felsefesi içerisinde bilim, eğitim, kültür ve sanatın yanı sıra engelli dostu olma hedeflerinin de bulunduğunu söyledi.

İbiş, "Engelsiz Üniversite" belgelerinin olduğunu aktararak, "Bu bağlamda down sendromlu kardeşlerimize, çocuklarımıza böyle bir eğitimin verilmesinden çok mutlu olduğumu söylüyorum. Hocalarımızı kutluyorum. Bu, TÜBİTAK'ın desteklediği ve üniversitemizin paydaşı olduğu proje. Bu bağlamda da verilen eğitimle beraber, onların aslında yaşamlarını idame ettirme bağlamında çok önemli bir kazanım sağlayacakları da bir gerçek." diye konuştu.

"Proje aynı zamanda bilimsel çalışmayı da kapsıyor"

Türkiye Down Sendromu Derneği Eğitim Koordinatörü Psikolog Mehmet Emin Mansurgüler de İstinye Üniversitesinden Öğretim Üyesi Özlem Özaydın'ın kendilerine ilk önce çalışmayı sunduğunu anlatarak, daha sonra genişleyen bu çalışmayla projenin hayata geçirildiğini aktardı.

Down sendromlu bireyleri üniversite yaşamına hazırlamak ve derslerine katılımıyla ilgili fahri öğrenci projesini sürdüklerini vurgulayan Mansurgüler, şöyle konuştu:

"Proje kapsamında üniversitenin 3 bölümünde 4 derse down sendromlu 9 öğrenci katılım sağladı ve bir dönem boyunca derslere düzenli olarak dahil oldular. Buna paralel olarak aynı zamanda üniversitedeki öğretim üyeleri ve öğrenciler, down sendromlular ve farklı gelişim gösteren bireylere yönelik eğitimler aldılar. Proje aynı zamanda bilimsel çalışmayı da kapsıyor. Bu bir pilot çalışmadır ve istiyoruz ki birçok üniversitede farklı bölümde down sendromlu bireyler üniversiteye dahil olabilsinler. Bunu sağlayabilmek için de projenin sonunda bir çalıştay gerçekleştiriyor olacağız. Bu projenin çıktılarını diğer üniversitelere aktarıyor olacağız."

"Annem için pasta yaptım"

Mutfak Sanatları Bölümü'nde eğitim alan 26 yaşındaki Cenk Gezer ise eğitimin iyi geçtiğini belirterek, kek yapmayı öğrendiğini anlattı.

Burada çok mutlu olduğunu dile getiren Gezer, "Bugün son günüm. Çok şey öğrendim. Arkadaşlarım bana iyi davrandı." dedi.

Hacer Başeğmez de aldığı eğitimin kendisini çok mutlu ettiğini ve derslerinin harika geçtiğini söyledi.

Başeğmez, burada pasta ve kek yapmayı öğrendiğini anlatarak, "Annem için pasta yaptım. Lise bitti üniversitede eğitime katıldım. Üniversitede okuduğum için çok mutluyum. İşe de girmek istiyorum." diye konuştu.

Kaynak: AA / Güncel

Down Sendromu Down Sendromu Türkiye Tübitak Gastronomi Engelliler Eğitim Güncel Haberler

İsrail savaş uçakları Yemen'i vurdu! Bölgeden alevler yükseliyor

İsrail savaş uçakları Yemen'i vurdu! Bölgeden alevler yükseliyor

Eşinin üzerinde sigara kokusu alınca belini kırdı! Ölüm korkusuyla yaşayan kadın yardım bekliyor

Eşinin üzerinde sigara kokusu alınca belini kırdı! Ölüm korkusuyla yaşayan kadın yardım bekliyor

8 bin liraya balık satıyorlar! Yunanistan'a neden gidildiğini en iyi anlatan fotoğraf

8 bin liraya balık satıyorlar! Yunanistan'a neden gidildiğini en iyi anlatan fotoğraf

Bakmadan Geçme

Talisca Beşiktaş'a gelecek mi? Talisca Beşiktaş'a transfer olacak mı, transferde son durum nedir? Grazer Beşiktaş maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Grazer BJK maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Grazer Beşiktaş maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Grazer Beşiktaş maçı kaç kaç, canlı maç skoru! En-Nesyri için 48 saat bitiyor! En-Nesyri kararını verdi mi, Fenerbahçe'ye gelecek mi? Transferde son durum Beşiktaş Grazer maçı CANLI izle! (HD) 20 Temmuz Beşiktaş Grazer maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? TV8.5 canlı izle! BEŞİKTAŞ-GRAZER TV8.5 CANLI 4K İZLE! 21 Temmuz TV8.5 HD kesintisiz donmadan canlı izle linki! Beşiktaş Grazer maçı ilk 11'i! Beşiktaş'ın Grazer maçı 11'i belli oldu mu, ilk 11'de kimler var? EXXEN canlı maç izle! (BEŞİKTAŞ-GRAZER) EXXEN spor canlı izle! 20 Temmuz EXXEN kesintisiz donmadan canlı yayın! Beşiktaş Grazer maçı hangi kanalda? BJK Grazer maçını hangi kanal veriyor, nereden izlenir? 20-21 Temmuz Akaryakıt Fiyatları: Benzine, motorine, mazota zam veya indirim var mı, gelecek mi? Akaryakıt zammı ne zaman? 20-21 Temmuz bugün ve yarın hava nasıl olacak, yağış var mı? HAVA DURUMU! İstanbul'da yarın hava nasıl olacak, kaç derece? İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? Gaziosmanpaşa, Kartal, Kağıthane 20-21 Temmuz İstanbul su kesintisi listesi! İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? Aliağa, Bayraklı, Bornova 20-21 Temmuz 2024 İzmir su kesintisi listesi! Gaziantep GASKİ su kesintisi: Gaziantep'te sular ne zaman gelecek? Şehitkamil, İslahiye, Oğuzeli 20-21 Temmuz 2024 GASKİ su kesintisi listesi! Adana ASKİ su kesintisi: Adana'da sular ne zaman gelecek? Pozantı, Yumurtalık, Feke 20-21 Temmuz 2024 Adana su kesintisi listesi!
Hatay'ın Arsuz ilçesinde hissedilen sıcaklık 62,5 derece

Hatay'ın Arsuz ilçesinde hissedilen sıcaklık 62,5 derece

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title