Haberler

Çubuk'ta Serender Kursu Açıldı

Abone Ol

Çubuk İlçe Halk Eğitim Merkezi tarafından açılan serender maketi kursu ilgi gördü.

Çubuk İlçe Halk Eğitim Merkezi tarafından açılan serender maketi kursu ilgi gördü.

Çubuk Halk Eğitim Merkezinde açılan kursla Karadeniz bölgesine özgü dört ahşap direk üzerinde duran tek bir odadan oluşan serender evlerinin maketinin yapımı öğretilmeye başlandı.

İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürü Recai Özdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, vatandaşlardan gelen talep üzerine kursu açtıklarını söyledi.

İlçede ilk defa ahşap serender maketlerin yapılmasına yönelik kurs açtıklarını ve 15 kursiyerin katıldığını belirten Özdemir, "Kursiyerlerimiz, burada çok kaliteli zaman geçiriyor ve özgün eserler üretiyorlar. İnşallah bundan sonra bu kurslarımız artarak devam edecek. Okullarda bu kurslarımızı yaygınlaştırmak istiyoruz. Unutulmaya yüz tutmuş eserlerimizi, bu bilinci, bu kültürü gelecek kuşaklara aktarmak istiyoruz" dedi.

Kurs öğretmeni Halil Basri Uluğ ise kursiyerlere serender yapımının ardından, bölgenin mimari yapılarından kaşlı ve cumbalı evler yapmayı öğreteceklerini belirtti.

Kursta çok güzel çalışmaların ortaya konulduğunu ifade eden Uluğ, "Çok hoş çalışmalar ortaya çıkarıyoruz. İnşallah bundan sonra kendi bölgemize ait yine unutulmaya yüz tutmuş olan, kaşlı evlerimiz, eski cumbalı evlerimiz ve değişik ev modellerimiz ile bu çalışmalarımıza devam edeceğiz. Buradaki çalışmalarımızda sadece ahşap kullanılıyor ve çalışmamızın özelliği başlangıcından sonuna kadar el yapımı olmasıdır." dedi.

Kaynak: AA / Güncel

Halil Basri Uluğ Recai Özdemir Karadeniz Politika Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

2 Aralık Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? 2 Ağustos 2023 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 2 Ağustos Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 2 Aralık AFAD ve Kandilli deprem listesi! 2 Aralık Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 4 Aralık 2023 Günlük Burç Yorumları: 4 Aralık Pazartesi burç yorumları! AŞK, EVLİLİK, SAĞLIK, KARİYER burç yorumları! Yarın burçları neler bekliyor? 2 Aralık Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? 2 Aralık Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? 2 Aralık Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Hatayspor - Antalyaspor maç özeti! (VİDEO) Hatayspor - Antalyaspor maçı özeti izle! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? MasterChef Tolga hasta mı, Tolga'nın hastalığı ne? MasterChef Tolga nerede, Tolga yok mu? Hatayspor - Antalyaspor maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Hatayspor - Antalyaspor maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Canlı maç anlatımı! 3 Aralık 2023 Günlük Burç Yorumları: 3 Aralık Pazar burç yorumları! AŞK, EVLİLİK, SAĞLIK, KARİYER burç yorumları! Yarın burçları neler bekliyor? MasterChef Sergen nerede, Sergen yok mu? İstanbul'da hafta sonu hava nasıl olacak? 2-3 Aralık Cumartesi Pazar İstanbul'da hava durumu nasıl? MasterChef Sergen hasta mı, hastalığı ne? Sergen neden yok?
title