Haberler

Bakan Hakan Fidan'dan ABD'ye Gazze resti: Tahammülümüz kalmadı

Güncelleme:

ABD'de temaslarını sürdüren Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, ABD'nin Gazze'de ateşkes tasarısını reddetmesine tepki gösterdi. ABD'nin yalnız ve İsrail karşısında çaresiz kaldığını belirten Fidan, "Durumun ciddiyetini, artık tahammülün kalmadığını ve bu konuda atılması gereken adımların neler olduğunu son derece net bir şekilde altını çizerek kendilerine ifade ettik." dedi.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ve Arap Birliği Temas Grubu üyeleriyle Washington'da temaslardan bulunan Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, ABD'nin BM Güvenlik Konseyinde veto ettiği Gazze'de ateşkes tasarısına ilişkin, "Gazze konusunda artık ABD yalnız kaldı." dedi. Fidan, ayrıca "Buradaki durumun ciddiyetini, artık tahammülün kalmadığını ve bu konuda atılması gereken adımların neler olduğunu son derece net bir şekilde altını çizerek kendilerine (ABD'ye) ifade ettik." ifadelerini kullandı.

Bakan Fidan, Gazze Temas Grubunun Blinken ile görüşmesinde Gazze'de yaşanan dramı tüm çıplaklığıyla dile getirdiğini ve dünya kamuoyunun bu konudaki isyanının sözcüsü ve tercümanı olduğunu belirtti. Fidan, "Temas Grubu üyeleri, Gazze'deki insani dramın hemen son bulması ve İsrail'in masumları öldürmesinin son bulması gerektiği konusunun altını defaatle çizdiler." dedi.

ABD'NİN VETO KARARINA TEPKİ GÖSTERDİ

Dün Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde yapılan ve ABD'nin veto ettiği Gazze'de acil ateşkes çağrısı yapan tasarı konusuna da değinen Fidan, "Artık bu konuda (Gazze) Amerika'nın yalnız kaldığını özellikle bugün Birleşmiş Milletler'de yapılan oylamada bir kez daha arkadaşlarımız dile getirdiler.'" değerlendirmesinde bulundu.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan: Gazze konusunda ABD yalnız kaldıHakan Fidan

"ABD, İSRAİL İLE İLGİLİ KONULARDA ÇARESİZ DURUMDA"

193 üye ülkenin 97'sinin sponsorluğunda sunulan karar tasarısının ABD tarafından veto edilmesini tüm dünya kamuoyunun değerlendireceğine işaret eden Fidan, "Tabii buradan şunu görüyoruz, biz bugünkü görüşmelerimizde de dile getirdik, Amerikan siyaset sistemi de İsrail'le ilgili konularda artık çaresiz durumda. Dolayısıyla İsrail bu konuda fütursuzca hareket etmekte ve zulmüne devam etmekte." şeklinde konuştu.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan: Gazze konusunda ABD yalnız kaldıABD'nin BM Daimi Temscilisi Robert Wood, ateşkes tasarısına karşı hayır oyu kullandı.

"TAHAMMÜLÜMÜZ KALMADI"

Fidan şunları dile getirdi: "Gazze'deki durumla ilgili bizim pozisyonumuzu Amerikalı muhataplarımıza çok net bir şekilde gündeme getiriyoruz. Buradaki durumun ciddiyetini, artık tahammülün kalmadığını ve bu konuda atılması gereken adımların neler olduğunu son derece net bir şekilde altını çizerek kendilerine (ABD'ye) ifade ettik."

Blinken ile görüşmesinde İsveç'in NATO üyeliği meselesini de konuştuklarını belirten Fidan, "Burada tabii bizim pozisyonumuz belli, yani NATO'da yapılan müzakereler neticesinde üçlü zirvede Cumhurbaşkanı'mız ve İsveç Başbakanı vardı, neticesinde takiben çalıştığımız konular var." dedi ve bundan sonraki takdirin Türkiye Büyük Millet Meclisinde olduğunu vurguladı.

Kaynak: AA / Güncel

Amerika Birleşik Devletleri Gazze İsrail Dış Politika Uluslararası İlişkiler Politika Dünya Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

İYİ Parti Rize adayı kim? 2024 İYİ Parti Rize Belediye Başkan adayı Köksal Toptan kimdir? İYİ Parti Osmaniye adayı kim? 2024 İYİ Parti Osmaniye Belediye Başkan adayı Alpaslan Koca kimdir? İYİ Parti Ordu adayı kim? 2024 İYİ Parti Ordu Büyükşehir Belediye Başkan adayı Enver Yılmaz kimdir? İYİ Parti Niğde adayı kim? 2024 İYİ Parti Niğde Belediye Başkan adayı Naim Erem kimdir? İYİ Parti Nevşehir adayı kim? 2024 İYİ Parti Nevşehir Belediye Başkan adayı kimdir? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 27 Şubat AFAD ve Kandilli deprem listesi! 27 Şubat Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 27 Şubat Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? 27 Şubat 2024 Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? 27 Şubat İstanbul elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Elektrikler ne zaman gelecek? İstanbul'da elektrik kesintisi! 27 Şubat Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 27 Şubat 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 27 Şubat 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 27 Şubat Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! 27 Şubat Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 27 Şubat İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Bugün İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! İYİ Parti Muş adayı kim? 2024 İYİ Parti Muş Belediye Başkan adayı Şerafettin Yatçı kimdir?
500

Yorumlar (17)

ali cik:

Ne pahasına olursa olsun Gazze'ye girmeliyiz artık !

74
64
yanıtYanıtla
haylaz_7367:

Ziyaaaa

yanıt5
yanıt5
Sabahattin Polat :

Tahammülünüz kalmadı mı? Kalsa kaç yazar, sizi kimse takmıyor, bırakın laga luga yapmayı.

84
35
yanıtYanıtla
ali cik:

Ne pahasına olursa olsun Gazze'ye girmelizi artık !

61
51
yanıtYanıtla
Osman Tokgonul:

Gir be Ali cik , gir . Hatay'ın Samandağ'ına git , bir kayık kirala Suriye , Lübnan hooop İsrailliler ile çarpışa , çarpışa Gazze'ye girersin . Hadi yaaa Allaaaah .

yanıt63
yanıt50
Süleyman Demir:

ADAMSIN HAKAN ABİ ADAM

40
61
yanıtYanıtla
vildan turker:

MEHMETÇİĞİ filistine göndermek hayatınızın hayatı olur

29
47
yanıtYanıtla
kagan soylu:

Birleşmiş milletler topluluğundan ayrılıp demokratik milletler topluluğu kurun...emperyalist ülkelerin hiç birinde almayın

56
2
yanıtYanıtla
VATOZZ:

Tamam bunu soylediysek kesin sabrimiz taşımıştır. Bi iki ay daha bekleriz.

41
9
yanıtYanıtla
Hakan Ertem:

Seferberlik çıksa gidermisin.

yanıt5
yanıt3
Tüm 17 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title