Diyanet, "9 yaşındaki bir kız evlenebilir" yönünde açıklama yaptığı iddiasını yalanladı - Haberler
Haberi Paylaş

Diyanet, "9 yaşındaki bir kız evlenebilir" yönünde açıklama yaptığı iddiasını yalanladı

AA - Fırat Taşdemir - Güncel
 - Güncelleme:

Diyanet İşleri Başkanlığı, "9 yaşındaki bir kız çocuğu evlenebilir ve çocuk doğurabilir" şeklinde açıklama yaptığına yönelik iddialarla ilgili açıklama yaptı. Böyle bir fetva verilmediğini belirten Diyanet, sosyal medyadaki paylaşımların asılsız ve iftiradan ibaret olduğunu belirtti.

Diyanet İşleri Başkanlığı, sosyal medyada "9 yaşındaki kız çocuğunun evlenebileceği ve çocuk doğurabileceği" yönünde açıklamaları olduğuna dair paylaşımların yapılmasının ardından, konu hakkındaki iddiaları sert bir dille yalanladı. Diyanetten yapılan açıklamada, daha önce de paylaşılan iftiranın, 2 Ocak 2018'de Başkanlık tarafından tekzip edilmesine rağmen konuyu tekrar gündeme getirenlerin iyi niyet taşımadığı belirtildi.

"ERKEN YAŞTA VE ZORLA EVLİLİK KABUL EDİLEMEZ"

Kız çocuklarının biyolojik ve psikolojik yeterlilikleri dikkate alınmadan, aile kurma ve anne olma sorumluluğunu taşıyacak çağa gelmeden, erken yaşta ve zorla evlendirilmesinin kabul edilemeyeceğinin Başkanlık tarafından defaatle dile getirildiği, seminer, konferans, vaaz ve yayınlarda mütemadiyen konunun önemine dikkat çekildiği vurgulandı.

"MESNETSİZ İÇERİK, İFTİRADAN İBARETTİR"

Açıklamada, "Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı Hüsnü Bozkurt ve bazı sosyal medya kullanıcılarının, 'Diyanet: 9 yaşında bir kız evlenebilir, çocuk doğurabilir' şeklindeki paylaşımı asılsızdır. Mesnetsiz bu içerik, Başkanlığımızı hedef alan bir iftiradan ibarettir." ifadeleri kullanıldı.

AA / Fırat Taşdemir - Güncel

Diyanet İşleri Başkanlığı Ocak Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (2)

Gezgin:

Sosyal Medya yasasının acilen çıkması gerekiyor! Önüne gelen yazıyor birşeyler.

mahmut kemal :

diyanetin dinle alakası kaldı mı açıklama yapsa ne yazar yapmasa ne yazar. Ergenliğe erişimiş her kız evlenebilir Allah'ın izin verdiğine yasak diyen kendine başka din arasın.

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title